GeriGündem Kadın, sadece kızlık soyadını kullanabilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın, sadece kızlık soyadını kullanabilecek

KADINLAR artık evlenseler bile kendi "kızlık" soyadlarını kullanabilecek. Türk Medeni Yasası'nda yapılacak değişiklikle, evlilik dışında doğan çocuklar babalarının soyadını kullanabilecek. Kadınlar ise sadece kızlık soyadlarını taşıyabilecek. Hükümet tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı doğrultusunda Türk Medeni Yasası'nda Değişiklik yapan yasa taslağı tamamlandı. Taslağa göre, kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını da kullanmaya devam edebilecek.

MEVCUT YASA NASIL

Türk Medeni Yasası'nın 187'nci maddesi, "Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını kulanabileceği gibi, sadece önceki soyadını da kullanmaya da devam edebilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir" şeklinde düzenleniyor.

Yasa gereğince "kocasının soyadını alan" veya "kocasının soyadı önünde önceki soyadını birlikte kullanmayı tercih etme" hakkı bulunan kadınlara, kocasının soyadını almaksızın sadece önceki soyadını (kızlık) kullanmaya devam edebilme konusunda yeni bir hak daha tanınacak.

GAYRİMEŞRU ÇOCUKLAR NE OLACAK

Türk Medeni Yasası'nın soybağıyla ilgili 321'inci maddesinde de değişiklik yapılıyor. Çocuğun, anne ve babası evli ise "ailenin" soyadını taşıyacağı yönündeki hüküm, "babanın soyadını taşıyacağı" şeklinde yeniden düzenlenecek. Evlilik dışı doğan çocuğun yararına ise, mahkeme kararıyla annesinin soyadını kullanmasına da karar verilebilecek. İmam nikahlı ailede doğan çocuklar ise babalarının soyadını alabilecek.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle