Kaçırılma planı yaverin evindeymiş: İncelemişler

Kaçırılma planı yaverin evindeymiş: İncelemişler

ANKARA Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü darbe girişimi soruşturmasında yapılan aramalarda dikkat çeken belgelere ulaşıldı.

Haberin Devamı

Genelkurmay karargâhında yapılan aramalarda darbecilerin, 1963’teki darbe girişimi sonrası idam edilen Albay Talat Aydemir’in dosyası bulundu. FETÖ’cü askerlerin darbe öncesi Aydemir dosyasını arşivden çıkarıp etüt ettiği anlaşıldı.

Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, darbe girişimi sırasında öldürülen Orgeneral Yaşar Güler’in emir subayı Mehmet Akkurt’un evinde yapılan aramada, Güler’in kaçırılmasına ilişkin bir plan bulundu.

Plana göre Güler, Genelkurmay’da değil kaldığı lojmandan alınacaktı. Planda bu konuda görevlendirilen 9 kişinin ismi de yer aldı. Söz konusu plana göre Güler’in elinin kim tarafından bağlanacağı, kimin eter koklatacağı ve kaçırılma sırasında kullanılacak aracın kim tarafından kullanılacağı tek tek belirlendi.

Planda “Güler’in eşinin durumuna” ilişkin bazı notların da yer aldığı bildirildi. Orgeneral Yaşar Güler, ifadesinde “O vaziyetteyken sivil biri sırıtarak omzuma vurdu. ‘Komutanım merak etmeyin bir tatbikat’ diye alaycı ifadelerle konuşunca baktım benim emir subayım Mehmet Akkurt’tu” demişti.

Kaçırılma planı yaverin evindeymiş: İncelemişler

Haberin Devamı

Mehmet Partigöç

Darbe girişiminin etkili isimlerinden TSK’dan ihraç edilen Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün odasında yapılan aramada ise Arapça iki metne ulaşıldı. Savcılık, metinlerin tercüme edilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’na yazı yazdı. Gelen yanıtta “Arapça yazılmış duanın ilk paragraftaki kısmı, Hz. Peygamberin cihada çıkmadan önce yaptığı nakledilen bir duadır. İkinci paragrafta tercümesi yer alan ifadelerden parantez dışındaki ibareler Kur’an-ı Kerimin 48. Süresi olan Fetih Süresi’nin 6. Ayetinin bir parçasıdır” denildi.

Haberle ilgili daha fazlası: