GeriGündem Kadınlar Twitter'ı salladı: #Erkek yerini bilsin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar Twitter'ı salladı: #Erkek yerini bilsin

Kadınlar Twitter'ı salladı: #Erkek yerini bilsin
Abone Olgoogle-news

Sosyal medya 2 gündür #erkekyerinibilsin akımıyla çalkalanıyor. Ünlü isimlerin de katıldığı akımla kadınlar, maruz kaldıkları cinsiyetçi dili erkeklere uyarlayarak farkındalık yaratıyor.

Sosyal medya iki gündür “erkek yerini bilsin” akımıyla çalkalanıyor. Twitter’da Ruq isimli kullanıcı “Kocam isterse çalışabilir” tweeti atmasıyla başlayan akıma müzisyen Gaye Su Akyol, “Plajda üstsüz erkek perdesiz eve benzer. Ya satılıktır ya kiralık” yazarak katıldı. Bu tweetin ardından binlerce kadın sosyal hayatta ve iş hayatında karşılaştıkları cinsiyetçi yorumları erkeklere yönelik değiştirerek ‘erkek yerini bilsin’ akımını sürdürdü. Ünlü isimlerin, belediyelerin ve üniversitelerin katıldığı akımda yer alan tweetlerin bazıları şöyle:

Nükhet Duru: Poposu yakın olan erkekten korkacaksın

Sıla Gençoğlu: Erkeği boş bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya...

Gaye Su Akyol: Erkek dediğin evinden damatlığıyla çıkar, kefeniyle döner.

Şişli Belediyesi: Erkekleri her türlü tehlikeden korumak amacıyla ürettiğimiz Pembe Otobüsler çok yakında Şişli’de!

İBB: İETT otobüs şoförlerimiz, saat 22.00’den sonra erkek yolcularımızın güvenliği için otobüsten durak beklemeksizin istediği yerde inebilmelerine yardımcı olacaklardır.

Yaşar Üniversitesi: Pozitif ayrımcılık uyguluyor erkeklerin üniversite okumasını sonuna kadar destekliyoruz.

ERKEĞİN EN GÜZEL KARİYERİ BABALIKTIR

-Erkeğin sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin.

-Ya beni çıldırtmak mı istiyorsun erkek dediğin hesap mı öder.

-Maskülinizmi savunan çirkin ve şişmandır. Genellikle kadınlar tarafından reddedilmiştir. Maskülinizm karıyı buluncaya kadar.

-Bir erkeğin en güzel kariyeri babalıktır.

-Elbette kötü kadınlar da var şiddet uygulayan, tacize tecavüze karışan, suç işleyen. Ama unutmayın, o kadınları da bir baba, bir erkek yetiştiriyor.

-Dünya erkekler gününde, erkeğe yönelik şiddet yine kadınlar arasında tartışıldı. Bari birkaç tane de erkek konuşmacı olsaymış!”

KOCAM TUTTURDU ÇALIŞACAĞIM DİYE...

-Babanızın evlenmeden önceki oğlanlık soyadının iki ve üçüncü harfi.

-Kocam tutturdu çalışacağım diye. Yav senin kazanacağın paraya ihtiyacımız mı var? Çok istiyor tamam çalış dedim, hevesini alsın. Çocuk olunca bırakacak nasılsa

-Erkekler çiçektir.

-Erkekten orkestra şefi olmaz.

- Bir erkeğin ağzına küfür hiç yakışmıyor.

-Bir erkek için en iyi meslek öğretmenlik. Çocuklarına evine rahat rahat vakit ayırır.

KAYINÇO KAYMAKTAN TATLIDIR

-Erkekler tıraş bıçaklarını siyah poşetle taşımalı ben görmek zorunda mıyım onların tıraşını.

-Kes sesini. Erkek gibi dırdır yapma.

-Senin babana abine yapılsa hoş mu?

- Erkek dediğin İstanbul gibi olmalı. Fethi zor, fethedeni tek.

-Erkek köpek kuyruğunu sallamazsa dişi kovalamaz.

-Dövmemiş sövmemiş ne yapmış ya! Çapkınlık kadının fıtratında vardır, erkek dediğin azıcık sineye çekmeli!

-Evlenilecek erkek var, eğlenilecek erkek var.

-Kayınço kaymaktan tatlıdır.

O ŞORTUN BOYU NE... ABLAN BACAKLARINI KIRAR

-Erkek kendini gelecekteki hanımı için saklamalıdır.

-Erkek cinayetleri çok abartılıyor, bu toplumun başka sorunları da var. Sadece erkekler ölmüyor ki.

-O şortun boyu ne oğlum ablan bacaklarını kırar.

-E kadınız.. Gözümüz kayıyor.

-Şimdi kızım istediği saatte eve gelir, ona bir şey demem ama oğlan öyle mi? Onun öyle olur olmaz saatte dışarıda işi yok. Bak ben yoldan geçen adamlara bakıyorum mesela ona da bakarlar.

-Boşanmaların artmasının nedeni erkeklerin iş hayatına girmesinden kaynaklı, asıl görevi olan kocalığı unutuyor çalışan erkek.

-Erkek erkekliğini bilmeli, kapıyı güler yüzle açıp masaya bir tabak sıcak yemek koymalı çünkü kadının kalbine giden yol midesinden geçer.

-Erkek düşmanı değilim. Benim babam da bir erkek.

HERKES CİNSİYETÇİ DİLİN FARKINA VARDI

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim:

Toplumda bir şeylerin farkına varmak için farklı yöntemler izlemek gerek. Bu akım toplumun kadınların yaşadıklarını anlaması için çok güzel bir yöntem oldu. Bunu başlatan arkadaşımızın da aklına sağlık. Gündelik hayatta kullanılan o ifadelerinin öznesini değiştirdiğimiz zaman herkes nasıl irkiliyor, okuyan erkekler garip oluyor... İşte biz kadınlar o okuduğumuzda yaşanan rahatsız olma hissini her gün yaşıyor. Bu ifadeler kadınlara normalmiş gibi dayatılıyor. Kullanılan dilin ne kadar cinsiyetçi olduğunu göstermiş olduk. Hatta bazı erkekler de akıma katıldı, kendilerini tiye aldı. Ancak daha sonra bundan rahatsız olan erkekler ortaya çıktı. Bundan bile rahatsız olmaları yine içlerindeki erkekliği tutamadıklarını gösteriyor. Bütün bu cinsiyetçi söylemler bakış açıları kadınların şiddete uğramasının, öldürülmesinin yolunu döşeyen taşlar. Artık herkes diline dikkat etsin, cinsiyetçiliklerinin farkına varsın.

BU AKIM ERKEKLERİ DÜŞÜNMEYE ZORLUYOR

Gaye Su Akyol: Ben hayatım boyunca “kadınlar şöyledir, erkekler böyledir” saçmalığını duymaktan çok sıkıldım. 7 milyar insanı ikiye bölüp genelleyerek sınıflandırmaya ve baskı altına almaya çalışan bu dille sürekli dalga geçmek istiyorum. Bu berbat düzeni dalga geçe geçe bitereceğiz. Bir kullanıcının tweetini devam ettirdim. Akım çığ gibi büyüdü. Bu tür bir yaklaşım erkekleri asla maruz kalmadıkları bir yerden düşünmeye zorluyor. Kadınlar için kabusa dönen bir düzende dile yerleşmiş cinsiyetçiliği ayrımcılığı yeniden ve ironik bir şekilde inşa ederek hem trajikomik hem de yanında olmak isteyeceğin türden bir mizah üretiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle