Kadınlar artık korkmuyor ve şiddeti ihbar ediyor

Kadınlar artık korkmuyor ve şiddeti ihbar ediyor

Başta şiddet mağdurlarına olmak üzere yardım amacıyla kurulan Alo 183 hattına başvuranların analizi, Türkiye’deki değişimi de ortaya koydu.

Son bir yıl içerisinde bu hattı arayan kadınların 10 bini “Sığınma evlerinden nasıl yararlanacaklarını ve yasal haklarını” sordu. Şiddet mağduru kadınların Alo 183’e yaptıkları çağrılar, İçişleri Bakanlığı ile yapılan protokol gereği, “ihbar” kabul edilmeye başlanınca, hattan yararlananların sayısı da arttı.
Alo 183 Sosyal Hizmet Danışma Hattına, 2009 yılında 23 bin 144 çağrı geldi. Yaklaşık 10 bin kişi bilgi isterken, 13 bini müdahale gerektiren çağrılar oldu. Çağrıların 810’una anında güvenlik güçleri ile müdahale edildi. Bin 411 çağrı barolara, 2 bin 158 çağrı da belediyelere yönlendirildi. Aramaların yüzde 46’sının kadın sorunları, yüzde 30’unun özürlü sorunları için olduğu saptandı. Yardım isteyen erkek oranı yüzde 2’de kaldı. Yardım isteyen genç ve çocukların oranı ise yüzde 9’a ulaştı. Devlet Bakanı Selma Kavaf, güvenlik güçleriyle işbirliğinde şiddet mağdurlarına el uzattıklarını söyledi.
Haberle ilgili daha fazlası: