İzmir- Konya arasında ekspres sefer talebi

Güncelleme Tarihi:

İzmir- Konya arasında ekspres sefer talebi
Oluşturulma Tarihi: Eylül 17, 2007 14:02

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmak üzere TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Konya- İzmir arasında çalışan posta treninin kaldırılıp yerine ekspres sefer konulmasını talep etti

Kart önergesinde Yıldırım’a, “Konya- İzmir arasındaki yolcu ihtiyacını karşılamak amacıyla klimalı vagonlardan müteşekkil lüks bir trenin 2007 yılında sefere konulması yolunda herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?” diye sordu.
Konya- İzmir arasında önemli bir yolcu potansiyeli bulunduğunu, ancak bu hattaki demiryolu ulaşımının posta treniyle yapıldığını belirten Kart, şunları söyledi:
“Bu şartlarda yapılan yolculuğun uygun ve verimli olamayacağı açıktır. Bir ekspres sefer konularak yolcu taşımacılığının cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Esasen Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü, 2 Eylül 2005 tarihli açıklamasında her gün İzmir’den saat 18.00’de, Konya’dan ise saat 18.20’de hareket edecek şekilde klimalı vagonlardan müteşekkil ekspres sefer uygulaması yapılacağını belirtmişti. Ancak bu yönde somut bir adım halen atılmamıştır.”
Kart, Bakan Yıldırım'a yazılı olarak yanıtlanmak üzere veridiği soru önergesinde, “Konya- İzmir arasındaki yolcu ihtiyacını karşılamak amacıyla klimalı vagonlardan müteşekkil lüks bir trenin 2007 yılında sefere konulması yolunda herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Bu uygulamayı engelleyen ne gibi sebepler vardır?” diye sordu.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!