Kadınlardan Türk Dil Kurumu'na 'müsait' tepkisi

Güncelleme Tarihi:

Kadınlardan Türk Dil Kurumuna müsait tepkisi
Oluşturulma Tarihi: Mart 11, 2015 01:24

TDK'nın web sitesindeki sözlüğünde "müsait" kelimesinin "Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)" olarak tanımlanması kadınların tepkisini çekti. Sosyal medyadan tepkilerini dile getiren kadınlar TDK'dan bu cinsiyetçi ifadeyi acilen kaldırmasını istedi.

Haberin Devamı

Cnnturk.com’da yer alan habere göreTürk Dil Kurumu'nun (TDK) web sitesindeki sözlükte "müsait" kelimesinin anlamlarından birinin "Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)" olarak tanımlanması kadınların tepkisini çekti. TDK'nın bakış açısını cinsiyetçi bulan feministler sosyal medya ve e-mail yoluyla kuruma karşı harekete geçtiler.

İstanbul Feminist Kolektif, facebook hesabından bu durumu duyurarak "Bu anlamdaki müsait için neden parantez içinde ‘kadın’ yazılmıştır? Erkek ‘müsait’ olamaz mı? Bu cinsiyetçi ifadenin acilen kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Kadınlardan Türk Dil Kurumuna müsait tepkisi

"ERKEKLER DE FLÖRT ETMEYE HAZIR OLABİLİR"

Haberin Devamı

Ayrıca hatanın düzeltilmesi için Change.org üzerinden de bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasında TDK'nın cinsiyetçi yaklaşımının altı çizilerek şunlar ifade edildi: "Zira flört etmek kişilerin karşılıklı olarak yaptıkları bir eylemdir ve hem erkek hem de kadın flört etmeye hazır, kolay flört edebilen karakterlere sahip olabilirler. Türk Dil Kurumu bu açıklamaya parantez içerisinde eklediği kadın ifadesiyle cinsiyetçi bir tutum sergilemekte ve kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temel nedeni olan ataerkiliteye hizmet etmektedir"

TDK'nın çevrimiçi sözlüğünde müsait, öncelikle "uygun, elverişli" olarak tanımlanıyor. İkinci tanımda ise "flört etmeye hazır kadın" ifadesine yer veriliyor.

Kadınlardan Türk Dil Kurumuna müsait tepkisi
BANU TUNA YAZDI – DURDURUN ÜLKEYİ MÜSAİT BİR YERDE İNECEK VAR

Kadınlardan Türk Dil Kurumuna müsait tepkisi

Türk Dil Kurumu'nun web sitesinde yer alan ifadeler basılı sözlüğünde de bulunuyor.
Foto: @dilgetimocin - twitter
.

Haberle ilgili daha fazlası: