Kadın polis 8 yıl uğraşıp ETA’ya sızmış

İspanya, ayrılıkçı ETA militanlarının arasına sızan kadın polisi konuşuyor. ETA'ya girmek için 8 yıl uğraşan kadın casus, örgütün terör eylemlerine büyük darbe indirdi. Deşifre olan kadın polis, şimdi ETA'nın gazabından kaçıyor.

İSPANYA'nın ayrılıkçı Bask bölgesinin ETA militanları son aylardaki planlarının suya düşmesinin ardında ‘‘cesur, genç ve güzel’’ bir neden olduğunu keşfetti.

ETA'ya sızmayı başaran ve terör hedeflerini engelleyenin 32 yaşındaki bir olduğu ortaya çıktı. Deşifre olan gözüpek polis, öyküsünün, fotoğrafının, ailesinin adresinin yayınlanmasından sonra izini kaybettirdi.

İngiliz The Times Gazetesi'nin haberine göre, Bask'ın yayın organı Ardi Beltza, bölgenin kuzeyindeki San Sebastian barlarında Aranzazu Berradre Marin diye bilinen genç kadının, Logrona'dan geldiğini ve ETA'ya sızabilmek için 8 yıl uğraştığını yazdı. ETA'nın en fazla kan döken birlikleri Donosti Commando üyeleriyle gizli bir örgüt evini paylaşan Marin'in fotoğrafına yer verildi. İspanyol medyasının sadece ‘‘ET’’ diye söz ettiği ajan polis sayesinde katliam ve adam kaçırma eylemleri hazırlığındaki militanları ve yöredeki taraftarları tonlarca patlayıcılarla yakayı ele verdi.

ETA'nın peşpeşe darbenin ardından 14 aylık ateşkese son verip yeniden terör saçması, ajan polisin çabalarının çok etkili olduğu belirtildi. ETA'da bir dizi tutuklamalardan sonra ajanlıktan uzaklaştırılan ve sıradan bir göreve verilen ET, ailesinin Logrono'daki evinin, anne, babası ve kızkardeşlerinin kimliklerinin açıklanmasından sonra ETA'nın intikamından kaçmaya çalışıyor.

NASIL BAŞARDI

İspanyol askeri ve polisi 20 yıldır ETA'ya sızmayı deniyor. 1995'te ETA lideri Mikel Albizu'nun şoförü Jose Antonio Anido Martinez bir sivil polisti. ET ise tipik bir şekilde sızmayı başardı. Bask bölgesine özgü bir isim edinen, ayrılıkçı eylemlere katılan ET dört yıl süreyle Bask dilini öğrendi, barlarına takıldı, hatta bir erkek arkadaş da edindi. Yaklaşık 30 yıllık bağımsızlık mücadelesinde 800 kişiyi katleden ETA'nın ET'yi ele geçirmesi halinde genç, güzel, cesur polisin ölümden kaçamayacağı belirtiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: