GeriGündem Kaçaklara iade yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaçaklara iade yolu

Gülay Aslıtürk, Ayşegül Tecimer, Halil Bezmen ve Selim Edes gibi suç turistlerinin iadesi için ABD yeşil ışık yaktı. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, kaçakların iadesi kosununda gerekli mevzuat uyumunun düzeltilmesi amacıyla Türkiye ile ABD arasında ortak çalışma başlatıldığını bildirdi.

ABD, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve vatandaşının trilyonlarını dolandıran, milyarlarca lira para cezasına çarptırılan, ancak elini kolunu sallayarak, bu ülkenin sahillerinde dolaşan ‘suç turistlerinin’ iadesine yeşil ışık yaktı. Şişli Belediyesi'nin trilyonlarını yandaşları ile paylaşan, işçilerin 94 milyarlık tasarruf kesintisine bile göz diken Gülay Aslıtürk gibi suç turistlerinin, mesken tutukları ABD'den iadeleri için, özel çalışma başlatıldı. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, ABD'yi mesken tutan Türk suç turistlerinin iadesi konusunda, ABD ile mevzuat uyumunun sağlanması için çalışma başlatıldığını açıkladı. Bu konudaki çalışmanın temelleri, insan haklarından sorumlu ABD Bakan Yardımcısı John Shattuck'ın, Sungurlu ile yaptığı görüşmede atıldı.

MEVZUAT DÜZELTİLECEK

Shattuck görüşmede Sungurlu'ya ‘‘ABD Türk suçluları, öyle istediğimiz için değil, evrak eksikliği ve mevzuat farklılığından dolayı iade edemiyor’’ dedi. Shattuck, mevzuata uygun iade taleplerine olumlu yanıt verileceğini de belirtti. Shattuck, bununla da kalmayarak, hâkimlere seminer düzenleme ve uzman gönderme önerisinde de bulundu. Sungurlu da, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde Hukuk Müşavirliği kurulmasını önerdi. Görüşmede, iki ülkenin mevzuatlarının uyumunun sağlanması için uzman gönderilmesi ve çalışma yapılması konusunda anlaşmaya varıldı. Sungurlu, ‘‘ABD'lilerle ilişkilerimizi geliştiriyoruz, görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konu ilk kez Shattuck'la görüşmede gündeme geldi. Büyükelçi ile kısa bir süre önce yeniden görüştük. Çalışmalar olumlu gidiyor. Dış İlişkiler bölümünü güçlendireceğiz. Ümit ediyoruz ki, onlar da büyükelçiliklerini bir hukukçu ile takviye edecekler. Suçluların iadesi konusunu son derece sıkı şekilde takip ediyoruz’’ dedi.

DOSYALAR YENİDEN AÇILACAK

Bu gelişmeler üzerine başta, Alaattin Çakıcı ve Gülay Aslıtürk olmak üzere Halil Bezmen, Selim Edes, Ayşegül Tecimer ve Engin Civan'ın iade dosyaları yeniden açıldı. Reddedilen iade başvurularının tümünün yeniden yapılacağı öğrenildi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris'in geçtiğimiz pazartesi günü Sungurlu'ya süpriz ziyaretinde de, iade konusunda sıkıntılar ikinci kez gündeme geldi ve ‘‘Adli yardım anlaşmasına işlerlik kazandıralım’’ şeklinde karar alındı. Parris'in bu görüşmeyi, Shattuck'ın isteği üzerine gerçekleştirdiği öğrenildi. Parris'in, Sungurlu ile görüşmesinin ana gündem maddesini ise bakanlığın hazırladığı, ‘‘Pembe paket’’ adıyla bilinen insan hakları reform paketi oluşturdu. Bakanlığın reform çalışmaları hakkında bilgi alan Parris, bu yasaların TBMM'de nasıl bir prosedürden sonra geçtiğini anlatan Sungurlu'ya, ‘‘İşiniz zor’’ yorumunda bulundu. Parris, ABD'nin Türkiye'nin insan hakları konusundaki çalışmalarını memnuniyetle izlediklerini de belirtti.

YENİ TETKİK HAKİMLERİ

Sungurlu'nun talimatı ile iade işlemlerini yürüten Uluslararası Hukuk Genel Müdürlüğü'nün kadrosu da genişletilecek. Bu genel müdürlüğe iyi derecede yabancı dil bilen ve ABD hukuku alanında uzman tetkik hâkimler alınacak. Mahkemelerden gelen ABD'ye iade başvurularının ‘eksiklik’ nedeniyle geri çevrilmesinin engellenmesi için, bu genel müdürlükte ön inceleme yapılacak. Eksikler tamamlandıktan sonra ABD'ye iade talebinde bulunulacak.


False