GeriGündem İstanbul'u Dinliyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u Dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Japon Bahçesi otopark oldu

Baltalimanı Japon Bahçesi ile ilgili yayınladığımız son haberin başlığı 'Japon Bahçesi'ne atom bombası düştü' idi. Bir dönem nadir ağaçların ve bitkilerin bulunduğu bahçe daha sonra unutulmuş, kaderine terk edilmişti. Haberde arazinin yarısının Mesken ve Gecekondu İşleri Müdürlüğü'ne, diğer yarısının ise İSKİ'ye ait olduğunu yazmıştık. Üstelik büyük bir kısmından da Baltalimanı-TEM Bağlantı Yolu geçiyordu.

Bölge halkının korkusu, mülkiyeti farklı kurumlara ait olan Japon Bahçesi'nin talan edilmesi, üzerinde apartmanların yükselmesiydi. Hálá da öyle.

Mart ayının başlarında bahçede birdenbire bir faaliyet başlamış, yerlere mıcır dökülmüştü. Söylenenlere göre bahçe kiraya verilmişti. Bir sera kurulacak ve İtalyan çiçekleri satılacaktı. Biz bu bilgilere de haberde yer vermiştik. Haberin yayımlanmasından sonra bahçenin çevresindeki tel örgüler söküldü. Sera için olduğu iddia edilen çalışmalar da durdu.

Çaycılar, börekçiler mesken tuttu

Ama bahçenin başına gelenler burada bitmedi. Çalışmalar durmuştu ama o ana kadar dökülen mıcır olduğu gibi kaldı. Haftasonu boğaz sefasına gelenler, gelenlere gıda hizmeti vermek isteyenler bahçeyi mesken tuttu. Hazır mıcırı gören arabasını park etmeye başladı. Arabaları gören kokoreçci, çaycı ve börekçiler de seyyar arabalarıyla olay yerine gelmekte gecikmedi.

Bahçenin son üç haftadır içinde bulunduğu durum bu. Bölgede oturan okuyucularımız kamyonların bile park ettiğini anlatıyor. Sarıyer Belediyesi ise bahçeye gelen esnaftan işgaliye parası almaya başladı. Belediye bundan yaklaşık 6 ay önce de bahçeye Küçük Armutlu Muhtarlık kulübesini koymak istemiş, halkın tepkisi üzerine vazgeçmişti.

Japon Bahçesi'nin serüveni devam ediyor. Biz de yakından takip etmeye kararlıyız.

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

Yine kaçak inşaat

Kartal

Kartal, Karlıktepe'den arayan bir okurumuz, semt sakinlerini rahatsız eden bir sorunu aktardı. Şafak Sokak ile Sakinler Sokak'ın köşesinde bulunan imara aykırı bir inşaatın daha önce mühürlendiğini belirten okurumuz, son 2-3 gündür yeniden çalışmaların başladığını ifade etti. Yönetenlerin dikkatine...

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False