GeriGündem Kaddafi'nin 8 gemisi batırıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaddafi'nin 8 gemisi batırıldı

Kaddafi'nin 8 gemisi batırıldı
refid:17833067 ilişkili resim dosyası

NATO, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin 8 savaş gemisini batırdığını açıkladı. Bu arada Libya hükümeti, Muammer Kaddafi'nin eşi ve kızının Tunus'a kaçtığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı yalanladı.

NATO savaş uçaklarının, üzerindeki siyasi ve askeri baskı giderek artan Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlere ait 8 savaş gemisini batırdığı bildirildi.

NATO'dan yapılan açıklamada, gemilerin Trablus, El Humus ve Sirte limanlarına eşgüdümlü olarak düzenlenen saldırılar sonucu batırıldığı belirtildi.

KADDAFİ'NİN GEMİLERİ ALEV ALEV  / FOTO GALERİ

Libya'daki NATO misyonu komutan yardımcısı Tuğamiral Russell Harding imzasıyla yapılan açıklamada, “Denizdeki varlıkların kullanımındaki artış göz önünde tutulduğunda, NATO'nun, Libya'daki sivil halkı ve denizdeki NATO güçlerini korumak amacıyla nihai bir harekat düzenlemekten başka bir seçeneği kalmamıştı” ifadeleri kullanıldı. 

CLINTON'A YALANLAMA

Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, Kaddafi'nin eşi Sofya ve kızı Ayşe'nin Trablus'ta olduğunu ifade etti. İbrahim, Libya Petrol Bakanı Şükrü Ganem'in Tunus'a kaçtığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığı, Ganem'in resmi görüşmelerde bulunmak amacıyla yurt dışında olduğunu sözlerine ekledi.

İbrahim, ABD Başkanı Obama'nın, Muammer Kaddafi'nin Libya'dan ayrılmasını hedefleyen sözlerini de "vesvese" olarak niteledi.

İbrahim, “Obama kendi hükümetinin ve ülkesinin basınının yaydığı yalanlara inanıyor. Kaddafi'nin Libya'yı terk edip etmeyeceğine karar verecek olan Obama değildir. Buna Libya halkı karar verir” dedi.

/images/100/0x0/55ea86e7f018fbb8f885c832

Clinton, Amerikan CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun Kaddafi rejimi üzerindeki baskısının yavaş, ancak sürekli ilerleme kaydettiğini belirtmiş ve “Artan baskının Kaddafi'nin eşi Safiye ve kızı Ayşe'yi Libya'dan komşu Tunus'a kaçırdığını" söylemişti.

Kaddafi'nin eşi ve kızının son 48 saatte ülkeden kaçtığını belirten Clinton, Libya Petrol Bakanı Şükrü Ganem'in de, Muammer Kaddafi rejimini terk ederek Tunus'a gittiğini ifade etmişti.

KADDAFİ YİNE TV'DE

Öte yandan Libya televizyonu, dün akşam bir kez daha Muammer Kaddafi'nin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, üzerinde siyah giysiler olan ve güneş gözlüğü takan Kaddafi "Perşembe 19 Mayıs 2011" tarihinin olduğu bir televizyon ekranının önünde, özel temsilcisi Ahmed El Şerif ile konuşurken görüldü.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False