GeriGündem Kafeler, lokantalar ve restoranlar ne zaman açılacak? İşletmeler için önemli gelişme! Resmi Gazete'de yayımlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kafeler, lokantalar ve restoranlar ne zaman açılacak? İşletmeler için önemli gelişme! Resmi Gazete'de yayımlandı

Kafeler, lokantalar ve restoranlar ne zaman açılacak? İşletmeler için önemli gelişme! Resmi Gazete'de yayımlandı

Kafeler, lokantalar ve restoranların açılacağı tarih gündemde yer alan konuların başında geliyor. Bir süredir kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak sorusuna yanıt arayan birçok kişi, Kabine Toplantısı'ndan gelecek olan açıklamalara dikkatlerini çevirmişti. Kafeler ve restoranların açılacağı tarih hakkında henüz bir açıklama yapılmadı ancak geçtiğimiz günlerde duyurulan ciro desteği için beklenen açıklama geldi. İşte, kafeler ve restoranlar için destek açıklaması

Kafeler ve restoranların açılacağı tarih için açıklama henüz yapılmadı. Ancak restoran ve kafelere verilecek ciro desteği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, cirosu 3 milyon liranın altında olan işletmeler destekten yararlanabilecek. Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresiyle, diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı’nca belirlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ciro kaybı desteği Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Bu destekten 2019’da ya da öncesinde başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibariyle faal mükellefiyeti bulunanlar yararlancak. 2019’da cirosu 3 milyon lira ve altında olup, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020’deki cirosu yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeler destek alabilecek.

EN AZ 2 BİN TL

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak kaydıyla, 2020’deki ciroların 2019’daki cirolara göre azalan tutarının yüzde 3’ü esas alınarak verilecek. İşletme cirolarının tespitinde 27 Ocak itibarıyla 2019 ve 2020’deki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen Katma Değer Vergisi beyannameleri esas alınacak.

Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 dönemlerine ilişkin verilen beyannameler, ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak. Fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecek.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False