GeriGündem İzmir ayağa kalktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir ayağa kalktı

İZMİR’de, Cumhuriyet İçin Güçbirliği ve Vardiya Bizde Platformu’nun önderliğinde ’Vatanseverlere Özgürlük’ yürüyüşü ve protesto eylemi düzenledi.

İzmir ayağa kalktı / Foto Galeri

Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran yaklaşık 3 bin 500 kişi, komutanlara yönelik hukuk ihlallerine tepki gösterirken, kentte yaşayan ve eylemde yuhladıkları dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün, vicdanının rahatlaması için tanıklık yapması çağrısında bulundu.

Cumhuriyet İçin Güçbirliği ve Vardiya Bizde Platformu’nun önderliğinde çeşitli sivil toplum örgütleri ve partilerin katılımıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanan yaklaşık 3 bin 500 kişi, ’Vatanseverlere özgürlük’ adı altında yürüyüşe geçti. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşlerini Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdiren kalabalık, ’Silivri’de hücre zulmüne son’, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ’Ergenekon yalanı ABD planı’, ’İzmir, NATO’ya mezar olacak’ sloganları atıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunurken, Atatürk Anıtı önünde ayakları zincirle bağlı şekilde duran ADD üyesi gençler, dikkat çekti. Meydandaki gruplar adına yapılan açıklamalarda, Ergenekon operasyonunun tertipten ibaret olduğu, Cumhuriyete yönelik tehditlerin yok edileceği, sorumluların koltuklarından indirileceği, önemli bir sınav olan seçimlerde hükümet tarafından yürütüldüğünü iddia ettikleri faşist diktatörlüğün sona erdirilmesi gerektiği dile getirildi.

ÇETİN DOĞAN’IN EŞİ KATILDI

Eyleme katılan Balyoz Davası’nın bir numaralı sanığı Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan ise, hukuki sürecin hatalarına vurgu yaparken, "Peki yarın sıra kimde? Biz, Vardiya Platformu’nu kurduk. Bu haksızlık, hukuksuzluk karşısında sessiz durmamayı seçtik. Gerçekleri örtbas etmek isteyenlere karşı sessiz durmamayı seçtik. İnsanları işlemedikleri suçlarla tutsak edenler, tarihin çöplüğünde bulacak kendilerini. Eşlerimiz ise senelerce bu ülkeye hizmet verdi. Şimdi Hasdal’da ve Silivri’de, hizmet vermeye devam ediyorlar. Onlar tutsak kaldıkça vardiya bizde. Sadece eşlerimiz için değil, çocuklarımız, torunlarımız ve de laik, demokratik Cumhuriyetimizin geleceği için vardiya bizde ve vardiya hepimizde" diye konuştu.

ÖZKÖK SESİMİZİ DUYSUN

Daha sonra, emekli olduktan sonra İzmir’de yaşamaya başlayan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün, bu davada vicdanının ve uykusunun rahatlaması için tanıklık yapması çağrısında bulunuldu, "Sesimizi duy", "İzmir’den size sesleniyoruz" diye bağırıldı. Hilmi Özkök’ün adının okunduğu sırada meydanı dolduran kalabalık, uzun bir süre yuhladı. Eylem, olaysız sona erdi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False