Kaçakçı vekilin davası da erteleniyor

Antalya Limanı'na gelen yabancı bayraklı gemilere satılmış gibi gösterilerek, iç piyasaya akaryakıt sürüldüğü ve bu yolla haksız kazanç elde edildiği gerekçesiyle, "Teşekkül oluşturarak akaryakıt kaçakçılığı yapmak" suçlamasıyla açılan davanın, Mardin'den bağımsız milletvekili seçilen Süleyman Bölünmez, dokunulmazlık hakkına kavuştuğu için ertelenmesi talep edildi.

Haberin Devamı

Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 2 yıldır devam eden davaya 12 tutuksuz sanık katılırken, aralarında 3 Kasım seçimlerinde Mardin'den bağımsız milletvekili seçilen Bölünmez Petrol'ün sahibi Süleyman Bölünmez'in de bulunduğu diğer 8 tutuksuz sanık gelmedi.

Davada, kaçakçılık ve dolandırıcılık suçlamasıyla yargılanan Süleyman Bölünmez'in avukatı Ömer Kök, müvekkilinin 3 Kasım seçimlerinde milletvekili seçildiğine dikkati çekerek, Anayasa'nın 83'üncü maddesi gereği, Süleyman Bölünmez hakkında açılan davaların ertelenmesini talep etti.

Mahkeme Başkanı Nizamettin Ayhan, avukat Ömer Kök'e, Süleyman Bölünmez'in milletvekili seçildiğini kanıtlayacak mazbatasını getirip getirmediğini sordu. Mahkeme Başkanı Ayhan, bu soruya olumsuz yanıt verilmesi üzerine, Bölünmez'in milletvekili seçilip seçilmediğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sorulmasını kararlaştırdı ve duruşmayı erteledi.

TBMM'den gelecek yazı doğrultusunda bir sonraki duruşmada Bölünmez hakkında açılan davaların ertelenmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

Dava süresince, Antalya Cezaevi'nde 7 ay tutuklu kalan ve daha sonra mahkeme tarafından diğer sanıklarla birlikte tahliye edilen Bölünmez'in, dosyada yer alan suçlamalar nedeniyle yaklaşık 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Davalarda Antalya Gümrük Müdürlüğü'nde çalışan bazı görevliler de yargılanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: