GeriGündem İşte Başbakan'ın sözünü ettiği "İsrail'in Mursi'yi devirme planı"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Başbakan'ın sözünü ettiği "İsrail'in Mursi'yi devirme planı"

İşte Başbakan'ın sözünü ettiği "İsrail'in Mursi'yi devirme planı"
refid:24556398 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da yaşanan gelişmelerin ardında İsrail'in olduğunu iddia etti.

Başbakan, "Elimizde belgesi var. 2011 seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan bir oturumda Adalet Bakanı ile bir entelektüel konuşuyor. O da Yahudi. 'Mısır’da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır. Çünkü demokrasi sandık değildir' diyor" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın sözünü ettiği belgenin, Mısır'da seçimler yapılmadan önce düzenlenen bir panelin kayıtları olduğu anlaşıldı.

İŞTE BAŞBAKAN’IN BAHSETTİĞİ O BELGE

2 Haziran 2011 tarihli bu panelde, Fransız düşünür Bernard Henri-Levy ve İsrail'in şu anki adalet bakanı Tzipi Livni görülüyor. Panelde Levy konuşurken, İsrail eski Dışişleri Bakanı ve MOSSAD ajanı Livni de başını sallayarak ona destek veriyor. Levy o konuşmasında, Müslüman Kardeşler'in seçimleri kazanması durumunda "Demokrasi bunu istiyor diyemem, bırakalım seçim süreci işlesin diyemem" yorumunu yapıyor. Levy, Mısır'daki seçimleri Müslüman Kardeşler'in kazanması durumunda tutumunun nasıl olacağı sorusuna "Bu durumda orduyu göreve çağırırım" diye yanıt veriyor.

Fransa'da yaşayan Levy daha önce de Gazze ve Lübnan'da Hizbullah'a yönelik saldırılarda İsrail'i savunan yazılar yazmıştı.

Başbakan, bugün partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısının açılışında Mısır'da yaşanan gelişmelerin arkasında İsrail'in olduğunu ileri sürdü. "Elimizde belgesi var. 2011 seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan bir oturumda Adalet Bakanı ile bir entelektüel konuşuyor. O da Yahudi. 'Mısır’da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır. Çünkü demokrasi sandık değildir' diyor" ifadelerini kullandı. "Diktatörlüğün olduğu yerde TV'ler gazeteler yayın yapamaz" diyen Başbakan Erdoğan, "Diktatör diyeni sallandırırlar Mısır’da olduğu gibi" dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle