İşte Nedim Şener'in sorgusunun tam metni

İşte tutuklanan gazeteci Nedim Şener'in savcılıktaki sorgusunun tam metni:

Haberin Devamı

Soruldu : Öz geçmişinizi açıklayınız.

Cevap: 1966 yılında Almanya'da doğdum. Ortaokul Bolu Mengen, Üniversiteyi İstanbul ilinde bitirdim. Aynı anne babadan olma toplam 4 kardeşiz. 01-Benim

02-R.Ş: Almanya'da işçidir. 03-S.Ş.: Almaya'da işçidir.

04-S.Ş.:Almanya'da sağlık sektöründe çalışmaktadır.

Gazetecilik mesleğine 1992 yılında resmi olarak Dünya gazetesinde başladım. 1994 yılında Milliyet Gazetesi Ekonomi servisine geçtim o tarihten bu yana halen aynı gazetede görev yapıyorum. Bu güne kadar (9) kitap yazdım. Uluslararası ve ulusal alanda gazetecilik meslek ödülleri verildi. Adıma kayıtlı pasaportum bulunmaktadır.

Ayrıca ben kişilik olarak objektif ve mağdurun yanında yer alan bir gazeteci olduğumdan yıllardır hiçbir iktidarın yanında yer almadım, karşısında da olmadım. Ben geçmişte de gerek TMSF'de gerek Uzanlar'ın davalarında gerekse de Emniyetle alakalı birçok konuda Müdürler ve bu kurumdaki yetkililer beni bilir. Hatta yazdığım kitap Bankalar Davasına bakan Mahkemede de delil olarak kabul edilmiştir ve Uzanlar'ın örgüt olduğunu da ilk defa anlatan benim. Bu yüzden hayatımda da tehditleri o dönemde aldım. Bütün çalışmalarım TGC ve birçok meslek kuruluşu tarafından ödüllendirildi. Bütün yaptığım haberler jüriler tarafından değerlendirilmiş ve ödüle layık görülmüştür. Son yaptığım çalışmalar Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından değerlendirilip Dünyada yaşayan basın kahramanlarının 60 kişilik listesinde yer aldım. Bu Türkiye'de Abdi İpekçi ve Hrand Dink'e verilen bir onurdur. Bu aynı zamanda Uluslar arası (PEN) birliği tarafından ifade özgürlüğü ödülü verildi. Bu 2006 yılında sadece Hrant Dink'e verilmiş bir ödüldü. Dolayısıyla burada gazetecilik faaliyetlerim mercek altına alınacağı için bir gazetecinin geçmişi hem namusu hem de onurudur. Ben bugüne kadar da mesleği ilkeleri ve içinde bulunduğu Doğan Grubu yayın ilkeleri içerisinde dürüstçe gazetecilik yaptım. Sorulacak her soruya da cevap vermeye hazırım.

 

Haberin Devamı

Soruldu: Herhangi bir Sendika, Dernek, Siyasi parti ve benzeri bir kuruluşa üyeliğiniz var mı? Açıklayınız.

Haberin Devamı

Cevap: Hayır yok. Sadece Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiyim.

 

Soruldu: 14.02.2011 günü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Hüseyin Soner YALÇIN, Barış PEHLİVAN, Barış TERKOĞLU ve Ayhan BOZKURT isimli şahıslarla aranızdaki ilişkiyi açıklayınız?

Cevap: Bu şahısların hiç birini tanımıyorum, herhangi bir ilişkim yoktur. Aynı ortamda da bir arada bulunmadım.

 

Soruldu :04.03.2011 günü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Yalçın KÜÇÜK, Kaşif KOZİNOĞLU, Ahmet ŞIK, Ahmet Mümtaz İDİL, Coşkun MUSLUK, Doğan YURDAKUL, Müyesser UĞUR, Sait ÇAKIR ve İklim Ayfer KALELİ isimli şahıslardan kimleri ne zamandan beri tanımaktasınız? Aranızdaki irtibatı açıklayınız.

Haberin Devamı

Cevap: Sadece Ahmet Şık'ı tanıyorum, Ahmet Şık çok dürüst bir gazetecidir. Güneydoğu'da faili meçhul olaylarla alakalı 1990'lı yılların sonunda ciddi çalışmalar yapan ve Susurluk konusunda da ciddi haberler yapan bir gazetecidir. Kendisi Radikal'de çalışıyordu, ben de Milliyet gazetesinde çalışıyordum. Aynı binada olduğumuzdan tanırım.

 

Soruldu : Bu güne kadar ERGENEKON soruşturması kapsamında haklarında işlem yapılan şahıslardan kimleri tanıyorsunuz ve bu kişilerle aranızdaki ilişki nedir?

Cevap: Mustafa Balbay'la bir kez telefonda görüştüm, ancak samimiyetim yoktur.

 

Haberin Devamı

Soruldu : Bugüne kadar haklarında işlem yapılan ERGENEKON şüphelilerinin TİB dökümlerinin yapılan incelemesinde, şüpheliler Serhan BOLLUK, Sevgi ERENEROL, Serdar ÖZTÜRK, Ergun POYRAZ ve Vedat YENERER ile telefon görüşmeleriniz olduğu tespit edilmiştir. Bu kişileri nerden tanıyorsunuz? Aranızdaki ilişki nedir? Açıklayınız.

Cevap: Serhan Bolluk'u Uzanlarla alakalı bir yazı sebebiyle birkaç kez beni araması sebebiyle görüştüm. Sevgi Erenerol'u hatırlamıyor ve tanımıyorum. Serdar Öztürk Arena programına Levent Göktaş'ın avukatı olarak katılmıştı. 51 nolu DVD ile alakalı bir görüşmemiz oldu. Telefonla birkaç kez görüştüm. Ergün Poyraz beni aradı, kendisini tanımıyorum telefonla birkaç kez görüşmüş olabilirim. Vedat Yenerer'le de Murat Demirel'in yurt dışına para kaçırmasıyla alakalı şoförünün bir röportajı olması sebebiyle kendisiyle birkaç kez görüştüm.

 

Haberin Devamı

Soruldu : Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında hakkında işlem yapılan Emcet OLCAYTU'dan elde edilen Datron marka laptop'a ait, Fujitsu marka 80 GBTık hard diskte bulunan "nedim şener.doc" isimli word belgesinde; "NEDİM ŞENER 05327011213 PAZARTESİ 21 MAYIS SAAT 19.30-21.00 ARASI BDDK 21 MAYIS 2005 TARİHLİ RAPOR UZAN İMAR BANKASI" şeklinde ibarelerin yer aldığı görülmüştür.

*Emcet OLCAYTU'yu tanıyor musunuz? Aranızda nasıl bir irtibat vardır? Notta yazan numara size mi aittir? Notun içeriği nedir?

Cevap: Emcet Olcaytu'yu tanımam, ancak yukarıda notta adı geçen İmar Bankası'yla alakalı bir konuda programa çağrılmıştım, bu konuyla alakalıdır.

 

Soruldu : 16.09.2009 günü saat:12.00,da Barış TERKOĞLU ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; BARIŞ'ın "Nedim bey merhabalar ben odatv.com sitesini bilir misiniz bilmiyorum" "adım Barış TERKOĞLU nasılsınız'' "Soner beyle konuştukta biz görmüşsünüzdür belki bugün gazetelerde Hrant Dink ödülü Alper GÖRMÜŞ e verildi" "Ya biz bunu eleştiren bir şey yapmak istiyoruz da..." "...siz meseleyi incelemiş birisi olarak bizi hani öneride bulunabilirsiniz nasıl isterseniz" dediği, SİZİN "Yani sizin bakın sizin çıkarsamalarınız zaten şey belli bi doğrultu gösteriyor" dediğiniz, BARIŞ'ın "Şimdi yani bizim hakkımızda Soner beyle röportaj yapabiliriz veya sizin yazmak istediğiniz bişey varsa onu yayınlayabiliriz" dediği ve görüşmenin devamında SİZİN "...yorum tamamen size ait olsun nolur ben o konuda daha fazla şey yapmıyım" dediğiniz, BARIŞ'ın "Tamam o zaman biz sizinle hani hem şöyle bi tanışmış olduk" dediği, SİZİN "...Soner abiye de selam söyleyin ne zaman isterseniz" dediğiniz tespit edilmiştir. Görüşmenin içeriğinden ODATV ve Soner YALÇIN'la samimimi bir irtibatınız olduğu anlaşılmaktadır. Görüşmenin içeriğini açıklayınız.

Cevap: Görüşme içeriğinden benim bu kişilerle yakın olmadığım ve birlikte hareket etmediğim anlaşılmaktadır. Ben Soner YalçmTa aynı anda bir bina içerisinde bulunmadım, yüz yüze görüşmedim, yüzünü dahi bilmiyorum.

 

Soruldu: ERGENEKON terör örgütünün anayasasını teşkil eden "ERGENEKON" dokümanında Medya başlığı altında; Ergenekon'un kendi medya kuruluşlarını oluşturması ve diğer medya kuruluşlarını kontrol altına alması gerektiği belirtilmiştir. "LOBİ" dokümanında ise, örgütün gerçekleştirdiği faaliyetlerde amaçlara uygun kamuoyu oluşturulması ve kamuoyu desteğinin sağlanması için medya kuruluşlarının yönlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Soruşturma kapsamında hakkında iddianame düzenlenen Erol MÜTERCİMLER 1997 yılında bir televizyon programında yaptığı açıklamada, "Ülkeyi darbeye sürükleyen ve bugün çete diye anılan örgütün isminin ERGENEKON olduğunu ve bu örgütün 1960 yılında kurulduğunu, hükümetler üstü bir güç olduğunu, bu yapı içersinde askerler, Polisler, Profesörler, GAZETECİLER ve iş adamlarının bulunduğunu" belirtmiştir.

Bugüne kadar yapılan soruşturmalarda örgütün kontrolünde bulunan yazılı ve görsel medya organları deşifre edilmiş, medya yapılanması içersinde faaliyet gösterdiği tespit edilen birçok örgüt üyesi hakkında işlem yapılmıştır.

Son olarak ODATV de yapılan aramada "ULUSAL MEDYA 2010" isimli bir örgüt dokümanı bulunmuş, bu dokümanın yapılan incelemesine, ERGENEKON'un MEDYA YAPILANMASI ile ilgili yeni çalışmalar yaptığı ve özellikle dava süreci ile ilgili yeni stratejiler belirlediği tespit edilmiştir.

ODATV den ele geçirilen belgelerden ve soruşturma kapsamında elde edilen diğer delillerden sizin ERGENEKON terör örgütünün Medya Yapılanması içersinde faaliyet gösterdiğiniz tespit edilmiştir.

"ULUSAL MEDYA 2010" isimli dokümanı kim yada kimler hazırlamıştır? Kimlerin talimatı ile hazırlanmıştır. Bu dokümanın hazırlanmasında sizin rolünüz ne oldu? Bu dokümanda belirtilen stratejiler nasıl belirlendi? Sizin bu konuda rolünüz ne oldu?

Cevap: Ben Can Dündar'ın kitabını okumamıştım, Erol Mütercimler'in de ifadesini bilmiyorum. Ergenekon hakkında iddianamelerden edindiğim bilgiler vardır, böyle bir medya yapılanmasından da haberim yoktur. Varsa dahi içinde ben yokum. Böyle bir dokümandan haberdar değilim. Asla Oda TVçilerle görüşmedim, bunlarla hiçbir birlikteliğim yok. Bunların varlığından da haberim yok. Belgelerin yapılmasından da haberim ve katkım yoktur.

 

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "AMAÇ" başlığı altında; "Ergenekon ve benzeri siyasal komplo/ihanet davaları sonucu tutuklananların serbest kalmaları ve şerefli Türk Ordusuna, devrimci aydınlarına, ulusalcı kalemlerine ve siyasetçilerine, başta cemaat ve AKP yandaşları olmak üzere komplo kuranların cezalandırılmaları için çıkarılacak hiyanet-i vataniye kanunu kapsamında yargılanmalarının sağlanması amacıyla ulusal medya üzerine düşen görevlerin belirlenmesi gerekmektedir." yazdığı görülmüştür.

Dolayısıyla "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında, Ergenekon ve benzer davaların kamuoyunda inanılırlığmın ortadan kalkması, tutuklu yargılanan şüphelilerin serbest kalması ve bu soruşturmaları yürüten kişilerin vatana ihanet kapsamında yargılanması için kamuoyu oluşturulmasının hedeflendiği görülmüştür. Örgütün bu hedefleriyle ilgili kamuoyu oluşturma adına neler yapıldı? Siz bu konuda neler yaptınız?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

 

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Yürütülmekte olan operasyonların siyasal olduğu, AKP ve cemaatin Cumhuriyet ilke ve devrimlerine karşı rövanşist düşüncelerle giriştiği, sivil faşist bir hareket ve diktatörlüğe uzanan yeşil bir devrim olduğu anlatılmalıdır" yazdığı görülmüştür. Bu strateji nasıl ve kimler tarafından belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

 

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Saldırıların bilinçli olarak TSK ve Yüksek Yargı başta olmak üzere Anayasal Kurumlara karşı yürütüldüğü işlenmelidir. Medya gücünü etkin bir şekilde kullanan Akp ve cemaate karşı ulusal medya topyekun harekete geçirilmeli ve komploları boşa çıkaracak propaganda ve kara propaganda unsurları etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Kemalist ideolojiye karşı yürütülen savaşa destek veren medya organlarına yandaş medya damgası vurulmalıdır" yazdığı görülmüştür.

Bu strateji nasıl belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

 

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Başlatılan yargı sürecinde karşı tarafın elde ettiği delillerin boşa çıkarılması, değersizleştirilmesi ve normalleştirilmesi adına savunma makamlarının geliştirmekte oldukları argümanlar kullanılmalıdır. Bu kapsamda tespit edilecek zayıf halkalar ve iddialar gündeme taşınmalı ve davanın geneliyle özdeşleştirilmelidir. Güçlü tez ve delillerle karşı karşıya kalındığında, konunun ekseni değiştirilmeli, gri ve kara propaganda unsurları etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Kitlesel hafıza süresinin kısalığı dikkate alınarak, ilk şokun atlatılması ve kitlelerde kalıcı kabullerin oluşmasına fırsat verilmemesi önem taşımaktadır" yazdığı görülmüştür. Bu strateji nasıl belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

 

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında "STRATEJİ" başlığı altında; "Davayı yürüten kurumlara yönelik kamuoyu desteğini kırmak için, gerek kurumsal gerekse bireysel düzeyde yıpratılmaları ve güvenilirliklerinin zedelenmesi gerekmektedir. Haklarında geniş ve detaylı araştırma yapılarak soruşturma açılması sağlanmalı ve üzerlerinde baskı oluşturulmalıdır" yazdığı görülmüştür. Bu strateji nasıl belirlendi? Bu kapsamda ne tür faaliyetler yapıldı? Bu konuda sizin herhangi bir faaliyetiniz oldu mu?

Cevap: Benim bu konularda asla bilgim yoktur.

 

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında strateji başlığı altında, "Operasyon sürecini yürüten kurumlara mensup olup tezlerimize ve faaliyetlerimize destek veren, kamuoyunun yakından tanıdığı ve güvendiği kişilere, Ergenekon ve benzeri davaların tertip olduğu yönünde açıklama ve yayın yaptırılması için bilgi, belge ve teknik destek sağlanmalıdır." Yazdığı görülmüştür. Diğer taraftan ODATV'den ele geçirilen belgelerden, "HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR" isimli kitabın Ergenekon terör örgütü tarafından dava sürecinin etkilenmesi, davanın kamuoyunda inanılırlığının ortadan kaldırılması ve referandum sürecinin etkilenmesi amacıyla yazdırıldığı, bu kapsamda sizinde aktif olarak görev aldığınız tespit edilmiştir. "HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR" isimli kitabın yazılması ile ilgili sizin ne tür çalışmalarınız oldu? Hanefi AVCI ile nasıl bir iş birliği yaptınız?

Cevap: Benim Ulusal Medya 2010 dokümanından bilgim ve katkım olmamıştır. Hanefi Avcı'nın bu kitabını yazdığından da hiçbir zaman kitap masanın üstüne gelene kadar bilgim olmamıştır. Yayınlandıktan sonra haberim olmuştur, Hanefi Avcı ile hiçbir iş birliğim olmamıştır. Benim en zayıf haber kaynaklarımdan biri de Hanefi Avcı'dır.

 

Soruldu : ODATV'de yapılan aramada ele geçirilen dijital veriler içersinde "HANEFİ" isimli word belgesi bulunmuş, bu belgesinin içeriğinde yazan notlara bakıldığında "HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR" isimli kitabın örgütün talimatı ve yönlendirmesi ile yayınlandığı anlaşılmıştır.

"Hanefi" isimli word belgesinde;

"Hanefi'nin kitabı ne durumda, referandum öncesi yetiştirmeli. Nedim'i sıkıştırın hızlandırsın.." "Referandum sürecinde Cemaati yıpratmalı ve kamuoyu üzerinde güvenirliliğini azaltmalı; Hanefi kullanılmalı. Böyle bir şeyi kendini ortaya koyarak teklif etmesi önemli. Avcı ile direkt görüşmeyelim, Nedim'i ve Cumhur'u kullanalım" yazdığı tespit edilmiştir.

Bu belge ile ilgili Hüseyin Soner YALÇIN alınan ifadesinde "Bu belgede ismi Nedim olarak geçen şahıs gazeteci Nedim ŞENER olabilir" şeklinde beyanda bulunmuştur. Dolayısıyla "Haliçte Yaşayan Simonlar " isimli kitabın yazılması ve yayınlanması aşamasında sizin aktif olarak görev aldığınız anlaşılmıştır.

*Bu kitabın yazımında görev almanızdaki amaç nedir? Kitabın yazım aşamasında sizi kimler sıkıştırdı? Sıkıştırmalarının sebebi ne idi? Bu konuda kimlerle ne görüştünüz? Kitabın özellikle referandum öncesine yetiştirilmek istenmesinin amacı nedir?

Hanefi AVCI ile irtibatı sağlamanız görevi kim yada kimler tarafından size verildi? Hanefi AVCI ile sizin aracılığınızla görüşülmesinin sebebi nedir? Hangi konularda aracılık yaptınız? Notta "CUMHUR" olarak belirtilen kişi kimdir? Sizin bu kişi ile ilişkiniz nedir?

Cevap: Öncelikle Soner Yalçın'ı tanımadığımı belirtmiştim, Oda TV'de çıkan yazıda geçen "Nedim"in Nedim Şener olabilir şeklinde Soner Yalçın tarafından söylenmiş olmasından ötürü ben Soner Yalçın hakkında suç duyurusunda bulundum. 22/02/2011 tarihli dilekçemi ibraz ediyorum. 4 sayfalık evrak alındı. Ayrıca Hanefi Avcı ile alakalı da eğer ki Hanefi Avcı ile kitabı hakkında bir katkım ve görüşmem varsa bununla alakalı da kendisine yazı yazdım ve bana yazmış olduğu 02/03/2011 tarihli (2) adet faksı ibraz ediyorum. Burada da kendisi benimle böyle bir ilişkinin olmadığını söylemiştir. (2) sayfalık faksı ibraz ediyorum. (2) sayfalık faks üzerinde 161 ve 162 numaraları yazılı fakslar dosyaya konuldu. Cumhur diye birini tanımıyorum.

 

Soruldu : Yine aynı belgenin devamında;

"Sahih üstat da İlhan Cihaner olayı kitapta muhakkak işlenmeli diyor. Cihaner'i bayraklaştıralım.

Doğu Hanefi'nin ağzından Ergenekon'un boş bir dava olarak anlatılması sağlanmalı diyor. Doğunun çalışmalarından faydalanılmak. Hanefi'ye güvence verilmeli...

Kitapta Ergenekon, Cihaner, Balyoz, Poyrazköy gibi operasyonları poliste ve savcıda ki F tipi yaptı vurgusu iyi kurgulanmak. Cemaat operasyonu, hukuki olarak hiçbir değeri yok algısı oluşturulacak.

Danıştay'ın türban eylemi olduğu Hanefi'nin ağzından net bir şekilde vurgulanmalı. Hanefi'nin böyle değerlendirmesi kamuoyunda ciddi bir etki bırakır." şeklinde notların yazdığı tespit edilmiştir.

"Haliçte Yaşayan Simonlar" kitabı incelendiğinde notta yazan hususların kitapta yer aldığı ve belirtildiği şekilde işlendiği görülmüştür.

Kitapta bu konularla ilgili kısımları kimler yazdı? Sizin yazdığınız kısım oldu mu? Bu notlar kim yada kimlerden geldi? Bu notları size kim iletti?

Cevap: Bu konudan bilgi sahibi değilim, benim herhangi bir katkım olmamıştır. Ben Ergenekon konusunda Hanefi Avcı gibi düşünüyorum, Dink Cinayetinin de Ergenekon arasındaki bağlantıyı kitabında yazacak kadar da cesaretli bir insanım. Çünkü Ergenekoncular beni tehdit etti.

 

Soruldu : Aynı belgenin devamında;

"Doğu cemaatle ilgili M. Cengiz'de kullanılabilecek yeni belgelerin olduğu haberini gönderdi. Muhakkak görüşülmeli, bu belgelerde cemaat içi kavga başlatacak bilgiler olduğunu söylüyor. Kitaba eklenmeli.

Hasan Fehmi'nin Silivri'den getirdiği notlar iyi değerlendirilmeli.

Çetin Doğan'ın verdiği bilgiler kitapta muhakkak yer almalı, balyozun normal bir seminer olduğu ülke güvenliği için gerekli olduğu vurgusu istenmeli. M.Cengiz'deki yeni bilgiler ve Hanefi'nin gönderdikleri üzerinden, emniyeti ele geçirmiş F tipi yapılanmayı kitapta işleyelim" şeklinde notların yazdığı tespit edilmiştir.

"Haliçte Yaşayan Simonlar" kitabı incelendiğinde notta yazan hususların kitapta yer aldığı ve belirtildiği şekilde işlendiği görülmüştür.

Kitapta bu konularla ilgili kısımları kimler yazdı? Sizin yazdığınız kısım oldu mu? Bu notlar kim yada kimlerden geldi? Bu notları size kim iletti?

Cevap: Buradaki isimlerle hiçbir alakam yoktur, herhangi bir katkı sağlamadım. Asla not ileten olmadı. Ben hukuki olmayan hiçbir belge ve notla alakam yoktur. Bunları hiçbir yerde de kale almam.

 

Soruldu : ODATV'de yapılan aramada ele geçirilen dijital veriler içersinde "NEDİM" isimli word belgesi bulunmuş, bu belgesinin içeriğinde yazan notlara bakıldığında; "Nedim'in emniyet bağlantıları önemli, irtibatlarını devam ettirsin Toygun'un gazete ile problemleri var, Nedim çözebilir mi? Haber yayınlatamıyorsa biz neden değerlendirmiyoruz, Hanefi ve ekibini çok iyi tanıyor.

Nedim ile Hanefi'nin Dink konusundaki görüş ayrılıkları gündem yapılmamalı, üzerinde durulursa savunmamız ve etkisini artırmamız zor olabilir, Nedim bu konuda duyarlı olmalı, çok fazla Hanefi'nin üzerine gidilmemeli, ana gündemden kopup Hanefi'yi tartışılır hale getirmiş oluruz" şeklinde notların yazılı olduğu tespit edilmiştir.

Bahse konu word dosyasının teknik özelliklerine bakıldığında 09.08.2010 tarihinde "Soner" isimli kullanıcı tarafından oluşturulduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda bahse konu notların Soner YALÇIN tarafından hazırlandığı anlaşılmaktadır.

* Soner YALÇIN sizin emniyet bağlantılarınıza neden önem vermektedir? Bu bağlantıları devam ettirmenizi istemesinin sebebi nedir?

Notta geçen "TOYGUN" kimdir? Bu kişi ile aranızdaki ilişki nedir? Toygun'un gazetesiyle ilgili problemiyle Soner YALÇIN neden ilgilenmektedir? Soner YALÇIN bu konuda size bir şey söyledi mi?

Cevap: Ben Toygun Atilla'yı tanırım, ancak bu nottaki Toygun'un Toygun Atilla olduğuna dair bir kanaatim yoktur. Toygun'un gazetede bir problemi olsa bile benimle çözülecek bir problem olduğunu düşünmüyorum, ben orada bir muhabirim. Soner Yalçın'ın Toygun konusuyla niçin ilgilendiğini ben bilmiyorum, bu konuda bana Toygun da bir şey söylemedi.

 

Soruldu : 26.09.2009 günü saat 19:45'te Refik Ali UÇARCI ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; Görüşmenin başında Hanefi AVCI'nın Emin ASLAN ile ilgili açıklamalarını haber yaptığınız konusu ile ilgili bir süre konuştuktan sonra REFİK'in "Sana şunu soracağım ben Radikal'de ve Hürriyet'te vardır o haberde o haberi yapan kişi Hürriyet gazetesinden tanımıyorum daha önceden de hiç görmedim duymamıştım" dediği, SİZİN "O iyi bir çocuktur Toygun Atilla çok iyi bi şeydir gazetecidir araştırır öyle şeye gelmez hani bazıları eline belge verir yada bir şey verir" "Onu heyecanla yazıyım diyen değil vicdanıyla araştıran dürüst bir gazetecidir o ve onu da belli etmiş yani haberinde de zaten yani görüyorsun ki hiç yani üzerinde duruyorduk araştırıyorduk ama o daha da hızlı çıkmış o konuyu tabi emniyet teşkilatı içinde emniyet muhabiri şeyin Hürriyet'in İstanbul'daki emniyetteki bakan muhabiri çok vicdanlı çok şey çalışkan bir çocuktur ve bide tabi arşivi kuvvetlidir" "Geçmişi çok iyi bilir o yüzdende şey yani bizi de atlatmış yani o haberle de olsun bizde herkesi atlattık" dediğiniz tespit edilmiştir.

Dolayısıyla bu görüşmeden; ODATV de ele geçirilen notta yazan "TOYGUN"un Toygun ATİLLA olduğu anlaşılmaktadır. Toygun ATİLLA ile aranızdaki ilişki nedir? Toygun'un gazetesindeki sorunlarla ilgili ne yaptınız?

Cevap: Ben Toygun'un gazeteyle herhangi bir problemi olduğunu bilmiyorum, hiçbir şey yapmadım.

 

Soruldu : Haliçte Yaşayan Simonlar isimli kitabın ikinci bölümünde Hrant DİNK'in öldürülmesi olayı ile ilgili olarak, bu olayın her yönüyle en ince teferruatına kadar araştırıldığı, karanlıkta kalan hiçbir yanının olmadığı belirtilmiştir. Siz ise Hrant DİNK davası ile ilgili olarak kitapta belirtilenlerin tam aksi yönde hem yazılı ve görsel basındaki açıklamalarınızda hem de yazdığınız köşe yazıları ve kitaplarda fikir beyan etmektesiniz.

Kitapta bu konuda yer alan hususlar ile tamamen farklı görüşe sahip olmanıza rağmen, kitabın piyasaya çıkması ve Hanefi AVCI'nın Devrimci Karargah Terör Örgütü soruşturması sebebiyle gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından, kaleme aldınız köşe yazılarında ve katıldığınız bir çok televizyon programında, kitabın savunuculuğunu yapan açıklamalar yaptığınız görülmüştür.

Dolayısıyla kitabın içersinde tamamen sizin fikirlerinize aykırı görüşler olduğu halde kitabın şiddetli savunucularından olmanız ODATV de ele geçirilen notlarla birlikte değerlendirildiğinde, bu kitabın ikinci kısmının yazımı aşamasında ciddi çalışmalarınızın olduğunu göstermektedir. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

Cevap: Benim herhangi bir çalışmam olmadı, ben Hanefi Avcı'nın kitabını şiddetle savunmadım. Hanefi Avcı'nın kitabıyla alakalı birçok medya kuruluşunda da övücü yazılar çıkmıştır. O zaman bunların da böyle değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca medyada Hrant Dink cinayetiyle ilgili bu konuyu bazı meslektaşları koruma amacıyla eksik bilgi ile yazdığını birçok yerde ifade ettim. Akşam Gazetesi'nde çıkan bir röportajımda Hanefi Avcı'nın Dink konusuyla ilgili bir kitap yazdığını bilmediğimi, eğer biliyorsa idim buna hukuken de engel olurdum diye söyledim.

 

Soruldu: Diğer taraftan söz konusu kitabı savunduğunuz programlarda, kitap içersinde yer alan ve sizin fikirlerinizle tamamen zıt olan Hrant DİNK konusuna neredeyse hiç değinmediğiniz görülmüştür.

Oda TV'den bulunan "NEDİM" isimli word belgesinde ise "Nedim ile Hanefi'nin DİNK konusundaki görüş ayrılıkları gündem yapılmamalı, üzerinde durulursa savunmamız ve etkisini artırmamız zor olabilir, Nedim bu konuda duyarlı olmalı, çok fazla Hanefi'nin üzerine gidilmemeli" yazdığı tespit edilmiştir.

Dolayısıyla sizin, ODATV de ele geçirilen "NEDİM" isimli word dosyasında yazan hususları birebir yerine getirdiğiniz anlaşılmaktadır. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

Cevap: Yukarıda bu soruyu açıklamıştım. Hem köşe yazılarında hem de televizyon programlarında bunun aksi yönünde görüşler beyan etmiştim.

 

Soruldu : Haliçte Yaşayan Simonlar isimli kitap incelendiğinde; kitabın Devlet isimli ilk bölümünde (338-346. sayfaları arasında), Hanefi AVCI'nın, iddia olunan Ergenekon Terör Örgütü'nün varlığı, örgütsel yapısı, bu örgütlenmenin tespiti ve yargılanması konularında fikir beyan ettiği, bu hususu 344. sayfada; "Ergenekon soruşturması sırasında yakalananlar ve açılan tahkikatlar sonucunda bu olay somut bir biçimde şekillendi ve böyle bir örgütün var olduğu görüldü. Bu örgütün ortaya çıkarılmasından çok daha önemli olan, örgüt ortaya çıkarılmadan önce bu tür bir düşüncenin ve anlayışın kitleler ve devlet güvenlik örgütleri içerisinde veya onlarla dayanışma içerisinde olan gruplar tarafından kabul görmüş ve desteklenmiş olmasıdır." Şeklinde ifade ettiği görülmüştür. Buna karşılık kitabın Cemaat isimli ikinci bölümünde (özellikle 530. sayfasından itibaren) soruşturmayı itibarsızlaştırmaya yönelik çok sayıda iddianın yer aldığı, bu iddiaların da ilk bölümde dile getirilen görüşler ile ciddi manada çeliştiği tespit edilmiştir.

Dolayısıyla bu tespitler, kitabın birinci bölümünün Hanefi AVCI tarafından kaleme alındığını, "CEMAAT" isimli ikinci kısmının ise ODATV'de ele geçirilen notlarda da belirtildiği gibi sonradan örgütün talimat ve yönlendirmeleri ile yazıldığını ortaya koymaktadır.

Kitap yayınlandıktan sonra kaleme aldınız köşe yazılarında ve katıldığınız birçok televizyon programında kitabın savunuculuğunu yapan açıklamalarınız göz önünde bulundurulduğunda, sizin bu kitap çalışmasında aktif olarak görev aldığınız açıkça anlaşılmaktadır.

Bu çalışmaları hangi maksatla yaptığınızı açıklayınız.

Cevap: Ben bu kitabın savunuculuğunu hiçbir zaman yapmadım. Kitabın içerisinde tek çelişki bu konuda değildir. Örneğin Dink cinayeti aydınlandı derken aynı soruşturma kapsamında İstihbarat Daire Başkanlığında dijital verilerin usulsüz olarak değiştirildiğine dair bilgiler içermektedir. Buna benzer birçok konu mevcuttur. Ben bunu medyada da dile getirdim. Ben kendi yazdığım kitaplar dışında aktif veya pasif olarak yer almadım.

 

Soruldu : Hanefi AVCI'nm 26 Ağustos 2010 tarihinde, NTV'de yayınlanan Mirgün CABAS ve Ruşen ÇAKIR'ın sunuculuğunu yaptıkları YAZI İŞLERİ isimli programda katıldığı, kitabın hazırlanış tarihi ile ilgili olarak; Ben bu kitabı 2009 yılının beşinci ayından itibaren yazmaya başladım, kitap 2010 Mart ayında bitti ve yayınevine teslim ettim. Benim niyetim 10 Nisan tarihindeki polis bayramında çıkarmaktı ama işlemler uzun sürdü." Dediği, 29.09.2010 günü CNN TÜRK'te yayınlanan sunuculuğunu Ahmet HAKAN'ın yaptığı TARAFSIZ BÖLGE isimli programda sizin; Elbette elbette şeye katılıyorum. O birinci bölümüyle ilgili devletle ilgili o bölümü hazırlığını yapmış sonra bunu dediği gibi arkaya eklemiş..." dediğiniz, 29.09.2010 günü CNN Türk televizyon kanalında yayınlanan, sunuculuğunu Cüneyt ÖZDEMİR'in yaptığı 5N1K isimli programda, gazeteci-yazar Ali BAYRAMOĞLU'nun; "...ben o kitabının yazıldığının çok uzun süredir biliyorum. ...Değil tabi kafasında geçtiğini anlamak çok kolay değil. Kitabı niye anlattı size, niye yazdığını, ne zaman yazdığını, Nisan da yayınlayacaktı, gecikti bütün bunlar..." dediği, 03.10.2010 tarihinde HABERTÜRK televizyon kanalında Ece ÜNER'İN sunduğu, Önder AYTAÇ, Şamil TAYYAR, Belma AKÇURA, Saygı ÖZTÜRK, Ecevit KILIÇ ile birlikte sizin de konuk olarak yer aldığınız "OLDUĞU GİBİ' isimli programda, Belma AKÇIRA'nm; ..Bu anlamda ben kendisine (Hanefi AVCI) telefon açtım, 2009 Eylül ayında Hanefi AVCI kendisinin bir kitap yazdığını ve bu kitapta işte mesleki anlamda 33 yıllık mesleğinde karşı karşıya kalmış olduğu teşkilatı, sorunları kendisini ama özellikle de kendisini ortaya koyarak bazı olayları anlatmak istediğini, yazdığını, Güneydoğu' da özelikle 8 yıl bulunduğunu işte PKK ve Kürtleri anlatmak istediği falan söyledi, şimdi bir insan zaten 2009 Eylülde kitap yazma hazırlığını işte kitap hepimiz yazdığı gibi biliyoruz, "dediği. Şamil TAYYAR'm Belma AKÇURA'ya kitap kendisine verildiğinde kitabın ikinci bölümünün kitaba dahil olup olmadığı ile ilgili sorduğu soruya; Şimdi ben kendisinden kitabın 1.bölümünü kendisinden aldığımda kitapta bazı bölümler yoktu, bunu e maille sorduğumda da yanıt alamadım" şeklinde cevap verdiği, tespit edilmiştir.

Tüm bu tespitler; HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR isimli kitabın "DEVLET" isimli ilk bölümün Hanefi AVCI tarafından uzun bir süreçte kaleme alındığını ve hatta 10 Nisan 2010 tarihinde yayınlanmasının planlandığını, ancak örgütün sizin aracılığınızla müdahalesi neticesinde kitabın "CEMAAT" başlıklı ikinci bölümünün sonradan hazırlanarak örgütün belirlediği strateji gereği, 12 Eylül 2010 referandumundan kısa bir süre önce piyasaya sürüldüğünü göstermektedir.

Hanefi AVCI tarafından hazırlanan kitaba ekleme yapılması fikri nasıl gelişti? İkinci bölümün kitaba eklenmesi sürecinde ne tür çalışmalar yaptınız?

Cevap: Bu soruyla benim hiçbir alakam yoktur.

 

Soruldu : Hanefi AVCI, 28 Eylül günü mahkeme çıkışında "Tutukluluk çıktı haklılığımız anlaşıldı" şeklinde bir ifadede bulunmuş, bu beyanı yazılı ve görsel birçok basın yayın organında yer almıştır. Bu ibareleri mesaj yazarak eşine, gönül ilişkisi içerisinde olduğu Kezban hanıma ve Nedim Şener'e yolladığı da Nedim Şener'in de katıldığı açık oturum programlarında dile getirildiği gibi Güneş Gazetesinin 29 Eylül tarihli sayısında da manşetten duyurulmuştur.

Şayet bu kitabın ikinci bölümüne yapılan ekleme ile ilgili herhangi bir çalışmanız olmadığını öne sürüyorsanız, kitap yayınlandıktan sonra köşe yazılarınızda ve birçok TV programında kitabı savunan açıklamalar yapmanızı ve Hanefi AVCI devrimci karargah örgütü soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra eşi ve gönül ilişkisi olduğu bayandan hemen sonra ve sadece size mesaj atmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap: Ben bu konuyu Posta Gazetesi'nde yazdım, bu mesaj sadece 3 kişiye değil, öğrendiğim kadarıyla birçok kişiye atılmıştır. Bu soru bana ilk kez gazeteci Şamil Tayyar tarafından Habertürk'te beraber katıldığımız bir program sırasında soruldu. Ben o gün gerçekten Hanefi Avcı'nın kaç kişiye mesaj attığını bilmediğimden net bir cevap veremedim. Ertesi gün araştırdığımda birçok medya kuruluşundaki aynı mesajın gittiğini öğrendim ve ertesi günkü Posta Gazetesi'ndeki köşemde Şamil Tayyar gibi güvenilir bilgi aldığım bir gazetecinin böyle bir yalan bilgiyi (çok kişiye gelen mesajın 3 kişiye gelmiş gibi ifade edilip eleştirilmesi) ifade etmesini eleştiren bir köşe yazısı kaleme aldım. Bir gazeteci bir yalanı kurgulayarak programa nasıl katılabilir diye yazdım, bu yazı halen Posta Gazetesi'nin internet sitesinde mevcuttur.

 

Soruldu: Hanefi AVCI ile daha önce bu kitap çalışmasında olduğu gibi herhangi bir kitap çalışması ya da benzer başka bir çalışma yaptınız mı?

Cevap: Hayır yapmadım.

 

Soruldu : Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında işlem yapılan İsmail YILDIZ'dan elde edilen "Kimin hususi yazarı ya da Ahmet KEKEÇ başta olmak üzere tüm Tayyipçi yazarları, entelektüel anlamda düelloya davet ediyorum?!" isimli dokümanın içeriğinde; "Nedim Şener, Hanefi Avcı'nın, verdiği belgeler üzerinden, kendince bir kitap hazırlatmış. Kitabın içinde de zaten ne kadar başarılı bir istihbaratçı olduğunun altını çizip, Nedim Şener aracılığı ile kendi kendisine övgüler düzdürüyor. (...) Kaldı ki, Nedim Şener daha sonra benim verdiğim "Elkadı" dosyasını da kitap yaptı. Muhakkak bir sonraki yazınızda Elkadı'ya da yer verirsiniz, Şener, o belgeleri benim verdiğimi bilmez, Emniyet içindeki kendisini kullanan kaynaklarına sorarsa o da hadisenin iç yüzünü öğrenir..." şeklindeki ibarelerin yer aldığı görülmüştür.

* İsmail YILDIZ'la aranızdaki ilişki nedir? Notta yazdığı gibi Hanefi AVCI ile birlikte kitap çalışması yaptınız mı? Yada yolsuzluk eksenli yazdığınız kitaplara Hanefi AVCI'nın bir katkısı oldu mu?

Cevap: İsmail Yıldız'ı tanımıyorum, aramızda herhangi bir ilişki yoktur. Ben Hanefi Avcı'dan aldığım bilgilerle herhangi bir kitap yazmadım. Bu iddia Hayrullah Mahmut Özyurt tarafından ortaya atılmıştı. Benim Cem Uzan'la alakalı yazmış olduğum kitapla alakalı kendisinin bir husumeti olduğunu düşünüyorum. Ayrıca benimle alakalı bu konuda dava açıldı, benim yazdığım bilgiler "MASAK" kaynaklıydı. Emniyetten herhangi bir bilgi ve belge alıp bu kitabı yazmadım. Elkadı dosyası Emniyetin yapıp hazırlamış olduğu bir dosya değildi.

 

Soruldu : Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında işlem yapılan

İsmail YILDIZ'dan elde edilen yonsis 84 ibareli kasa içerisindeki samsung marka s0dwjljl918230 seri nolu 80gb' lık Harddiskteki.. isimli belge içerisinde; Hanefi Avcı bunları biliyor mu? Geç de olsa öğrenmiş oldu. Çiftliğe dalanlar, artık buralar bizim, bunların sefasını biz süreceğiz diye alem yapıyorlar. Hanefi Avcı, Nedim Şener mahlası ile kitap yazarı oldu. Uzanlar ve Çakıcı ile ilgili kitaplar yazıyor. Yakında "Tayyip Baba'nm Çiftliği" diye belki "Pamukova çiftliği" ile ilgili de resimli roman tadında kitap yayınlanır." Şeklinde ibareler yer almaktadır. Dolayısıyla bu veriler, sizin Hanefi AVCI ile irtibatınızın ve birlikte kitap çalışması yapmanızın çok eski yıllara dayandığını göstermektedir.

Notta yazdığı gibi Hanefi AVCI ile birlikte kitap çalışması yaptınız mı?

Hanefi AVCI sizin isminizle UZANLAR ve ÇAKICI ile ilgili yada başka bir konuda kitap yazdı mı? Yada yazdığınız herhangi bir kitapta Hanefi AVCI'dan bilgi belge temin ettiniz mi?

Cevap: Ben Uzanlar ve Çakıcı hakkında kitap yazdım, Hanefi Avcı'dan herhangi bir belge almadım, ancak kendisiyle görüşüp birkaç konuda bilgi aldım. Belgeleri de aynı dönem itibariyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden aldım. Konu Türkbank'la alakalıdır. Ben Hanefi Avcı'nın verdiği bilgilerle kitap yazmadım. Çakıcı ile alakalı birçok dokümanı da Meclis Araştırma Kurulu'ndaki belgelerden aldım.

 

Soruldu : 24.05.2009 günü saat:10.58'de Hanefi AVCI ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; SİZİN "Bu Milliyet'te şey var, bu DÜNDAR çiftinin kayıtlarıyla ilgili" "UĞUR DÜNDAR'm hani eşiyle ilgili bi haberler vardı ya" "He işte bunla ilgili işte hani hangi birimlerden ee bu şifreyle giriş yapılıyo, bakılabiliyo ya" "Yurt dışı çıkış bilgilerine" "Bi tane de sizin Müdürlüğünüzden görünüyo" "Eee hani bunları kim sızdırdı falan, UĞUR Bey'le deminde konuşuyorduk bi HANEFİ beye sor bakalım bilgisi var mı falan dedi, ben de bi arayayım dedim..." "Eee Emniyette Edirne'den kim giriş yapmış olabilir falan diye" dediğiniz, H.AVCI'nın "Abi ilk defa duyuyorum ancak orda şey önemli, tarihi ne zaman acaba, çünkü kastedilen tarihte, kim görevli kim ..(anlaşılmadı), Edirne İl Emniyeti de, biz de 5, 6 tane birim var, buraya girip çıkıp bakabilir, inceleyebilecek imkana sahip olan" "Bizden, bizden, log kayıtları bizden görülemez, sadece Ankara görebilir onu" "Ha bi de şöyle bişey var, sadece ad soyada dayanarak sorgulandığı için" "Ve o adamın öncesi ve sonrasına bakmak lazım, bu adamın asıl kahbi...(anlaşılmadı) kimi sorguluyordu, şimdi mesela NEDİM ŞENER diye bakarsın da, senle birisine değil başka birine bakanlar vardır, bi de gerçekten ona bakanlar vardır" "Şimdi DÜNDAR soyadlı insanlar vardır ona bakmak ayrı şey, UĞUR DÜNDAR o, şeyden anlaşılır, ondan önceki ondan sonraki sorguladığından aynı terminal, mesela kimi sorguluyo, başka kime bakıyo" dediği, görüşmenin devamında H.AVCI'nın "Ama o o o yalnız o şey, o Emniyet İstihbarat tarafı, tek Daire nin tek kişinin elinde, bu tarafta yapamazlar log kayıtlarını silmeyi" "Bilgi İşlem Dairesi'nde bu yapılamaz" dediği tespit edilmiştir.

Bu görüşmeye bakıldığında, Hanefi AVCI'nın tamamen meslek içersinde çok gizli kalması gereken birçok bilgiyi sizinle paylaştığı ve ayrıntıları ile anlattığı görülmektedir. Dolayısıyla sizin Hanefi AVCI ile aranızda karşılıklı çok samimi bir ilişkinizin olduğu anlaşılmıştır.

Hanefi AVCI'nın mesleği ile ilgili bu kadar önemli ve gizli bilgileri sizinle paylaşmasının sebebi nedir?

Aranızdaki bu samimi ve yakın ilişkisinin, Hanefi AVCI'nın kitabına ekleme yapılmasında rolü nasıl olmuştur?

Cevap: Bu görüşme doğrudur, ben Hanefi Avcı'yı tanıdığım için kendisinden bir konuda bilgi istedim. Ancak kendisi konunun gizli olması sebebiyle bilgi vermedi. Yalnız teknik olarak bilgi verdi. Bu konu Uğur Dündar'ın eşinin yurt dışına çıktığı Vakit Gazetesi'nde çıktığı için ben bu konuda bir araştırma yaptım. Asıl suçlunun kim olabileceğine dair araştırma yaptım. Benimle gizli bir bilgiyi paylaşmaması kendi bilebileceği bir konudur.

 

Soruldu : 20.10.2009 günü saat:15.37'de Hanefi AVCI ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; SİZİN "Haberi görebildiniz mi diye aradım sizi" dediğiniz, H.AVCI'nın "He haberi göremedim sadece duydum ama bakamadım..." "bi TEKZİP metni hazırladım biraz önce hem Tufan beye çektim hem de diğer basın organlarına çektim..." "...Tufan beyle telefonla konuştum" "yani yanlış biçiminizle insanlara aşşağalayan bi tarz var yani böyle sipariş iş yapan biri gibi falan bu hoşuma gitmedi falan dedim...kendi de rahatsız oldu" dediği, SİZİN "Bugün internet siteleri falan bu Oda TV moda TV işte bütün internet sitelerinde falan var bol bol yani" dediğiniz tespit edilmiştir. Görüşmeyi açıklayınız.

Cevap: Bu konuda Hanefi Avcı'nın Eskişehir'e tayiniyle alakalı Tufan Türenç bir yazı yazmıştı. Eskişehir'de CHP'li Belediye hakkında soruşturma yapmak üzere pazarlık sonucu atandığını belirtmişti. Bende bu konuda Hanefi Avcı'yı aradım, Hanefi Avcı'da kimseyle pazarlık yapmadığını, kimsenin de talimat vermediğini, ama "Hoca" dediği Yılmaz Büyükerşen'in usulsüzlüğünü görünce de gerekeni yapacağını söyledi. Oda TV'de bu haberi bizden almış olabilir.

 

Soruldu : 27.02.2011 günü saat:11.47'de İlhan KESİCİ ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; Görüşmenin başında ODATV de hakkınızda çıkan belgeler ile ilgili bir süre konuştuğunuz ve Soner YALÇIN'a dava açacağınızı söylediğiniz, görüşmenin devamında SİZİN "...bir gazeteci evinde tek bir CD tutmaz mı bilgisayar bulundurmaz mı? "Efendim bir hani doküman çalışma tutanak" dediğiniz, İ.KESİCİ'nin "Hepsini tutar canım olur mu ne gazeteci hepimiz yani" dediği, SİZİN "AMA BUNLARIN HİÇBİRİ HEPSİNİ, BAKIN HEPSİNİ ÇIKARDIM ATTIM" "EVDE BİR TANE ZEKİ MÜREN CD İM BİLE KALMADI BAK BİR ... KALMADI" "Bunların hepsini çıkarıp attım BÜTÜN BİLGİSAYARLARI ATTIM efendim BÜTÜN FLAŞ BELLEK yani böyle hani arşiv türünden yazabileceğim yazabileceğimiz yazımız haber yani" "Yazılarımızı bile attım yani" dediğiniz tespit edilmiştir.

Şayet örgütsel veya illegal bir faaliyetiniz yok ise evinizdeki tüm dijital verileri yok etmenizin sebebi nedir?

Cevap: Ben gazetede çalışan bir muhabirim. Gazetemin bana vermiş olduğu görev çerçevesinde çalışırım. Üstümde şefim, onun üstünde müdürlerim, onun üstünde Genel Yayın Yönetmeni vardır. Ben sadece yazdığım haberleri değil, kitaplarla alakalı aynı titizliliği gösteririm. Milliyet Gazetesi'nde ve Doğan Grubu'nda çalışmanın vermiş olduğu sorumlulukla ileride hukuki meslek etiği açısından yaptığım kitapların da gözden geçirilmesini özellikle talep etmişimdir. Avukatım Şehnaz hanımda bu konuda hukuki görüşlerine başvurduğum kişidir.

 

Bana sürekli polise yakın kaynaklar benim bir operasyon yiyeceğimi, içeri atılacağımı bana söylüyorlardı. Ben zaten evimde çalışmayan bir insanım, iş gereği evime bir şey getirmişsem bile ertesi gün onu iş yerime götürüp bırakırım. Evimde çocuğum olduğu için iş yapmaya fırsatım olmuyor. Ben evimi polis basacak diye temizlemedim, böyle bir endişem yoktur.

 

Soruldu: Kimlerin sizi gelip alacaklar dediği kişilerin açıklanması istendi:

Cevap: Bunu isim olarak söyleyemem, ancak polise yakın kaynaklardır. Önder Aytaç polis kolejinde eğitim görevlisidir, bu bile tvviter'da Nedim Şener'in alınacağına dair yazı yazmıştır. Hatta sosyal paylaşım sitelerinde de şu kadar gazeteci alınacak diye, ilk sıraya sizin alınacağınız şeklinde yazmışlardır. Hatta benimle alakalı kitaba katkı sağlama konusu iftirasını ilk defa Önder Aytaç Habertürk programında Hanefi Avcı'nm kitabına katkı sağlayan 8 tane gazeteci ismini iddia etti. Benim de ismim vardı, hatta bir yazısında da Hanefi Avcı'nm Kalemşörleri diye yazıda aynı konuyu işledi. Ben kendisi hakkında gözaltına alınmasaydım tazminat davası açacaktım.

 

Soruldu : "ULUSAL MEDYA 2010" dokümanında strateji başlığı altında, "Operasyon sürecini yürüten kurumlara mensup olup tezlerimize ve faaliyetlerimize destek veren, kamuoyunun yakından tanıdığı ve güvendiği kişilere, Ergenekon ve benzeri davaların tertip olduğu yönünde açıklama ve yayın yaptırılması için bilgi, belge ve teknik destek sağlanmalıdır." Yazdığı görülmüştür.

ODATV den ele geçirilen belgelerden ise bu kez 2011 yılı Haziran ayında yapılacak genel seçimlerden önce yine örgütün talimat ve yönlendirmeleri ile Ahmet ŞIK'la birlikte "Haliçte Yaşayan Simonlar" benzeri yeni bir kitap çalışması içerisinde girdiğiniz, bu kitabında Emniyet Müdürü Sabri UZUN ismi ile yayınlanması için çalışmalar yaptığınız tespit edilmiştir.

*Ahmet ŞIK isimli şahısla aranızdaki ilişki nedir? Bu kitap haricinde başka çalışmalar yaptınız mı? Bu kitap çalışması talimatını kim yada kimler verdi? Bu kitap çalışmasının amacı ne idi?

Cevap: Ahmet Şık'la herhangi bir ilişkim yoktur. Kendisiyle herhangi bir kitap çalışmasında yer almadım. Hayatım boyunca kitap çalışmalarımı talimatla yapmadım, kimseye de talimat vermedim. Böyle bir ilişki içerisinde yer almadım. Kitap hakkında herhangi bir bilgim olmadığı için amacı konusunu bilemem. Ahmet Şık çok dürüst, açık ve cesaretli bir insandır. 1990lı yılların sonunda faili meçhuller konusunda kamu oyunu bilinçlendirmiştir, kendisinin de kimseden talimat alacağını düşünmüyorum.

 

Soruldu : ODATV'de ele geçirilen belgelerden "Haliçte Yaşayan Simonlar" isimli kitabı referandum öncesinde yayınlanmasını sağladığınız, Ahmet ŞIK'la birlikte hazırladığınız "Haliçte Yaşayan Simonlar" kitabına benzer kitap çalışmasını da Haziran 2011 seçimlerinden önce yayınlatmak için çalışmalar yaptığınız tespit edilmiştir.

* ERGENEKON terör örgütünün talimatları ile hazırlanan bu kitapların özellikle referandum ve seçim öncesi çıkartılmaya çalışılmasının amacı nedir? Bu stratejiyi kimler belirliyor?

Cevap: Ben söz konusu belgeyi hiç bilmedim, haberim yoktur. Herhangi bir şekilde referandum öncesi ve seçim öncesi yayınlanacak kitap çalışmalarıyla alakalı da herhangi bir faaliyetim olmamıştır.

 

Soruldu : ODATV'de yapılan aramada ele geçirilen dijital veriler içersinde "SABRI UZUN" isimli word belgesi bulunmuş, bu belgesinin içeriğinde yazan notlara bakıldığında; yine Ergenekon terör örgütünün talimatları ve yönlendirmesi ile sizin Ahmet ŞIK ile birlikte "HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR" isimli kitaba benzer bir kitap çalışması içerisinde olduğunuz ve bu kitabı da Emniyet Müdürü Sabri UZUN ismi ile yayınlamayı planladığınız anlaşılmıştır.

"SABRI UZUN" isimli word belgesinde yazan notlara bakıldığında;

"Sabrinin Kitap konusunda çekincesi var ikna etmeye çalışalım, kitabı seçimden önce yetişmeli. Nedim Ahmet Şık'la bu konuda görüşsün,

Kitaba çalışırken cesur olun. Çıkarma ve ekleme yapmaktan çekinmeyin.

Bu kitap Simondan daha kapsamlı olmalı.

Nedimi kutlarım. Ahmet'i çalıştırsın.

Hanefi çıkacak ve size katılacak. Emin ve Sabri'ye moral verin. Sabri adıyla çıkmasına zorlayın.

Çabuk olması şart. Seçimden önce yetişsin." şeklinde notların yazılı olduğu tespit edilmiştir. Bahse konu word dosyasının teknik özelliklerine bakıldığında 20.12.2010 11:29 tarihinde "Soner" isimli kullanıcı tarafından oluşturulduğu anlaşılmıştır. Bu bağlamda bahse konu notların Soner YALÇIN tarafından hazırlandığı anlaşılmıştır.

Ayrıca bu notun bulunduğu bilgisayarda "000KITAP.docx" isimli word dosyası bulunmuş ve bu dosya içersinde "İmamın Ordusu" başlıklı bir kitap çalışması olduğu tespit edilmiştir.

*Sabri UZUN'u tanıyor musunuz? Tanıyorsanız aranızdaki ilişki nedir? Bu kitabın yazımında görev almanızdaki amaç nedir? Kitabın özellikle Haziran 2011 de yapılacak olan genel seçim öncesine yetiştirilmek istenmesinin amacı nedir?

Cevap: Sabri Uzun'u eski İstihbarat Daire Başkanı olarak biliyorum. Şemdinli İddianamesi olayıyla ilgili Meclise verdiği ifadede hırsız evin içerisindeyse yapacak bir şey yok diye kamuoyundaki açıklamasıyla hatırlanıyor. Görevden alınması da Şemdinli olayından sonra Yaşar Büyükanıt'm tasarrufunda olmuştur. Daha sonra haber amaçlı kendisiyle görüşmelerim olmuştur. Ben böyle bir kitap ismi bilmiyorum, hazırlandığını da bilmiyorum, dolayısıyla hazırlanmasında katkım olmamıştır. 2011 seçimlerini hedefleyen bir çalışmam olmamıştır, ben gazeteciyim. Ben böyle bir kitabın yayınlanmasıyla ilgili kimseyle görüşme yapmadım. Dolayısıyla herhangi bir karar alınmasıyla ilgili bir yerde bulunmadım. Sabri Uzun7un kitap yazdığı konusu da medyada açık olarak izah edilmiş bir konudur. Ben bu konunun dışında Saygı Öztürk'ün "Okyanustaki Vaiz" kitabında Emin Aslan'la Sabri Uzun'un kitap yazdığını söylemiştim. Ama yazıp yazmadıkları hakkında bir bilgim yoktur.

 

Soruldu : Bu kitap çalışması ile ilgili kimlerle görüşme yaptınız? Bu görüşmelerde ne tür kararlar aldınız? Sabri UZUN'u ikna etmek için görüşme yaptınız mı? Bu görüşmeyi kim yada kimler yaptı? Neler konuşuldu?

Cevap: Herhangi bir kimseyle görüşmedim.

 

Soruldu : Hazırladığınız bu kitabın özellikle Sabri UZUN ismi ile çıkartılmaya çalışılmasının amacı nedir?

Cevap: Kitaptan haberdar olmadığım için amacını da bilemem.

 

Soruldu: 26.09.2009 günü saat:13.33'de Sabri UZUN ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; S.UZUN'un "Kardeş merhaba SABRİ UZUN" dediği, SİZİN "A merhaba SABRI bey nasılsınız" "vallahi bugünlerde beni aramak cesaret ister, öyle herkes arayamaz yani" dediğiniz, S.UZUN'un "Ne oldu sen de mi sanıksın" dediği, SİZİN "Yok Sanık manık değilim de hayır beni aramak şey ister, mutlaka izliyorlardır, takip ediyolardır diye" dediğiniz, S.UZUN'un "Kardeş bu haberiniz için ben tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum" "İnsanlık adına yapılmış, iki tane insanın röportajı" "Bu herkes bir şeyler yazabilir" "Ama karakter uyuşması olan insanların yazması önemli olan ve yazılan her cümle bir anlam ifade ediyo" "...ben HANEFİ beyi de aradım tebrik ettim, çok çok çok çok çok yerinde olmuş" "İşte dedim NEDİM ŞENERTe HANEFİ nin birlikte olması dedim, iki tane mühür var bunun altında dedim" dediği tespit edilmiştir.

Bu görüşmeye bakıldığında, Sabri UZUN ile aranızda karşılıklı çok samimi bir ilişkinizin olduğu anlaşılmıştır.

Aranızdaki bu samimi ve yakın ilişkisinin, Haliçte Yaşayan Simonlar kitabına benzer yaptığınız kitap çalışmasının Sabri UZUN ismi ile çıkartılmaya çalışılmasındaki rolü nedir?

Cevap: Aramızda samimi bir ilişki vardır, görüşme Sabri Uzun'un Hanefi Avcı ve aramızda yapmış olduğu bir yorumdur. Benim şahsımla alakalı değildir. Hanefi Avcı ile bir röportaj yapmıştım, onunla alakalıdır.

 

Soruldu: Niçin dinlendiğinizi açıklayınız:

Cevap: Bu benim çevremdeki insanlarda oluşan bir genel kanaattir. Bende bunun etkisinde yaşadığım için Sabri Uzun'a böyle söyledim. Babam rahmetli olduğumda köydeki tanıdığım beni bir başkasının telefonuyla aradı.

 

Soruldu : 17.10.2009 günü saat.T8.22'de Sabri UZUN ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; S.UZUN'un "Kardeş merhaba" "Bi sabit telefonunu verebilir misin bana?" dediği, SİZİN "212......." dediğiniz anlaşılmıştır. Bu görüşmede de gizliliğe dikkat ettiğiniz ve sabit telefondan görüşmeye çalıştığınız anlaşılmaktadır. Gizliliğe dikkat etmenizin sebebi nedir?

Cevap: Sabit numara isteyen Sabri Uzun'dur. Ben cep telefonumun şarjı yettiği sürece herkesle açık konuşmuşumdur.

 

Soruldu : "000KITAP.docx" isimli word dosyasındaki "İmamın Ordusu" başlıklı kitap çalışmasının içeriğine bakıldığında, değişik yerlerde kırmızı renkle ve büyük harfle yazılmış çeşitli notların bulunduğu, bu notlar içersinde, "BURADA DGM İDDİANAMESİNDEKİ KASET ÇÖZÜMLERİNİ AYRINTISIYLA GİREBİLİRİZ. BAKACAĞIZ" BURADAN İTİBAREN EMİN ARSLAN OLAYI ARDINDAN MUSTAFA GÜLCÜ VE CELAL UZUNKAYA İLE FARUK ÜNSEL ANLATILACAK." "KİTABIN İLGİLİ BÖLÜMÜNE NURETTİN VEREN OLAYINI DA EKLERSEK FENA OLMAZ UNUTMA" şeklinde notlar yazılı olduğu görülmüştür.

