İzmir farkı

UNIVERSIADE açılış töreninindeki organizasyon ve gösteriler övgü aldı. FISU Başkanı Killian, ‘Tesisleri görünce hayran kaldım. Açılış törenindeki kültürel gösteri inanılmazdı’ dedi.

OLİMPİYATLARIN provası niteliğindeki 23. Dünya Üniversitelerarası Yaz Oyunları’nın (UNIVERSIADE) açılış töreninindeki mükemmel organizasyon, parmak ısırttı. İstanbul’da yapılacak Formula 1 yarışlarına 10 gün kala başarılı bir sınav veren İzmir, tüm dünyaya Türkiye’nin de dev organizasyonları başarıyla gerçekleştirebileceğini gösterdi.

Açılış gecesinde 55 bin kişilik Atatürk Stadı rüya gibi bir geceye ev sahipliği yaptı. Oyunları organize eden FISU’nun Başkanı George Killian da, ‘Tesisleri görünce hayran kaldım. Beklentilerimin çok daha fazlasını buldum. Gerek tesisler, gerekse törenlerin gerçekleştiği Atatürk Stadı’nın yenilenmesi, tam bir mucize. Sonuç muhteşem. Açılış törenindeki kültürel gösteri inanılmazdı. Bugüne kadar gördüğüm en mükemmel Dünya Üniversite Oyunları olacak. Kapanış törenlerinin açılıştan daha da güzel olacağına inanıyorum’ dedi.

Rüya gibi geçti

İzmir’in unutulmaz Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın 2003 yılında Güney Kore’nin Deagu kentinte devraldığı UNIVERSIADE bayrağı, iki yıl boyunca İzmir’de dalgalanırken birçok insan böylesine dev bir organizasyonun altından İzmir’in kalkamayacağını düşündü. Ancak yerel yönetim ve hükümetin işbirliğiyle zamana karşı yarış kazanıldı açılışta rüya gibi bir gece yaşattı. Türkiye’nin çağdaş yüzü tüm dünyaya gösteririldi. ‘Türkler büyük organizasyon yapamaz’ diye düşünenlere, özellikle açılış gecesi tam bir yanıt olurken Formula 1 yarışları öncesi moraller yükseldi.

Aziz Kocaoğlu (Büyükşehir Belediye Başkanı): Haklı olarak eleştiriler de olacak. Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet dönemine yer verilmediği yolundaki eleştileri de haklı buluyorum.

Taha Aksoy (UNIVERSIADE Genel Koordinatörü): Çok olumlu tepkiler alıyorum, telefonum susmuyor. Özellikle yabancı konuklarımız çok beğendi. Bu kadarını beklemiyordum.

Yılmaz Kaya (CHP İzmir Milletvekili): Çok iyi bir açılış oldu. İzmir bu kadar büyük bir organizasyonun altından kalkabileceğini gösterdi.

Tamer Taşkın (EBSO Başkanı): Şahaneydi, gurur duydum, gözlerim yaşardı. Güney Afrikalı sporcular ve delegasyonla birlikte izledim. Çok beğendiler ve durmadan alkışladılar.

Ekrem Demirtaş (İTO Başkanı): Töreni muhteşem buldum. İzmir bu organizasyonun başarısı ile Expo 2015 için de çok önemli bir fırsatı yakalamış oldu.

Ali Aşlık (AKP İzmir İl Başkanı): Dans gösterisi çok güzeldi ama medeniyetler daha geniş kapsamlı anlatılabilirdi. Özellikle modern Türkiye kısmı eksik kalmış.

Erdal Karademir (CHP İzmir Milletvekili): Tören çok emek verilerek hazırlanmış. Çağdaş Türkiye yeterince anlatılmadı. Kurtuluş Savaşı, Atatürk’ün sporcular için söylediği onlarca güzel söz bu gösteride işlenebilirdi.

Turhan Arınç (DYP İzmir İl Başkanı): Dans gösterisinde modern Türkiye’den örnekler yoktu. Üçüncü Selim’in tahta çıkışı ile süreç bitmiş. Atatürk’ün resmini o dev sahnede görmek isterdim.

Gonca Ateş: Atatürk’ün böylesine önemli bir organizasyonda sadece stadın adında varolması İzmir gibi şehire hiç yakışmadı. Bilinçli yapılmış olan bir saygısızlık olarak değerlendiriyor ve kınıyorum.

Nursel Eğinç: Bu kadar önemli bir organizasyonu ne yazıkki yine ulusca sahiplenemedik ve Anadolu tarihini anlatırken Atatürk’ten hiç bahsedilmemiş olmasını Kınıyorum.

Şaheser Yılmaz: Bir İzmirli olarak daha yalın daha coşkulu ve daha gösterişli bir açılış bekliyordum hayal kırıklığına uğradım.

Erdinç Karabulut: Her şey çok güzeldi. Ama hangi mantıkla koca açık tribüne tek kapı açtıklarını doğrusu anlayamadım. İçeriye 3 saatte girdik ve bu yüzden de çok kavga çıktı.

Hakan Oğuz: Tek kelimeyle muhteşem bir açılış gösterisiydi. Organizasyonda yer alan herkesi tek tek kutlarım ve Mercan Dede’ye ayrıca teşekkür ederim.

Levi Mazaki:Büyük Atatürk’ün İzmir’e girdiği gün geldi aklıma. Yanmış, yıkılmış şehirden: Bugünleri, dün geceki İzmir Atatürk Stadı’nı görse ne düşünürdü acaba. Hanımlar, beyler: İster katılın, ister katılmayın, Cumhuriyet meşalesinin aydınlığıydı dünkü manzaralar. Ve Atatürk devrimlerinin bir başka yansıması.

Mesut Kaya: Bir İzmirli olarak gerçekten gurur duydum. Tek problem böyle güzel bir organizasyonun sadece TRT2 gibi bir kanalla sınırlı kalmasıydı.

AÇILIŞ KONUŞULDU

TRT’nin naklen yayınladığı, açılış töreninde 70 metre eninde, 110 metre uzunluğundaki sahne, dünyada ilk kez aynı zamanda bir görüntü perdesi olarak kullanıldı. ‘Güneşin Doğduğu Yer Anadolu’ gösterileri bu görüntü perdesine yansıtıldı. Gösteride Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ile Ege Bölgesi’ndeki çeşitli dernek ve okullardan gelen 867 sanatçı görev yaptı. Gösteriler seyirciler tarafından çılgınca alkışlandı. Mükemmel geçen, Atina Olimpiyatlarını bile gölgede bırakan gösteri sonrasında tek eleştirilen nokta Atatürk’e vurgu yapılmaması oldu.
Haberle ilgili daha fazlası: