GeriGündem Kadınların kanser rehaveti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınların kanser rehaveti

Kadınların kanser rehaveti
Abone Olgoogle-news

Türkiye’de 20 kadından sadece biri rahim ağzı kanseri testi yaptırıyor. Uzmanlar, “Bu çok acı bir tablo. Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 60’ı tedavi edilemeyecek derecedeyken karşımıza geliyor” diyor.

KADIN hastalıkları ve özellikle de onları tehdit eden kanser tipleri, 11’inci Türk Alman Jinekoloji Kongresi’nde masaya yatırıldı. Kongrede konuşan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Faruk Köse, Dünya Sağlık Örgütü’nün kadınlar için tarama önerdiği üç kanser türünün rahim ağzı, meme ve kolon kanserleri olduğunu hatırlattı. Ancak Türkiye’de sadece 10 kadından birinin düzenli olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanına göründüğünü, rahim ağzı kanseri taramasında kullanılan smear testini yaptıranların oranının ise 20’de 1 olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Köse, “Oysa rahim ağzı kanserinin hem aşısı (HPV) var hem de smear testiyle 15-20 yıl önceden önlem alınabiliyor. Önlenebilecek kanser cümlesi çok iddialı gelebilir. Ama gerçek bu” dedi.

ASIL “BATAKLIK” ERKEKLER
Cinsel yolla geçen HPV virüsüyle kadınların yüzde 80’inin karşılaştığını anlatan Prof. Dr. Köse, çok büyük bir oranda fark edilmeden yok olan virüsün yüzde 1-3’ünde rahim ağzı kanserine yol açtığını belirterek şu bilgileri verdi: “Kadınlar HPV’yi erkek partnerlerinden alıyor. Bu yüzden 11-12 yaşlarında sadece kız çocukların değil, erkek çocukların da HPV aşısı yaptırmasını öneriyoruz. ‘Bataklık’ erkekler. Bataklığı kurutursanız hastalık biter. Bütün dünyada erkekler aşılansa, rahim kanseri kalmaz.”

PEDALLAR KADIN KANSERLERİNE KARŞI DÖNDÜ
SAĞLIK Bakanlığı, kadın kanserleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Boğaziçi Köprüsü’nde “Kadın Kanserlerine Dur Diyoruz” temalı bisiklet etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında, Viyana ve Ankara’dan yola çıkan bisikletli gruplar, Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampusu’nda buluştu. Etkinlik öncesi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Özgüveni güçlendirir ve kansere karşı mücadelenin çok da zor olmadığı inancını topluma ve insanlığa yerleştirebilirsek, korkudan ziyade onun bizden korkması mesajını güçlü verebiliriz diye düşünüyorum” dedi. Ardından bisikletçiler, etkinliğe destek veren yüzlerce kişiyle Boğaziçi Köprüsü’ne hareket etti. Altunizade’de toplanan grup, Müezzinoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Aziz ÖZEN / İSTANBUL

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle