GeriGündem İşte bu kadar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte bu kadar

İBDA-C'nin terör yuvasına çevirdiği Metris Cezaevi, Ankara'dan gelen Özel Tim'in de katıldığı operasyonla nihayet militanların elinden kurtarıldı. Gözyaşartıcı bombaların da kullanıldığı operasyonda ölen Sancar Kartal'ın cenazesi memleketi Sinop'a, örgütün elebaşı Salih İzzet Erdiş de Kartal Cezaevi'ne gönderildi.

METRİS Cezaevi'ni çiftliğe çevirip istedikleri gibi hareket eden yasadışı İBDA-C örgütü militanları, önceki gün düzenlenen operasyondan sonra dağıtıldı. Örgütün lideri Salih İzzet Erdiş ve 29 militan Kartal Özel Tip Cezaevi'ne gönderilirken, hüküm giyenler Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ne nakledildi.

Metris Cezaevi'nde önceki sabaha karşı Ankara'dan gelen Özel Tim'in de katıldığı operasyon düzenleyen jandarma timleri daha önce de kapılara barikat kurup direniş yapan İBDA-C'lilerin kaldığı B-1 ve B-2 koğuşlarına baskın yaptılar. Militanların yine direniş göstermesi üzerine duvarları delip göz yaşartıcı bomba kullanarak giren jandarma timleri düne kadar hiçbir duruşmaya gitmeyen örgüt lideri Salih İzzet Erdiş'in de aralarında bulunduğu örgüt üyelerini teker teker koğuştan çıkardılar.

SAÇI SAKALI KAZINDI, YAFTALANDI

Metris Cezaevi'nden çıkarılmadan önce tek tek traş edilen mahkumlar daha sonra nakledildi. İBDA-C üyelerinden Salih İzzet Erdiş, Sadettin Ustaosmanoğlu, Ali Osman Zor ve Mehmet Fazıl Aslantürk'ün de aralarında bulunduğu militanların 30'u gece Kartal Özel Tip Cezaevi'ne götürüldü. DGM'de yargılanıp hüküm giyen 10 İBDA-C'li Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ne nakledilirken 23 mahkum ise Metris Cezaevi'nde değşiik koğuşlara konuldu.

Kartal Özel Tip Cezaevi Savcısı Ali İhsan Bora, Metris Cezaevi'nden nakledilen İBDA-C elebaşı Salih İzzet Erdiş ile Ali Osman Zor ve Sadettin Ustaosmanoğlu'nun tek kişilik odalara konulacağını söyledi. 26 militanın ise 6'lı ve 8'li odalara alınacağını belirtti. Şimdilik revirde ayrı ayrı odalarda tutulan İBDA-C'lilerin daha sonra Alaattin Çakıcı'nın geçen hafta hüküm giyen adamı Mücahit Gözen'den boşalacak koğuşa ve diğer koğuşlara konulacakları bildirildi. Cezaevinin sol bloğundaki odalara yerleştirilecek İBDA-C'li mahkumların Nuri-Vedat Ergin kardeşler ile Adnan Oktar'a komşu olacakları bildirildi.

ÖLEN İBDA-C'Lİ Metris Cezaevi'nde İBDA-C'li mahkumlara karşı gerçekleştirilen operasyon sırasında silahla vurulan ve kaldırıldığı Haseki Hastanesi'nde ölen Sancar Kartal'ın cenazesi dün sabah Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Kartal'ın cesedi dün sabah saat 11.00 sıralarında eniştesi Ramazan Bıyık, halası Ayten Bıyık ve amcası tarafından alınarak Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Sinop, Boyabat doğumlu olan Sancar Kartal'ın amcası, yeğeninin örgüte girdikten sonra kendilerinden koptuğunu ve uzun zamandan beri ne kendisiyle, ne de annesi Ayşe, babası Dursun Kartal ile görüşmediğini belirtti. Sancar Kartal'ın cenazesi otopsiden sonra yakınları tarafından alınarak toprağa verilmek üzere Sinop, Boyabat'a götürüldü.

Metris'in üç kaplanı DGM'de yolunmuş tavuk

İSTANBUL DGM'deki duruşmalara 1 yıldır katılmadığı için önceki gün Metris Cezaevi'ndeki koğuşundan zorla çıkarılan yasadışı İBDA/C örgütünün elebaşı Salih İzzet Erdiş, dün ‘‘Tanımam’’ dediği DGM hakimlerinin karşısına çıkarıldı. 391 gün boyunca mahkemeye çıkmayan Erdiş ve arkadaşları Sadettin Ustaosmanoğlu ile Mehmet Fazıl Aslantürk, terör yuvasına çevirdikleri Metris Cezaevi'ndeki koğuşlarından önceki akşam söke söke alındıktan sonra Kartal Cezaevi'ne nakledildi. Burada omuzlarına kadar uzanan saçları ve irticai sakalı cezaevi berberi tarafından kesildi. Dün yeni görüntüsüyle süklüm püklüm hakim önüne çıkan Erdiş, duruşmaya gelmek için hazırlandığını da iddia etti. Erdiş, ‘‘Ben zaten gelecektim’’ dedi. Operasyon sırasında hazırladığı savunmasının kaybolduğunu öne süren Erdiş, gelecek celse savunma yapmak istediğini söyleyerek süre istedi. İstanbul 6 No.lu DGM'de görülen duruşmaya tutuklu yargılanan sanıklar Salih Mirzabeyoğlu kod adlı Salih İzzet Erdiş, Sadettin Ustaosmanoğlu ve Mehmet Fazıl Aslantürk katıldı. Tutuksuz sanık Hüsnü Göktaş ise duruşmaya gelmedi.

GÜÇLÜKLE AYAKTA DURDU

Sanık sandalyesine alınan Erdiş'in zorlukla yürüdüğü ve bir ayağının aksadığı dikkat çekti. Yüzünde, alnında yaralar olan Erdiş, sanık sandalyesinde montunu çıkarmak isterken yanındaki arkadaşı Sadettin Ustaosmanoğlu, kendisine yardım etti.

Dün görülen beşinci celseye kadar hiçbir duruşmaya gelmeyerek ifade vermeyen 3 sanığın önce kimlik yoklaması yapıldı. Erdiş, evli ve iki çocuk babası olduğunu belirtti. Mesleğinin yazarlık olduğunu söyleyen sanık, üniversiteyi son sınıftan terk ettiğini, Adalet Yüksek Okulu mezunu olduğunu söyledi.

Babalarının çiftliği gibi kullanıyorlardı

TÜRKİYE'deki mevcut rejimi yıkarak, Ortadoğu ülkelerini de içine alan 'Büyük İslam Devleti'ni oluşturmak amacıyla kurulan İBDA/C'ye yönelik operasyonlarda, örgüt elebaşı Salih İzzet Erdiş ile eşi Hayran Erdiş, koruması Sadettin Ustaosmanoğlu ve Hüseyin Göktaş 31 Aralık 1998'de Tuzla'da bir evde yakalandı. Salih İzzet Erdiş ve Sadettin Ustaosmanoğlu 4 Ocak günü tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu. Eli palalı teröristleri, düdüğüyle yöneten 'Komutan' lakaplı Salih İzzet Erdiş, Metris Cezaevi'ni terör yuvası haline getirdi. Koğuşların duvarlarını örgüt bayrakları ve posterlerle donatıldı. Havalandırma alanının duvarına da örgüt bayrağı çizildi, İBDA-C yazıldı.

İLK İSYAN 10 Eylül 1999'da Erdiş'in yönettiği İBDA-C militanları, akrabalığını belgelemeyen kişilerin ziyaretine izin verilmemesi üzerine ayaklandılar ve 2 cezaevi 2. müdürü ile 14 infaz koruma memurunu rehin aldılar. Yapılan görüşme sonunda eylemlerine son verdiler.

PALALAR ÇEKİLDİ İBDA-C üyelerinden hüküm giyenlerin başka cezaevlerine nakilleri ve koğuşta arama yapılmak istenince, 5 ralık 1999'da isyan başlatıldı. İBDA-C'liler jandarmaya palalarla saldırdı. 45 asker yaralandı. Militanlar kantini de yağmaladı.

19 REHİN 7 Ocak 2000'de Bandırma Cezaevi'ndeki 3 üyelerinin başlattığı isyan operasyonla bastırılınca, Ramazan Bayramı arefesinde Metris Cezaevi'nde de isyan çıkardılar. Militanlar, aralarında avukat Ender Meriç ve cezaevi ikinci müdürünün ile 17 gardiyanı rehin aldı.

Avukatlar davadan çekildi

AVUKAT Hasan Ölçer, müvekkili Erdiş'in insanlık dışı davranışlara maruz kaldığını, saçının ve sakalının zorla kesildiğini söyledi. Ölçer, ‘‘Müvekkilim, insan hakları ihlal edilerek zorla huzurunuza getirilmiştir. Ayrıca dünkü olaylarda avukat arkadışım Harun Yüksel ve ben sabah saat 10.00 dan akşam 20.00 a kadar emniyet müdürlüğünde gözaltında tutulduk.Bu tür uygulamalarla müvekkilimin hukuki hakları ve insan hakları ihlal edilmiştir ve savunma hakları gasp edilmiştir. Dolayısıyla biz bu şartlar altında adil bir yargılama yapılamayacağı düşüncesiyle bu adil olmayan yargılamanın bir unsuru olmayı içimize sindirmediğimiz için savunma görevini yapamayacağımızı belirtiyoruz’’ diyerek diğer avukatlarla birlikte davadan çekildiklerini söyledi.

İHD protesto etti

DURUŞMA bitiminde bir açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, Salih İzzet Erdiş'in sakallarının kesilmesine dikkat çekerek, ‘‘Dün cezaevinde bir insan öldürüldü. İnsanlar işkence edilerek duruşmaya getirildi. İnsanların düşüncelerini, inançlarını belirleyen görünümlere sahip olmak gibi bir hakları vardır. Bunu bozmak başlı başına bir işkencedir’’ dedi. Eren Keskin, bütün olanların Türkiye'nin devlet gücünü kanıtlamak için yapıldığını söyleyerek, ‘‘Türkiye gücünü böyle kanıtlıyorsa bravo. Başka birşey diyemiyorum. İHD olarak protesto ediyoruz’’ diye konuştu.

Kafamıza tekme yedik

SALİH İzzet Erdiş, avukatlar duruşma salonundan çıkınca, ayağa kalkarak ifade vermeye başladı. Güçlükle ayakta duran Erdiş'in, alçak sesle konuştuğu dikkat çekti. Cezaevinden mahkemeye gönderdiği dilekçede, Anayasal düzene karşı olduğu için mahkemeye katılmadığını, ‘‘Şeriat adaleti istediğini’’ yazan Erdiş, mahkeme başkanı Sedat Karagül'ün sorusu üzerine, tutuklanmasının hukuksuz olduğunu düşündüğü için duruşmalara gelmediğini söyledi. Erdiş, şunları söyledi: ‘‘Tam katılacağım zaman bu olay vuku buldu. Savunmamı yazılı olarak yapmak istiyorum. Bu zamana kadar tutuklanmamı protesto etmek için gelmiyordum. Şöyle bir baktım, olsa olsa ‘Lider budur' manasında beni tutukladıkların düşünüyorum. Bütün bunları yazılı olarak ifade etmek istiyorum’’. Önceki gün yapılan operasyonda savunmasının kaybolduğunu ifade eden Erdiş, dayak yediğini de sözlerine ekledi. Erdiş, ‘‘Biz Kartal'dan geliyoruz, halimizden belli zaten, kafamızdan kaç tane tekme yedik’’ dedi.

False