Kaddafi: Saddam ölür de terketmez

‘‘Güç yerine güç tehdidinin kullanılması daha olumlu sonuçlar doğurur. Barışçı yollarla Irak'taki her evi denetlemek mümkün. Fakat güç kullanarak Irak'taki tüm evleri yerle bir etmek imkánsız.’’

Hürriyet muhabiri Dafne Barak, Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüştü. Kaddafi, Saddam'ın Libya'ya sığınacağı yolundaki iddialara ‘‘O, asla Irak'ı terk etmeyecek. Ülkesinde kalacak ve şehit olacak’’ yanıtını verdi.

LİBYA Lideri Muammer Kaddafi, dünyanın gözü olası Irak operasyonuna çevriliyken, ‘‘Saddam asla ülkesini terk etmez’’ dedi ve bir Amerikalı güzellik kraliçesine Libya vatandaşlığı vererek yine şov yaptı. Kaddafi Trablus'ta Hürriyet'e verdiği demeçte, ‘‘Sıradan Amerikalı insanlar bizi seviyor. Aramızda düşmanlık yok. Bizden nefret eden Amerikan Yönetimi'dir. Bu durum da, Amerikan Yönetimi'nin halkını temsil etmediğini göstermektedir’’ diye konuştu.

ABD'YE TAVSİYE

Muammer Kaddafi demecinde, Irak operasyonun önlenmesi için ABD'ye itidal tavsiyesinde bulundu ve ‘‘Güç yerine güç tehdidinin kullanılması daha olumlu sonuçlar doğurur. Barışçı yollarla Irak'taki her evi denetlemek mümkün. Fakat güç kullanarak Irak'taki tüm evleri yerle bir etmek imkansız’’ dedi. Libya lideri, ABD'nin olası operasyonundan sonra Irak Lideri Saddam Hüseyin'e kucak açıp açmayacağı sorusuna ise ‘‘Böyle masallara inanmayın. Saddam bir savaş durumunda asla Irak'ı terk etmeyecek. Irak'ta kalacak ve ülkesinde şehit olacak’’ yanıtını verdi. Kaddafi ‘‘Barış şovu’’ için Trablus'ta düzenlenen ve adı şimdiye kadar pek de bilinmeyen ‘‘Miss Net World’’ yarışmasını kullandı. Yarışmada ilk iki sırayı İngiliz ve İtalyan güzeller almıştı ama gözyaşları içinde yaptığı barış temalı konuşmasıyla, Kaddafi'nin gönlünü tipik bir Libyalıya benzeyen 19 yaşındaki Amerikalı güzel Teca Zandik kazanmıştı.

GÜZELE PASAPORT

Zandik yarışmadan sonra Libya'da gerçek kraliçeler gibi ağırlandı. Amerika'da adını kimsenin bilmediği genç kadın, Kaddafi'nin tahsis ettiği limuzinlerle Libya'yı keşfetti. Kaddafi'nin korumaları Amerikalı ‘‘Barış Güvercini’’nin etrafında kuş uçurtmadı. Muammer Kaddafi, pahalı hediyelere boğduğu ve görkemli bir törenle Libya pasaportu verdiği Teca'yı Libya'nın ABD Fahri Konsolosu ilan etti. Kaddafi, tüm dünya Irak'la ilgilenirken bu ‘‘garip’’ olayın ne anlama geldiğini şöyle anlattı:

BİZ ÖRNEĞİZ

‘‘Amerikalılarla bizim hiçbir sorunumuz yok. Sorun onların hükümetiyle, Amerikan Hükümeti kendini bir vadide, dünyanın kalan kısmı diğer vadide görüyor. Bu da Amerika'da demokrasi olmadığı anlamına geliyor. Bu yüzden tüm dünyaya Libya'daki yönetimi örnek almalarını öneriyoruz. Bu sistemde doğrudan demokrasi var, arabulucular, temsilciler yok. Eğer tüm dünyanın insanları birbirleriyle doğrudan temas kurabilseler barışa daha çabuk ulaşırlar. Ancak maalesef hükümetleri onları yanlış temsil ediyor.’’

Karargáh çadırı

Libya Lideri Muammer Kaddafi, Tripoli'deki karargáhında, çadırının önünde görülüyor. Dafne Barak, Kaddafi ile görüşmek için gittiği karargáhta, çok sıkı güvenlik önlemleri ile karşılaştı. Kaddafi'nin bu karargáhı, 1986 yılında ABD tarafından bombalanan ve bu haliyle korunan 3 katlı sarayının yanında.

Kaddafi’nin ABD fahri konsolosu...

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, internet güzeli Teca Zandik'i görkemli törenlerle ülkesine getirdi. Kaddafi, limuzinlerle gezdirdiği Zandik'e ülkesinin pasaportunu da vererek, Libya'nın ABD fahri konsolosu ilan etti.

İsrail pasaportu ile Libya’ya girdi

ABD vatandaşlarının Küba gibi Libya'yı ziyaret etmeleri de yasak. Bu nedenle ABD vatandaşı olan Dafne Barak, Libya gezisinde İsrail pasaportunu kullandı. Libyalılar, Barak'ın İsrail pasaportuna giriş vizesini verdiler ancak hemen sonra pişman oldular. Çünkü Libya, İsrail'i tanımıyordu. Bir İsrail pasaportuna vize uygulanması, Libya'nın İsrail'i tanıması anlamına geliyordu. Bu yüzden görevliler, pasaporta ekli vizeyi geri aldılar.
Haberle ilgili daha fazlası: