İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ağıralioğlu'ndan Lütfü Türkkan açıklaması

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ağıralioğlundan Lütfü Türkkan açıklaması

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, şehit ağabeyine küfür eden ve partisindeki görevinden istifa eden Lütfü Türkkan'la ilgili konuştu. İYİ Parti Kocaeli milletvekili olarak görevine devam eden Türkkan'la ilgili 'ihraç' tartışmalarına da değinen Ağıralioğlu "Bugün konuşacağız, milletimize sorumluluk ne gerektiriyorsa onu yapacağız" dedi. Öte yandan Türkkan'dan boşalan grup başkanvekilliği görevine Erhan Usta getirildi. Türkkan'ın akıbetinin de belirleneceği toplantı sürüyor.

Haberin Devamı

İYİ Partili Ağıralioğlu, TBMM'de partisinin Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın Bingöl'de şehit yakını Tahir Gümren'e küfretmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ağıralioğlu, Bingöl'de esnaf ziyareti sırasında yaşanmaması gereken müessif bir hadisenin yaşandığını, Türkkan'ın söylediği sözün hiçbir gerekçe ile meşrulaştırılamayacağını söyledi.

Ağıralioğlu, "Bu bir yanlıştır. Bu yanlışın ama ile fakat ile lakin ile gölgelenmesi, Türk milletine hizmet iddiası olan bir partinin değil, hiçbir Türk milletinin hiçbir ferdinin karı değildir. Böyle bir şeyi asla meşru göremeyiz. Meral Akşener, hizmetine talip olduğu milletin, hizmetini göreceği devletin süreci içerisinde hiç kimsenin kendisine, şahsiyetine, ırzına, iffetine hakaret edilmeyeceği bir ülke vaat etmektedir" dedi.

Haberin Devamı

'AKŞENER'İN BU HATAYI GÖRMEZDEN GELMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Ağıralioğlu, Genel Başkanları Meral Akşener'in de bu hatayı affetmeyeceğini belirterek, "Kendisi birisinin annesi, bacısı, ablası, halası ve bir kadın olan genel başkanın böyle bir hatayı, kabahati görmezden gelmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bugün grup başkanvekilliği seçimimiz var. Görevden el çektirildi. İYİ Parti şunu da temsil ediyor. AK Parti iktidarına bu vesile ile duyurmuş olalım. Biz hata yapınca, hatası ile yüzleşebilen, hatasının sorumluluğunu taşıyabilen, hatasının bedelini ödeyebilen bir partiyiz. Siyasette de yanlış yapılınca, yapılan yanlışın bir bedelinin olması gerektiğini dillendiren bir partiyiz. Bununla şunu hatırlatıyoruz siyasete; siyasette bazen böyle yanlışlar, kabahatler yaşanabilir. Ama bu kabahatlerden sonra hiçbir şey olmamış gibi davranmak siyaset kurumunun saygınlığını aşındırır. Siyaset kurumunun millet nezdindeki itibarını gölgeler ve milletin siyasete olan itibarını gölgelediği için milletin devlete hürmeti kalmaz" diye konuştu.

'AMA, FAKAT, LAKİNLE GÖLGELEMEYİZ'

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Ağıralioğlu, Türkkan'ın partiden ihracının gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, bugün grup başkanvekilliği için oylama yapılacağını, sonrasında süreç ne gerektiriyorsa onları yapacaklarını söyledi.

Haberin Devamı

Ağıralioğlu, yapılan hatayı makul görmeyeceklerini vurgulayarak, "Böyle bir kusuru görmezden gelemeyiz. Ama, fakat, lakinle gölgelemeyiz. İYİ Parti, iyilik mücadelesinde bunu asla müsamaha ila karşılamaz. Hiçbir arkadaşımız bunu böyle karşılamıyor. Sadece partimiz değil, bu memlekette izan duygusu olan hiçbir Müslüman Türk evladı bunu makul görmez" ifadelerini kullandı.

YERİNE GELECEK İSİM BELİRLENDİ

Ağıralioğlu açıklamasının ardından partisinin toplantısına katıldı.

Toplantıda İYİ Parti lideri Meral Akşener'in talebiyle İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Türkkan'ın yerine yeni Grup Başkanvekili, Samsun milletvekili Erhan Usta oldu.

Haberin Devamı

PARTİDEN İHRACI GÜNDEMDE

Saat 14 sıralarında başlayan ve Türkkan'la ilgili 'ihraç' sürecinin de tartışıldığı toplantı sürüyor.

 

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 Şehit ağabeyi ve şehit ailelerinden İYİ Partili Türkkan hakkında suç duyurusu