GeriGündem Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yol haritasını açıkladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yol haritasını açıkladı

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yol haritasını açıkladı

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı Kabine Toplantısı sonrası belli oldu. Koronavirüs önlemleri kapsamında bir süredir hizmete ara veren işletmeler arasında yer alan kafeler ve restoranlar ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. Mart başı itibarıyla kademeli normalleşme döneminin başlayacağını duyuran Cumhurbaşkanı "Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır." dedi. İşte, kafe, restoran ve lokantalarla ilgili yapılan açıklama.

Milyonların beklediği korona virüsü (koronavirüs) tedbirleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. Sokağa çıkma kısıtlamalarının vaka sayılarına bağlı olarak gevşetilebileceği ve restoran ile kafelerin belirli şartlar dahilinde açılabileceği konuşulurken toplantı sonrası Cumhurbaşkanı değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır." dedi.

KAFELER VE RESTORANLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımların da atılacağını belirterek, "Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır." dedi.

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yol haritasını açıkladı

KAPASİTEYE % 30 SINIRI

Hükümette ve Sağlık Bakanlığı’nda yapılan değerlendirme toplantılarında, ortaya atılan ilginç öneriler var. Buna göre bulaşın azaltılması için kafe, restoran ve lokantaların kapalı bölümlerinin sadece yüzde 30 kapasiteyle açılması ile oturma süresinin 45 dakikayla sınırlandırılmasını önerenler oldu. Bu mekânların açık alanlarının ise yüzde 50 kapasiteyle kullanılabileceği belirtildi.

False