GeriGündem Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ne zaman?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ne zaman?

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ne zaman?

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dünyanın her yerinden hatırlatılıyor. 1999 yılında ilan edilen Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için Türkiye'de kadınlar sokağa iniyor. Peki, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ne zaman?

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

Kadına yönelik şiddet kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan, cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasından kaynaklanan, kadın bireylerin insan haklarını ihlal eden eylemlerdir. Bu ihlaller gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmekle birlikte, kadınlar dünyanın bütün ülkelerinde fiziksel ve psikolojik şiddet tehlikesi altında yaşamaktadır. Almanya'da yılda ortalama 15 bin kadın, şiddet gördüğü gerekçesiyle evini terk ederek, kadın sığınma evlerinde yaşamaya başlamaktadır.

1999 yılında BM Genel Kurulu tarafından 25 Kasım günü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak belirlenmiştir.

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False