GeriGündem Kadınların ömrünün 1.5 yılı temizlikte
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınların ömrünün 1.5 yılı temizlikte

Kadınların ömrünün 1.5 yılı temizlikte
refid:22769461 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İngiliz elektrik süpürgesi üreticisi Rugdoctor’un finanse ettiği bir araştırma kadınların hayatlarının 1.5 yılını temizlik yaparak geçirdiklerini gösterdi. Aynı araştırma erkeklerin temizliğe bunun yarısı kadar zaman harcadıklarını ortaya çıkardı.

İngiltere genelinde gerçekleştirilen araştırma kadınların yerleri silmek, toz almak, mutfak ve banyo yüzeylerini parlatıp tuvaletleri dezenfekte etmek için ömürleri boyunca yaklaşık 12 bin 896 saat harcadıklarını gösterdi.

Araştırmaya katılan erkeklerin bu aktiviteler için sadece 6 bin 448 saat harcadıkları görülürken, erkeklerin yüzde 16’sı temizlikle ilgili bütün konuları eşlerine ya da kız arkadaşlarına bıraktıklarını da itiraf etti.

TEMİZLİKTE CİNSİYET EŞİTLİĞİ ANCAK 2050’DE
Oxford Üniversitesi’nin temizlik alışkanlıkları üzerine yaptığı bir başka araştırma ise ev temizliği paylaşımı konusunda kadın erkek eşitliğinin 2050 yılına kadar sağlanamayacağını gösterdi.

Üniversitenin Zaman Kullanımı Araştırma Merkezi için çalışan bilimadamları 20-59 yaş arası Avrupalı kadın ve erkeklerin temizliğe ayırdıkları zaman ile ilgili doldurdukları 348 bin anketi inceledi ve tüm Avrupa’da yemek pişirmek ve temizlik yapmanın hala ‘’kadın işi’’ olarak algılandığını ortaya çıkardı. Araştırma yetişkin bir kadının günde 4 saat 40 dakika bir çeşit ev işi yapmak zorunda kaldığını, bu sürenin erkeklerde sadece 2 saat 28 dakika olduğunu gösterdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle