GeriGündem İzmir'de mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'de mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet

İzmir'de mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet
refid:29612035 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İzmir’de küçücük yaşında ekmek parası kazanmak için mendil satan Suriyeli çocuğa saldıran esnaf için yasal süreç başlatıldı. Polisin iki günlük çabası sonucunda çocuğun annesi emniyete getirilerek esnaftan şikayetçi olması sağlandı. Öte yandan Suriyeli çocuğu darp ettiği iddia edilen esnaf, o an başka biriyle kavga eden Suriyeli çocuğu korumak için kavgaya müdahil olduklarını ve olayın yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

İzmirde mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet
İzmir’de ekmek parası kazanmak için sokakta mendil satan Suriyeli çocuğa saldıran esnaf Türkiye’yi utandırdı. Esnafın fiziksel saldırısına uğrayan çocuğun burnu kanayan görüntüsü hafızalara kazındı. Aldığı darbelerden sonra masalara sığınan çocuk ağlayarak olay yerinden uzaklaşmaya çalışmıştı. Vatandaşlar çocuğa yardım etmek istemesine rağmen ürken çocuk olay yerinden hızla uzaklaşmıştı.

İzmirde mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet SURİYELİ ÇOCUĞA ESNAFTAN DAYAK

İzmirde mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet

Bu çirkin sahne üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü harekete geçti. Hurriyet.com.tr’ye konuşan İzmir Emniye Müdürü Celal Uzunkaya iki günlük arama sonucunda Suriyeli çocuğa ulaşıldığını ve esnaf hakkında yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

İzmirde mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet

Uzunkaya, “Duyduğumuz anda ekiplerimiz aramaya başladı. İki günlük aramanın sonucu çocuğa ulaşıldı. Konu şikayete bağlı suçlar kapsamında olduğundan annesiyle emniyete getirilip şikayetçi olmaları sağlandı. Esnafla ilgili işlem başlatılıp olay savcılığa intikal etti. Ayrıca çocuk ve annesine yardım konusunda gerekli girişimlere başladık" diye konuştu.

SURİYELİ ÇOCUĞA DARP İDDİASINDAKİ ESNAF KONUŞTU

İzmir’de, ekmek parası için mendil satan Suriyeli çocuğu darp ettiği iddia edilen esnaf, o an başka biriyle kavga eden Suriyeli çocuğu korumak için kavgaya müdahil olduklarını ve olayın yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

İzmirde mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet
Suriyeli çocuğu darp ettikleri iddia edilen esnaf darp iddiasının yalan olduğunu savundu. Olayın gerçekleştiği Basmane meydanında bulunan ve Suriyeli çocuğu mekanından uzaklaştırmaya çalışan esnaf Adnan Peyi, Suriyeli çocuğu korumak isterken suçlandıklarını iddia etti.

'BURADAN GİDİN DEDİK”

Olaya karışan Suriyeli çocukları mekanından müşterilerin rahatsız olmaması amacıyla güzel bir dille uyardığını belirten işletmeci Adnan Peyi, olay anını şöyle anlattı:

“Bayramın ikinci günü mendil satan bir çocuk yine küçük bir kızla kavga ediyorlardı. Biz de onlara mekanın önünde müşteriyi rahatsız etmemeleri amacıyla uzaklaşmalarını söyledik, ‘buradan gidin’ dedik. Uzaklaşıp 10 metre ileride yine kavga etmeye başladılar ve biz de ayırmaya gittik. Hatta bunlar birbirlerine sandalye fırlatırken benim koluma geldi. Ardından yabancı uyruklu üç kişi olayı biz yapıyoruz zannettiler ve bizimle kavga etmeye geldiler. Sonra bir tartışma oldu çocuk yere düşmüş, burunu az bir şey kanamış. Olay buydu, başka bir olay yok.”

“SURİYELİ O ÇOCUĞA HEP SU VE YEMEK VERİYORUZ”

Müşterisinin çoğunun Suriyeli olduğunu ve onlardan para kazandığına dikkat çeken Peyi, “Bizim onlarla bir problemimiz yok, o çocukta buradan geçiyor su veriyoruz, yemek veriyoruz, her şey veriyorduk o çocuğa. İnanır mısınız günde 100 kere tuvalete giriyorlar, peçeteden tutun yemeğe kadar Suriyelilere her şey veriyoruz. Benim müşterimin yüzde 99’u Suriyelidir. Onlar olmasa benim işim burada zor. Kimseyle alacak verecek meselemiz yok. Ufak bir yanlış anlaşılmadan dolayı biz rahatsız olduk. 12 yıldır esnafız, gelen giden bize bakıyor ‘yok çocuğu dövmüşler’ diye. Bizi etiketlemişler” dedi.

İNSANLIK YAPIP KENDİLERİ AYIRMAYA ÇALIŞMIŞTIR”

Adnan Peyi’nin Avukatı Halil İbrahim Uslusoy da hukuki sürecin başladığını ancak müvekkilinin insanlık yapmak adına Suriyeli çocuklara müdahale ettiğini ifade etti. Müvekkilinin Suriyelilere her zaman destek olduğunu anlatan Uslusoy, şöyle konuştu:

“Müvekkilimizin söylediği gibi bayramın ikinci günü tanımadığımız Suriyeli şahıslar mekanın önünde kendi aralarında tartışırken müşterinin rahatsız olmaması için uyarmış ve biraz daha ileriye göndermiştir. Akabinde az ilerideki çay ocağı önünde aralarındaki tartışma ciddi anlamda kavgaya dönüşmüş ve ayırmak için kendileri müdahil olmuşlardır. İddia edildiği gibi sandalye fırlatmak söz konusu değildir. Aksine vekilim sandalyelerin hedefi olmuştur. Onun dışında kendisinin de beyan ettiği gibi burada Suriyelilerle iş yapmaktadır. Gerek maddi anlamda gerek manevi anlamda kendisi destekçi olmaktadır. Asılsız haberlerden dolayı müvekkilim şu an zarar görmektedir. Bununla ilgili hukuki süreci başlatacağız.”

“KESİNLİKLE ŞİDDET YA DA DARP YOKTUR”

Müvekkilinin o anların görüntülenmesi üzerine zarar gördüğünü ve çok üzgün olduğunu anlatan Uslusoy, sözlerine şöyle devam etti: “Aralarındaki tartışmayı bilemiyoruz zaten Türkçe bilen kişiler değil. Müvekkilim sadece müşteri rahatsız olmasın diye buradan uzaklaştırmıştır. Kesinlikle şiddet ya da bir darp yoktur. Sonra kendi aralarındaki tartışma büyüyerek kendilerine zarar vermişlerdir. Yine etraftaki esnaf zarar görmesin diye insanlık yapıp kendileri ayırmaya çalışmışladır. Ancaki olay tanımadığımız üçüncü kişiler tarafından kameraya alınmış ve kötü niyetli maksatlı bir şekilde kullanılmıştır. Hukuki anlamda süreç başlamış bulunmaktadır.”

EMNİYET YASAL İŞLEM BAŞLATTI

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün olayın ardından harekete geçtiği Suriyeli çocuğa ulaşıldığı ve esnaf hakkında yasal işlem başlattığı öğrenildi.

İzmirde mendil satan Suriyeli çocuğu dövenler hakkında şikayet

False