Bu notları kimler yazmıştır? Bu notların bulunduğu yerlere yapılacak eklemelerle ilgili ne tür çalışmalar yapıldı? Bu çalışmaları kimler yaptı? Bu konuda siz ne tür çalışmalar yaptınız?

Cevap: Benim bu konuda bilgim yoktur.

 

Soruldu : Yine ODATV'de yapılan aramalar sonucu el konulan dijital verilerin yapılan incelemesi sonucunda "NEDİM" isimli klasör içerinde "YBelgesi" isimli word belgesi tespit edilmiş, word belgesinin içeriğine bakıldığında 2009 yılında piyasaya çıkarttığınız "ERGENEKON BELGELERİNDE FETHULLAH GÜLEN VE CEMAAT" isimli kitabınızın taslak hali olduğu görülmüştür.

*Bu kitabınızın taslak halini ODATV'den kim yada kimlere verdiniz? Hangi amaçla verdiniz? Bu kitap çalışmanızda Soner YALÇIN yada ODATV'nin size herhangi bir katkısı oldu mu?

Cevap: Ben kitabımı kimseye göndermedim, sadece yayınevine gönderdim. Benim kitaplarımda taslak olmaz, bitmiş hali vardır. Bunu da sadece yayınevine gönderirim, Oda TV'ye asla göndermedim.

 

Soruldu : 21.07.2009 günü saat:11.54'de İbrahim..? ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; İBRAHİM'in "ya bu kitapla ilgili..." "...ya onu tabi, bugün Pınar şey yaptı okudu" "gündeminde tabi, adam fıttırdı yani" dediği, SİZİN "Allah Allah, be kardeşim ne yapacağımı şaşırdım " "hayır ne yapmak lazım, onu anlamıyorum, bari sen bana söyle de ki Nedim şöyle yapmak lazım, ne olur bana birşey söyle gözünü seveyim" dediğiniz, İBRAHİM'in "tabi ben lafı şu ben bekle demiştim" dediği, SİZİN "Allah demedi ya hatta dedim ki bak x kişiye de sorun dedim , o önemli değil sen işine bak dedi bana , ya nasıl anlamıyorum ki ben bu işe , bekle derken hiç öyle bekle, mekle falan demedi, ben bir buçuk ay önce verdim ona ya , bitirdim verdim" dediğiniz, İBRAHİM'in "neyse ya bana dediğini söylüyorum, yani beni ilgilendiren bir tarafıda yok ama işte böyle yani" "Nedim telefonluk iş değil bu" dediği, SIZIN "yani şöyle düşünüyorum, kendimde şöyle bir his hissediyorum, yani gitme gazeteye, çünkü sen oranın adamı değilsin hissi uyanıyor yani, bu kadar hani tepki gösterecek, bilmem ne yapacak diye birşey yok ki yani" dediğiniz, İBRAHİM'in "ya bu tepki gördülü birşey değilki yani, bu konuda sen teşvik edildin başka bir şeyden bahsediyor adam" dediği tespit edilmiştir. Görüşmede geçen kitap konusu nedir? İbrahim isimli şahıs "Bu konuda sen teşvik edildin" derken neyi kast etmektedir? Sizi kimler teşvik etmiştir?

Cevap: İbrahim Ekinci benim Milliyet Gazetesi'ndeki şefimdir. Ben her türlü şeyi üst yöneticilerimle paylaşırım. Kitabı yazdığımda Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'di, ben kitabı yazdığımda kendisine gönderdim, 1,5 ay bekledi, kendisinde bulunmasını istedim. Ben kitabı bastırmak istiyorum, ancak cevap gelmedi. Güncel Yayınları'nda ben kitabı bastıracaktım. Bu yayınevi Aysel Aktaş'a aittir. Bu kitap Doğan Yayınlarında yayınlanmayacağı halde ben sırf yöneticimiz olduğu için fikrini almak için gönderdim. Ancak herhangi bir cevap gelmeyince yayınladım. Yayınladıktan sonra da gelen tepkiler üzerine bu konuşmayı yaptık. Bu kitap konusunda beni teşvik eden olmadı, kitap yayınlanmadan önce de görüşlerini almak için gönderdim. Tepki vermelerine de anlam veremiyorum. Ben Soner Yalçın'ın bilgisayarına bana ait kitabın metninin nasıl gittiğini bilmiyorum, ben vermedim.

 

Soruldu : 21.07.2009 günü saat:14.11'de Uğur DÜNDAR ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; Görüşmenin başında bir süre sohbet ettikten sonra SİZİN "...bende şeyle uğraşıyorum şu şey çıkıyo kitap" "Belki yarın" dediğiniz, U.DÜNDAR'ın "Çıkartmaya karar verdin" dediği, SİZİN "Çıktı çıktı abi bitti basıldı yani" dediğiniz, U.DÜNDAR'ın "Allah Allah ulan bize sormadan kitap çıkartıyosun" "Bana sorsan ben çıkartma derim" dediği, SİZİN "Ya ben biliyorum abi zaten şey arkadaşta ıı şey sizin de tanıyacağınız ıı zamanı mıydı falan gibi böyle bi şey yapmış ama içeriğinden falan haberdar tabi..." dediğiniz, U.DÜNDAR'ın "Kim bu arkadaş kim bu arkadaş" dediği, SİZİN "Tanıdığınız kişi ya" "O her seferinde sorun çıkaran varya" "Yani her konuda herhangi bir konuda bi sorun çıkaran bi arkadaş vardı meşhur ondan sonra işte içeriğinin biliyo süreci biliyo şey zaten o bana bit takım şeylerde bulunmuştu" dediğiniz, U.DÜNDAR'ın "Ama sende çok acele ettin yani" "Valla bize bile sormadan" dediği tespit edilmiştir. Görüşmede geçen kitap konusu nedir? Kitabın içeriğinden haberdar olduğunu söylediğiniz şahıs kimdir? "Süreci biliyo şey zaten o bana bit takım şeylerde bulunmuştu" diyerek neyi kast etmektesiniz?

Cevap: Yukarıdaki soruda geçen kitaptır. Ben yaşadığım şeyleri Uğur Bey'le paylaşıyorum. Aslında o da bana sitem ediyor, yazıyorsun da haber vermiyorsun diyor.

 

Soruldu: 06.05.2009 günü M.YILMAZ isimli şahıs tarafından Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğüne gönderilen e-mail ihbarının içeriğinde; "Sayın yetkililer, Milliyet Gazetesi muhabiri Nedim ŞENER aslında ergenekonun propaganda biriminde çok gizli bir görevlidir. Döneme göre kendisine verilen görevi büyük bir ustalıkla yapar. Bunun en büyük delili Nedimin, ilgi alanının ticaretten ekonomiden bir anda Ergenekon örgütüne karşı olanları kıskaca almaya doğru sinsice değişmesi. Yıllardır kitapları ve gazete yazıları ile ekonomi ve finans ağırlıklı çalışmalar yaptı. Nedimin bu zamanlarında görevi ticari alanda sıkıştırılacak ve gelir sağlanacak grupları tehdit etmektir. Derin devlete karşı görünür ve bu perdenin arkasında Ergenekon tetikçiliği yapar. Onun işaret fişeğini atmasının ardından grup uyarıyı alır ve Ergenekonla pazarlığa başlar. Pazarlığa yanaşmayanlar ise ticari olarak bitirilmekte kalmaz korkudan adım bile atamaz olurlar. Bunun örneklerini gördük. O zamanlar SESAR isimli Ergenekon biriminin başında bulunan İsmail YILDIZ ile çok gizli belge paylaşmıştır.

Bir dönem Ergenekon tarafından uyarılması gereken UZAN grubu ile ilgili gizli bilgi ve belgeler Nedime servis ettirilmiştir. Kimsenin elde edemeyeceği Ergenekonun gizli dinleme merkezinden aldığı mailleri o kadar deneyimli gazeteci varken sıradan bir muhabir olan Nedim yayınlamıştır. Ancak ergenekonun bir ihbar üzerine deşifre olması Nedimin kuluçka süresini yarım bıraktı ve erken çıktı piyasaya. Ani bir değişim geçirdi ve ekonomi yazarı birden uzmanlık alanını bırakıp Ergenekon sanıkları Veli küçük ve Doğu PERİNÇEK'lerin mevzisine yerleşti. Tabi bu değişim dışarıdan görünen tarafı. Aslında bakarsanız Nedim emir almadan kılını kıpırdatacak birisi değildir. Emri verende tabiki Ergenekon. Doğu perinçekler ve ondan akıl alan fuat turgu.tla.nn misyonunu şimdilerde Nedim, üstlendi../' şeklinde beyanlara yer verildiği görülmüştür. İhbardaki bu iddiaları açıklayınız?

Cevap: İhbardaki iddialar asılsızdır. Beni ve çalıştığım grubu hedef almaktadır. Nedim Şener olarak ekonomi, yolsuzluk ve hayali ihracat konularında yüzlerce haber yaptım. Bunların talimat veya telkinle değil, devletin resmi raporlarıyla haberleştirdim. SESAR isimli kuruluşu tanımadım, İsmail Yıldız'la herhangi bir belge paylaşmadım. Ben 2009 yılında 15 yıllık muhabirdim. İddiaların olduğu tarihte deneyimli bir muhabirdim. Uzan'larla alakalı yazdığım kitapların tamamı devlet tarafından el konulup işlem yapıldıktan sonradır. BDDK raporlarından sonra kitap yazmışımdır. Benim Ergenekon sanıklarının hiç biriyle ilişkim olmamıştır.

 

Soruldu : Yapılan ihbarda Ergenekon Terör Örgütünün propaganda biriminde çok gizli bir görevli olduğunuz, Ergenekon davasının devam etmesini engellemek için propaganda ve dezenformasyon faaliyetleri yaptığınız, aldığınız talimatlar doğrultusunda örgütün belirlediği konular çerçevesinde kitap ve makaleler yazdığınız belirtilmiştir.

