GeriGündem İşte 301'in yeni ve eski hali
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte 301'in yeni ve eski hali

AK Parti Grubunda, Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesi için değişiklik çalışmaları sürerken, maddede yer alan “Türklüğü” kelimesi “Türk Milletini”, “Cumhuriyeti” kelimesinin de 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini” şeklinde değiştirilmesi görüşü ağırlık kazandı.

AK Parti Grubunda değişiklik çalışmaları bütün hızıyla devam ederken, 301. maddenin 1. fıkrasında geçen “Türklüğü” kelimesinin “Türk Milletini”, “Cumhuriyeti” kelimesinin de “Türkiye Cumhuriyeti Devletini” şeklinde değiştirilmesi görüşü benimsendi. Böylece değişiklik, Yargıtay'ın içtihatlarına da uygun olacak.

Değişiklikte, maddenin ilk iki fıkrasının birleştirilmesi öngörülürken, “Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır” şeklindeki 3. fıkra, madde metninden çıkartılacak.

Madde hükümlerine aykırı hareket edenlerle ilgili kovuşturma açma yetkisi de eskiden olduğu gibi Adalet Bakanlığına bırakılıyor. 301. maddeye aykırı hareket edenlerle ilgili cezanın üst sınırının da 3 yıldan 2 yıla düşürülmesi planlanıyor.

Bu arada AK Parti grubuna, kovuşturma açma yetkisinin Cumhurbaşkanına bırakılması yönünde öneriler de geldiği öğrenildi. Bu öneriyi yapanların, “Adalet Bakanı, hükümetin bir üyesi. Vereceği kovuşturma izinleri siyasi bulunabilir. Bunun için kovuşturma iznini tarafsız bir kurum olan Cumhurbaşkanlığı versin” görüşünü öne sürdüler.

MADDENİN YENİ HALİ

AK Parti grubunda başka bir değişiklik yapılmazsa, Meclise sunulması beklenen kanun teklifinde TCK'nın 301. maddesinin yeni hali şöyle olacak:

“(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

MEVCUT HALİ

TCK'nın 301. maddesinin yürürlükteki mevcut hali ise şöyle:

“(1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede, bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.”

AÇILAN DAVALAR

Öte yandan, TCK'nın 301. maddesine aykırı hareket edildiği gerekçesiyle, 2006 yılında 328, 2007 yılının ilk 9 ayında ise 182 kişi hakkında dava açıldı.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle