GeriGündem Jogging tiryakiliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jogging tiryakiliği

Büyükkentlerdeki parklarda ve yeşil alanlarda koşan ya da tempolu yürüyüş yapan insanların sayısı hızla artıyor. Uzmanlara göre jogging, insanda bağımlılık yapan son derece yararlı bir spor. Uzmanlar, 4 hafta boyunca her sabah jogging yapan bir kişinin bu sporun tiryakisi olduğuna dikkat çekiyorlar. Çok kolay bir spor olan joggingin birçok yararı var. Uzmanlar, joggingin kalbe iyi geldiğini ve vücudu kanser başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı daha dirençli kıldığını belirtiyorlar.

Alman Bunte Dergisi'ne son sayısında yer alan bir araştırmaya göre, dört hafta süreyle her sabah jogging yaptığınız takdirde, bu sporun bağımlısı haline geliyorsunuz. Almanya'da bugün 7.5 milyon insanın her sabah koştuğunu belirten Bunte Dergisi, aynı ABD Başkanı Bill Clinton gibi, Alman siyaset sahnesindeki çok sayıda politikacının da her sabah jogging yaptığını yazdı. Bu ünlü politikacılar arasında Yeşiller'in, bir zamanlar aşırı şişman olan lideri Joschka Fischer, Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ve Sosyal Demokrat Parti Lideri Oskar Lafontaine de yer alıyor.

Ama jogging açısından dünyanın en ünlü lideri ABD Başkanı Bill Clinton. Beyaz Saray'a yerleştiği günden bu yana, düzenli sabah koşularını asla aksatmayan, ziyarete gittiği ülkelerde de bu alışkanlığını sürdüren Bill Clinton, yeni jogging tutkunlarının türemesinde de hayli etkili oldu.

Jogging yapan ünlüler arasında sahne, sinema ve podyumların dünyaca tanınmış pek çok ismi var: Madonna, Cindy Crawford, Mick Jagger, Elton John ilk akla gelenler. Formula 1 yarışçıcı Michael Schumacher'ın antrenman programında da jogging mutlaka bulunuyor.

Joggingin bu kadar yaygın olmasının nedeni, çok kolay ve her yerde yapılabilir bir spor olmasından kaynaklanıyor. İsteyen form tutmak için bisiklete de binebiliyor. Bir saatlik koşuya eşdeğerde olabilmesi için 2.5 saat pedal çevirmek gerekiyor.

8 ÖNEMLİ YARAR

Aynı zamanda çok sağlıklı ve doğal bir spor. Yapılan hesaplara göre çocukların ortalama olarak koşup oynarken, günde tam 10 km koştuğu belirtiliyor. Jogging yapmanın sınırı da yok. Bu nedenle hiç koşmamış olanların, yol yakınken bir an önce bu işe başlaması gerekiyor.

Spor tıbbı uzmanı Prof. Richard Rost'un verdiği bilgiye göre jogging yapmamız için sağlık açısından sekiz önemli neden bulunuyor.

* Kilo vermeyi sağlıyor. Bir dakikada 10 kalori, saatte 600 kalori yakılıyor.

Kalbi koruyor. Kandaki yağ oranı üzerinde olumlu etkisi bulunuyor, kanı sulandırıyor. Kalp krizi riskini azaltıyor.

Ensülini düşürüyor. Koşan insanlar, daha az acıktığı için, şeker hastalarının iştahı da frenlenmiş oluyor.

Nabzı düşürüyor. Kalp daha ekonomik çalışıyor ve daha uzun yaşıyor.

Düşünceyi keskinleştiriyor, çünkü beyine daha fazla kan gidiyor.

Kederi siliyor. Beyinde mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına yol açtığı için insanı neşelendiriyor.

Kemik erimesini geciktiriyor. Bu nedenle de orta yaştaki kadınlar için birebir spor kabul ediliyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bünyeyi soğuk algınlığına karşı güçlendirdiği gibi kanseri de önlüyor.

Bazen yürümek gerekir

Spor tıbbı uzmanı Dr.Thomas Wessinghage'nin verdiği bilgiye göre jogging yeni bir buluş değil; insanoğlu tam 15 bin yıldır koşuyor. Dr. Wessinghage, koşunun çok sağlıklı bir spor olduğunu belirtmekle birlikte, jogging yapılmaması gereken özel durumlara dikkat çekiyor. Örneğin ateşliyken jogging yapmak, çok tehlikeli. Çünkü organizmaya giren virüslerin kalbe doğru saldırıya geçmesi söz konusu. Koşu sırasında meydana gelen kalp krizi olaylarının çok ender olduğunu, bunun da aşırı zorlanmadan kaynaklandığını belirtiyor. ABD'de yapılan bir çalışmaya göre ileri yaştaki insanlar arasında golf veya bovling sırasında kalp krizinden ölüm oranı, jogginge göre çok daha yüksek. Koşmak yoğun biçimde kas gücü gerektirdiği için, kilosu ağır olanların belden aşağı fazla yüklenmemeleri ve öncelikle yürümeye ağırlık vermeleri gerekiyor. Hızlı tempoda 45 dakika yürüyüş, çok iyi sonuç veriyor.

Jogging yapmaya karar veren birinin vücudunu bu spora ağır ağır alıştırması gerekiyor. Örneğin ilk gün 20 dakikalık bir gezinti yapılıyor. İkinci gün bu 20 dakikanın 2-3 dakikası koşuyla geçiriliyor. Sonra doz artırılıyor ve sonunda 20 dakikalık koşuya ulaşılıyor. Bu aşamadan sonra koşu süresi 30-40 dakikaya çıkarılabiliyor. Koşunun çok hafif bir tempoda, koşan kişinin yanındakiyle konuşabileceği tempoda olması ve önce parmak uçlarının, sonra da topukların yere basması gerekiyor.

Kadınlar geliyor

1927 yılında kadınlar, erkekleri eğlendirmek için bebek arabalarıyla koşardı. 1967'de 20 yaşındaki Amerikalı Kathryne Switzer, Boston maratonuna katılabilmek için erkek kılığına girmek zorunda kalmıştı. Ama bugün kadınlar erkeklere yetişiyor. Örneğin maraton yürüyüşçüsü 32 yaşındaki Uta Pippig, 2:21.45'lik dünya rekoruyla, dünyanın en hızlı adamı Din Samo'nun sadece 15 dakika gerisinde kalıyor. Ancak kadınlar asla erkekleri geçemeyecekler. Bunun da nedeni hormonları ve genleri. Kadın, daha ufak yapılı olduğundan vücudunda daha çok yağ, daha az kas vardır. Kalp volümü yüzde 10-15 daha düşüktür, akrciğerleri daha küçüktür. Ayrıca savaşçı hormonu testosteron erkeklerde 10 misli daha yoğun bulunuyor.

Yemek ve içecek

Yemek: Yürüyüşten önce mutlaka hafif beslenin. Örneğin kuru meyveler ve muz elverişli. Özellikle yağdan kaçının. Birincisi ağırlık verir, ikincisi yürüyüşten sonra yenilenmeyi önlüyor. Makarna ve sebze de son derece elverişli.

İçecek: Asla, 0.5 litre maden suyu içmeden yollara düşmeyin. Aksi halde kanınız koyulaşır, kas ve beyniniz yeterince oksijen alamaz. Yeterince spor minerali almayı unutmayın. Kalsiyum litrede 1000 mg, magnezyum litre 100 mg'dan fazla olmalı. Günde 2.5-3 litre su çok gerekli.

Köpekle koşmayın

Uzmanlar, köpekle birlikte jogging yapmayı yanlış buluyorlar. Özellikle küçük köpekler için geçerli bu. Köpeğin her ağacın ya da ilgisini çeken nesnenin karşısında durması, ihtiyaç gidermesi ya da bir yerleri koklaması, antremmanın etkisini yok edip nabzınızı altüst edebilir. Sadece yürüyüş ritminize uyum sağlayabilecek köpekleri yanınıza alabilirsiniz. Örneğin Golden Redriever, Husky, Dalmaçyalı, kurt köpeği ve Irish Setter gibi...


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False