GeriGündem İşte Fırat'ın gerekçesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Fırat'ın gerekçesi

AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, partideki görevinden "sağlık sorunları nedeniyle" ayrıldığını, istifasının CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği iddialarla ilgisi olmadığını söyledi.

Fırat, istifasıyla ilgili soruları şöyle yanıtladı:
"Güven bunalımı yok. Sayın Başbakana Evvelsi günkü toplantıda (MYK) arz ettim, izin istedim. Ancak, görevime devam etme konusunda ısrar etti. Kesin kararlı olduğum için rica ettim kabul buyurdular. Bende yazılı olarak istifamı sunmuştum Genel Sekretere. Sadece Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılıyorum. Milletvekili olarak hemşehrilerim seçmişlerdir, görevimi götürmek zorundayım. Partideki genel Başkan Yardımcılığı ve MYK üyeliğini bıraktım.

İKİ GÜN ÖNCE SÖYLEDİM

MKYK toplantısında yoktum ben, evvelsi gün izin alıp istifa ettiğim için dün de resmen istifa dilekçemi gönderdiğim için MKYK'ya katılmadım. Aksu ile devir teslim töreni memnuniyetle olabilir. Kendisine gelişmeleri anlatırım. Kendilerine bundan sonra yapılacakları anlatırım. Büyük deneyimi olan Aksu bu işi götürür. Şu ana kadar hiç kimseye söylememiştim istifamı.

SAĞLIK NEDENİYLE

Arkadaşlarım zaten beni tanırlar. Tamamen samimi olarak sağlık nedenleriyle yorgun olduğum için görev devir teslimidir. Başka neden yoktur, arkadaşlarım da beni anlayışla karşılarlar. Sağlık nedeniyle insanlar yoruluyor. Ağır bir ameliyat geçirmiştim. Ondan sonraki süreçte de sağlık sorunlarım vardı. Çok yoğun çalışıyoruz."

KIRGINLIĞIM YOK

Fırat, "Kılıçdaroğlu'nun iddialarının istifanızda etkisi oldu mu? şeklindeki soruya da, "Hayır hayır ondan kaynaklanan bir şey değil. Ben 4 sene evvel ağır ameliyat geçirdim. Kılıçdaroğlu ile olan tartışmayla ilgisi yok. Kılıçdaroğlu'na kırgınlığım yok. İnanıyorum ki doğruları belli bir süre sonra bulacaklar" yanıtını verdi.

KILIÇDAROĞLU: "KENDİSİNİ KUTLAMAK LAZIM"

AKP Genel Başkan Yardımcılığından ayrılan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın eski şirketi Menas AŞ'nin "Hayali İhracat" yaptığı iddiasını gündeme getiren ve televizyonların önünde tartışan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Kendisini kutlamak lazım" değerlendirmesi yaptı. Kılıçdaroğlu, bu operasyonu Hürriyet'e şunları söyledi:

"Sayın Fırat'ın görevden ayrılmasında, benim kendisi hakkında gündeme getirdiğim konuların ne ölçüde etkisi var bilmiyorum. Hangi nedenle görevden alındığını bilmiyorum. Son tartışmalar çerçevesinde görevden ayrıldıysa kendisini kutlamak, saygı duymak lazım. 'Kim kazandı' denirse, burada Türk siyaseti kazandı. Siyaset önemli bir ivme kazandı. Siyasette erdemi, dürüstlüğü, kaliteyi hakim kılmak için bu ülkede herkese görev düşüyor."

DİŞLİ'Yİ DE İSTİFA ETTİRMİŞTİ

Kılıçdaroğlu, yaklaşık iki ay önce de AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli hakkında Silivri'de bir arsanın imar değişikliğini sağlama karşılığında 1 milyon dolarlık iş takip ücreti aldığını belgelerle gündeme getirmişti. Tartışmaların ardından Dişli, AKP Genel Başkan Yardımcılığından istifa etmişti

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False