Japon perakende şirketinden radyasyonlu et itirafı

Japon perakende şirketinden radyasyonlu et itirafı

Japonya’da Mart ayında meydana gelen depremin ardından başlayan nükleer sızıntının bulaştığı besinlerin yedirildiği sığırların kesilerek halka satıldığı ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Japonya’nın ikinci büyük perakendeci şirketi Aeon Co, Fukushima’daki nükleer sızıntı sebebiyle radyasyon bulaşmış besinlerin sığırlara yedirildiğini ve bu hayvanlardan elde edilen 300 kilodan fazla etin, başta Tokyo’dakiler olmak üzere, ülke merkezindeki dükkanlardan satışa sunulduğunu açıkladı. 

 

Şirketin Fukuşima’daki bir sığır sürüsünün, hükümetin belirlediği sezyum limitinin üzerinde oranlar tespit edilen pirinç bitkisiyle beslendiğini bir bildiriyle açıklaması ülkede tedirginliğe yol açtı.  

 

Aeon Co tarafından piyasaya sürülen etlerin 27 Nisan-20 Haziran tarihleri arasında Tokyo, civar kentler ve ülkenin merkezindeki dükkanlarda satıldığının açıklanması üzerine, Japonya’nın nükleer krizden sorumlu bakanı Hohsi Hosono, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

 

Haberin Devamı

Hosono, 17 Temmuz’da televizyonda yayınlanan açıklamasında, sığır eti satışının büyük bir ihtimalle yasaklanacağını, her ne olursa olsun gıda güvenliğinin temin edileceğini belirtti.

 

Geçen hafta, Fukuşima yakınlarındaki Minami Soma’daki bir çiftlikte üretilen sığır etlerinde de, sezyum oranının normale göre 3 ila 6 kat fazla olduğu belirlenmişti. Bu olayı takiben, Japon Tarım Bakanlığı’nda görev yapan bir yetkili, nükleer sızıntıdan etkilenmiş etlerin tüketiminin belli bir miktarı aşmadığı ve düzenli olarak gerçekleştirilmediği müddetçe, kısa vadede ortaya çıkacak bir risk taşımadığı yönünde bir açıklamada bulunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: