İzmir'de Tik tak dolandırıcılığı iddiası

İzmirde Tik tak dolandırıcılığı iddiası

İZMİR'de kurdukları Tik Tak Fatura Ödeme şirketi, aracılığıyla çeşitli illerde 4 bin YTL karşılığında bayilikler verip, vatandaşların buralara ödedikleri fatura tutarlarını da sisteme geçirmeyip kendi hesaplarına aktararak dolandırıcılık yapan şebeke, polisin operasyonuyla çökertildi.

Haberin Devamı

TİK TAK ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ - FOTO GALERİ

Fatura ödeme bayiliği bulunan bazı kişiler, fatura ödeyen vatandaşların, ödemelerinin hesaplarına geçmediğini belirleyince polise başvurdu. İhbar üzerine harekete geçen Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, şikayetci bayilerin sistemi üzerinde araştırma başlattı.

Bayilerin bağlı bulunduğu Tik Tak Fatura ödeme şirketinin kayıtlarını da inceleyen polis ekipleri, şirketin ödeme taahütünde bulunduğu Türk Telekom, İzsu, Tedaş gibi firmalarla fatura anlaşmasının bulunmadığını belirledi. Şirketin bayilerden gelen fatura tutarlarının bazılarını hesaplara aktarmadığının tespit edilmesiyle başlatılan operasyonda, şebeke elebaşı H.H.T, eşi F.T, M.Ö, H.H.B, M.Ö., A.E, Y.D, N.B.P. ve A.H.B. yakalandı.

İKİ KOLDAN DOLANDIRMIŞLAR

Gözaltına alınan zanlıların sorgularında, fatura ödeme şirketini kuran firma yetkililerinin 43'ü İzmir merkezinde olmak üzere çeşitli illerde toplam 250 bayiyle anlaştıkları, bunun karşılığında da bayilerden 4'er bin YTL ücret aldıkları belirlendi. Bayiliklerden yaklaşık 1.5 milyon YTL'lik gelir elde eden şebeke elemanlarının, daha sonra kurdukları sistemle (High Technology System), bayileri bilgisayar ağıyla birbirlerine bağlayıp faaliyetlerine başladıkları da tespit edildi.

Vatandaşların bayilere yaptıkları fatura ödemelerinin büyük bir bölümünü hesaba aktarmadıkları saptanan şebeke elemanlarının, bazı faturaları ise Türk Telekom, İzsu, Tedaş gibi kuruluşlarla anlaşmaları olmadığı için internet bankacılığı aracılığıyla kendi hesaplarından tek tek ödedikleri ortaya çıktı.

Polisteki ifadelerinde, sistemdeki arızadan dolayı faturaların ödenemedeğini ileri süren zanlılar, işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi. Bu sırada bazı kadın zanlıların ağladığı görüldü.

Haberle ilgili daha fazlası: