GeriGündem Kaçak içkiden ölümler Rus basınında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaçak içkiden ölümler Rus basınında

Kaçak içkiden ölümler Rus basınında
refid:17939649 ilişkili resim dosyası

Bodrum'daki yat turunda üç Rus vatandaşının kaçak içkiden dolayı hayatını kaybetmesi, 10'dan fazla kişinin de hastalanması Rus basınında geniş yer bulurken, saygın internet haber portalı "Newsru.com", "Türk polisi üç Rus vatandaşının kaçak içkiden zehirlenerek hayatını kaybettiği Orhan-5 adlı yatın sahibini gözaltına almak için bir gerekçe bulamadı" ifadesini kullandı.

Haberde, aynı yattaki tura katılanlardan iki Rus vatandaşının Türkiye'deki bir hastanede tedavilerinin devam ettiğini, durumlarının ciddiyetini koruduğuna dikkati çekildi.

Rus basınında yat sahibinin gözaltına alındığı yönündeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen haberde, "Polis yatta çok sayıda test yaptı ve buradaki içkilerin numunesini aldı. Bu konudaki resmi sonuçlar Rus tarafına en az 10 gün sonra iletilebilecek" ifadesine yer verildi.

İnterfaks ajansı da adını açıklamadığı Türkiye'deki yat sektöründe görevlinin yaptığı açıklamada, "Yatta gözaltına almak için tüm deliller varken ne yat sahibi ne de yat kaptanı gözaltına alınmıştır" dediğini duyurdu.

Haberde, yatın bağlı olduğu şirket yetkililerinin, misafirlere yapılan ikramlar arasında viski olmadığı, Rus seyahat acentelerinden temsilcilerin beraberlerinde getirdikleri likörü içtiğini söylediği kaydedildi.

Polisin daha önce Rus turistlerin içkiyi kendilerinin almış olabileceği yolundaki açıklamasını Rus turistler kabul etmemiş, kendilerine yatta viski ve kola ikram edildiğini kaydetmişlerdi.

İnterfaks, yatın bağlı olduğu şirketin zehirlenmelerle ilgili farklı bir olasılığı gündeme getirdiğine dikkati çekerek, "Yetkililer, Rus turistlerin kaldıkları otelde sahte içki içtikten sonra yat turuna gelmiş olabileceğini kaydediyorlar. Türk yetkililer şimdi hem turistlerin kaldığı otelde hem de yattaki içkilerin kalitesini kontrol ediyorlar" görüşüne yer verdi.

Rus "Turinfo" adlı internet sitesi de Bodrum'daki kaçak içkinin Türkiye Tarım Bakanlığı verilerine göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden geldiğinin tespit edildiğini belirterek, "Türkiye Tarım Bakanlığı verilerine göre sahte alkol Kuzey Kıbrıs'tan Jasmin şirketi tarafından getirilmiş ve Ankara'da merkezi olan Birlik şirketi tarafından piyasaya dağıtılmış" denildi.

Haberde, Türkiye Tarım Bakanlığının alkol satış yerlerinde denetimin daha da detaylı yapılması talimatını verdiği belirtilerek, bakanlık denetçilerinin otellerde ve turistik bölgelerdeki eğlence programlarında alkol kalitesinin de denetimini yapacağına dikkati çekildi.

Türkiye'de yetkili savcının da konuyla ilgili soruşturma başlattığı vurgulanan haberde, araştırma sonuçlarının incelemeler tamamlanır tamamlanmaz açıklanacağı kaydedildi.

Rus "İNOTV" de konuyla ilgili haberinde, yat turundaki Rus vatandaşlarının yatta içtikleri viski-koladan zehirlendiğini belirterek, "Rus vatandaşlarının eğlendiği yatın bodrum bölümünde 700 şişe alkol bulundu. Tüm bu şişeler şu anda uzmanların denetiminde. Türk polisi daha önce sahte alkolü Rusların beraberinde yata getirdiklerini göz önünde bulundurarak araştırma yaptıklarını açıklamıştı" denildi.

"ALKOLÜ KADINLARIN GETİRDİĞİNİ SÖYLEMEK TUHAF"

Rosturizm Sözcüsü Oleg Mosev de yaptığı açıklamada, Türk polisinin Rusların alkolü beraberinde getirdiği tezinin doğru olmadığını belirterek, "Türkiye'de tatil yapanların çoğu her şey dahil sisteminin sadece otellerde değil, yatlarda da olduğunu çok iyi bilir. 50 dolara yat turu satın alanlar bu fiyata her şeyin dahil olduğunu bilirler. Bizim turistimiz bu sisteme alışmış. Birilerinin yata beraberinde alkol getirdiğini düşünmek çok tuhaf. Hele bunu kadınların getirdiğini söylemek oldukça tuhaf" dedi.

Rus Regnum haber ajansı da konuyla ilgili yayımladığı haberde, Rus vatandaşlarının sahte viski içtikleri için zehirlendiğini belirterek, Antalya'daki bir hastanede tedavileri devam eden Viktorya Nikolayeva ve Aleksandır Ahurkova adlı Rus vatandaşlarının durumunun ciddiyetini koruduğu kaydedildi.

Ajans, Türk yetkililerinin, sahil kentlerinde benzer olayların tekrar yaşanmaması için gereken her türlü önlemi alacağını açıkladığını kaydetti.

Argumenti Fakti gazetesi de konuyla ilgili haberinde, Türkiye'den dönen beş Rus vatandaşının daha alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye yattığını duyurdu.

Haberde, Türkiye'den yeni dönen beş kişinin dün akşam zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı belirtilerek, bu kişilerin zehirlenmelerinin Türkiye'deki olayla ilintili olup olmadığı konusunun henüz netlik kazanmadığı ifade edildi.

Rus "Metro" gazetesi de Türkiye'de kaçak alkolden zehirlendiği için hayatını kaybeden Mariya Şalyapina'nın cenazesinin Rusya'ya getirildiğini ve bugün toprağa verileceğini kaydetti.

Moskovskiy Komsomolets gazetesi de "Türk zehiri öldürmeye devam ediyor" başlığıyla yayımladığı haberde, Mariya Şiveleva'nın da önceki gün kaçak alkolden dolayı hayatını kaybettiği kaydedildi.

Haberde, Mariya'nın Türkiye'ye tatile bir kız arkadaşıyla birlikte gittiğini ve ilk defa yurt dışında tatil yaptığına dikkati çekildi.

False