Diğer taraftan ODATV'de yapılan aramalarda elde edilen dijital verilerde; Ergenekon Terör Örgütü üst düzey yöneticileri tarafından Ergenekon Dava sürecini etkilemek, davayı yürüten kamu görevlilerini yıpratmak için bazı kararlar alındığı, SİZİN de örgütün belirlemiş olduğu "Ergenekonun boş bir dava olarak anlatılması", "Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi operasyonların poliste ve savcıdaki F tipi yaptı vurgusunun yapılması", "Danıştayın Türban eylemi olduğu vurgusu" gibi konuların Hanefi AVCI adıyla çıkan kitapta yer almasını sağladığınız, ayrıca örgüt adına Hanefi AVCI ile gerekli irtibatı sağladığınız anlaşılmıştır.

*Yapılan ihbar ve ODATV'den elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde, Ergenekon Terör Örgütü üst düzey yöneticilerinin devam eden dava sürecini etkilemek için ciddi çalışmalar yaptığı, bu çalışmaların uygulanmasında sizinde aktif olarak görev aldığınız anlaşılmıştır. Bu durumu açıklayınız.

Cevap: Ben böyle bir görev aldığımı anlamıyorum. Ergenekon belgelerine Fethullah Gülen ve Cemaat isimli kitabı Dink cinayetiyle, İstihbarat Yalanları isimli kitabı, Kırmızı Cuma isimli kitabım Ergenekonla kitaba konu olan bağlantıları işaret eder. Daha önce de söylediğim gibi Ergenekon davasında yargılananlar tarafından tehdit edildim. Ergenekonun boş bir dava olduğu konusunda ben çalışma yapmadım, hiçbir yazı ve söylemimden böyle bir sonuç çıkmaz. Danıştay davası konusunda iddiaların Mahkemede değerlendirilmesinin bir şans olduğunu söyledim. Son yazdığım kitapta da Ergenekonda yargılanan bazı sanıklar arasında Dink cinayeti sanıkları arasındaki telefon irtibatını gösteren şemaları kitabıma yer vererek, aynı zamanda 1. Ergenekon iddianamesindeki Dink cinayetiyle ilgili bölümlerine yer vererek ardından Ergenekon, Kafes Eylem Planı ve Balyoz iddianamelerinde Dink cinayetinde bu soruşturmalar arasındaki bağlantıya yer vererek birleştirilmesi için televizyonlarda açıklamalar yaptım, gazetelerde yazılar yazdım. Hatta Savcıları bu konularda haddimi aşarak ağır davranmak konusunda sorumlu oldukları konusunda açıklamalar da yaptım. Oda TV'deki bu verilerde belirtildiği gibi bir ilişki içerisinde bulunmadım. Hanefi Avcı'nm kitabıyla ilgili hiçbir bilgim olmadığı açıktır. Aynı zamanda Hanefi Avcı ile herhangi birisi veya örgüt adına asla bir görüşmem olmamıştır. Bunu Hanefi Avcı ekte sunduğumuz yazıda söylemiştir. Asla ve asla Ergenekon terör örgütü sürecini etkilemek için bir süreç içerisinde bulunmadım.

 

Soruldu: 03.08.2009 günü saat:14.16'da Baki ÖZİLHAN ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; B.ÖZİLHAN'm "Ya bir takım şeyleri paylaşmak istiyorum benim bir arkadaşım vardı da" "İzlediği konuyla ilgili bir şeyler aktarmak istiyorum ama ne yapsak nasıl yapsak" dediği, SİZİN "Şey konuştuğumuz konuyla ilgili mi" dediği, B.ÖZİLHAN'ın "Bilmiyorum yani ben şeylere çok fazla yani hava durumuna falan çok fazla güvenmiyorum çıkarız tatil yaparız şu olur bu olur gideriz ondan sonra da biliyorsun bu dalga malga hikayesi mavi tur zamanı geçiyor galiba" "Yani Dalgaya yakalanmayalım diyorum" dediği, SİZİN "Anladım peki siz bana bir öneri söyleyin şöyle yapalım deyin" dediğiniz, B.ÖZİLHAN'm "O zaman ben bir düşüneyim de senin de aklına yeni bir formül gelirse onu yapmaya çalışalım yani ben düşüneyim nasıl yapabileceğimizi nereye gidebileceğimizi" dediği, SİZİN "sabit bir telefon" dediğiniz, B.ÖZİLHAN'ın "Olmazsa olmazsa konuşuruz ama sonuç olarak zaten turu düzenleyen arkadaş diyor ki ya çok uygun değil koşullar diyor çünkü ben artık diyor turculuk murculuk yapmıyorum diyor ben daha üst düzeyde görev aldım şimdi o turistlerle uğraşmıyorum ben yapacağımı yaptım bugüne kadar her şeyi ortaya koydum netleştirdim" dediği, SIZIN "Anladım bilinen adam ya bu mavi turlar konusunda bilinen adam zaten yani" dediğiniz, B.ÖZİLHAN'ın "Bilinen tanınan bir adam yani yani kendisini sanki o konuda yeniden sınava gelmiş tabi terfi edip işin başına geçen adam olduğu için" ".. .bunu dinle bir de biz dinleyelim bir de bizim için konuş demek biraz uygun olmayabilir neyse biraz daha şey yapalım da uygun bir şekilde konuşalım" dediği, SİZİN "Şey yapalım ya bir arkadaş vardı ya hani mavi turda nereleri uğrancak falan diye elinde şey vardı kadrosu vardı" dediğiniz, B.ÖZİLHAN'm "Zaten o geldi o geldi bana anlattı dedi böyle böyle diyor dedi ben de onun için yani programı da aksatmayalım zaten ben Ankara'ya da döndüm bir kaç gün Ankara'dayım yarın Deniz beyin grup toplantısı var" dediği tespit edilmiştir. Baki OZİLHAN'la şifreli bir şekilde yaptığınız bu konuşmayı açıklayınız? Görüşmede "Yani dalgaya yakalanmayalım" diyerek ne ifade edilmektedir? Görüşmede geçen "DALGA" "TUR" "TURİST" ve "HAVA DURUMU" kelimeleri ne anlama gelmektedir?

Cevap: Baki Özilhan CHP Basın Danışmanıdır. Baki Özilhan benim ödül aldığım törene geldi ve orada çok önemli bir yolsuzluk dosyası olduğunu, bir arkadaşının bu konuya vakıf olduğunu söyledi. Ama dosya gelmediği için içeriğinden haberdar olamadım. Burada "Dalga", "Tur", "Turist" ve "Hava Durumu" kelimeleri şifreli kelimeler değil, Baki Özilhan'm tatile çıkacağı Mavi Turla ilgili konuşmalardır. Dalgaya yakalanmayalım dediği konu da Mavi Turla ilgili konudur. Böyle kelimelerin geçmesi son derece normaldir. Bu konuları Baki Özilhan'a sorarsanız o da size teyit edecektir zaten.

 

Soruldu : 10.09.2009 günü saat:12.37'de Nilgün..? ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; NİLGÜN'ün "Nedim bey ben Nilgün" dediği, SİZİN "Ha ben sizi sabitten arayayım sabitten arayım" dediğiniz tespit edilmiştir. Görüşmede gizliliğe dikkat etmenizin sebebi nedir?

Cevap: Nilgün bizim gazetenin sekreteridir. O anda görüşmede olduğum için bu cevabı veriyorum.

 

Soruldu : 23.07.2009 günü saat 21:47'de Uğur DÜNDAR ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; U.DÜNDAR'ın "Şimdi yarın ödül töreninde o kokteyl sırasında bir arkadaşım gelecek" dediği, SİZİN "Evet hıhı" dediğiniz, U.DÜNDAR'ın "Sana bir dosyadan bahsedecek sen tabi onla görüş ama daha sonra bana o konuda hiçbir şey telefonda söyleme" dediği, SİZİN "Tamam oldu abi" dediğiniz, U.DÜNDAR'ın "Aslında çok şey bir olay" dediği, SİZİN "Tamam abi" dediğiniz, U.DÜNDAR'ın "Bana biraz uçuk gibi geldi ama yani çok ciddi bir insan söyleyen" "Belgeler falan da var elinde eğer dediği gibiyse hakkaten gündemi değiştirebilecek bir iş" "Dediğim gibi telde katiyyen konuşmayaIım""Tamam mı sen bi dinle bakalım" dediği, SİZİN "Ben size inşallah ulaştıracam size peki" dediğiniz tespit edilmiştir. Görüşmede gizliliğe dikkat etmenizin sebebi nedir?

Cevap: Uğur Bey haberi hiç kimseyle konuşma dediği için böyle konuştum. Uğur Bey Arena'da çalıştığı için bu haber Arena'da yapılacağı için beni bu konuda uyarıyor.

 

Soruldu : 23.07.2009 günü saat 21:49'da Uğur DÜNDAR ile yaptığınız telefon görüşmesinde özetle; U.DÜNDAR'm "Sadece benimle değil başka hiçkimse

ile telefonda o konu ile ilgili görüşme" dediği, SİZİN "Yo yo hiç merak etmeyin siz" "Şey artık onu olmuş bilin siz" dediğiniz tespit edilmiştir.

Görüşmede gizliliğe dikkat etmenizin sebebi nedir?

Cevap: Bana güvenebilirsiniz demek istedim.

 

Soruldu: Dündar, Saçan ve Nedim Şener başlıklı programa ait çözüm tutanağı okundu: Ergenekon bombaları ve Tuncay Güney'in 2001 yılında yakalanmasının bir cemaat veya bir grup tarafından intikam almak veya hesap sormak amacıyla yapıldığı, komplo olduğu açıklamaları ve yorumları soruldu:

Cevap: Programın ilk yapıldığı tarihlerde Adil Serdar Saçan daha tutuklanmamıştı. Komple teorileri çok konuşuluyordu, bende bu konunun muhatabı Adil Serdar Saçan olduğu için Tuncay Güney'i ilk sorgulayan kişi olduğu için komplo varsa muhatabının da Adil Serdar Saçan olduğunu düşündüm. Ben Hrant Dink cinayetini ilk defa Ergenekon tarafından üstlendiğini iddia eden görüşleri her yerde dile getirdiğim gibi bu konuları kitaplarımda da işledim.

Ben Ergenekon terör örgütü üyesi değilim, örgüt adına herhangi bir dezenformasyon çalışması yapmadım, örgütün medya yapılanması içerisinde yer almadım.

 

Kaynak: Akşam Gazetesi

Haberle ilgili daha fazlası: