GeriGündem İstanbul'u Dinliyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u Dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

YÖNETilENLERİN DİKKATİNE

Sular neden kokuyor?

Geçtiğimiz pazar günü özellikle Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Gaziosmanpaşa semtlerinde oturanlar musluklarını açtıklarında suyun lağım koktuğunu fark ettiler. Bizi arayan okuyucularımız sebze meyvelerini, çamaşırlarını yıkamaktan tiksindiklerini bildirdiler. Kötü kokunun sudan geldiğini anlayana kadar yiyeceklerini yıkayanlar ise hepsini çöpe atmak zorunda kalmıştı. Dün öğle saatlerinde İSKİ'den beklenen açıklama geldi:

‘‘9/4/2000 Pazar günü saat 06:10'da Terkos Terfi Merkezi'nde meydana gelen elektrik kesintisi sonucu Terkos Gölü'nden Kağıthane Arıtma Tesislerimize su verilmesi durmuştur. Günün pazar olması ve su ihtiyacının da fazla olacağı dikkate alınarak, Alibeyköy'deki 4 pompa, zaman zaman Terkos'taki suyun yetersiz gelmesi halinde müracaat edildiği gibi, bin 800 mm'lik hattan su vermek üzere çalıştırılmıştır.

Tahliller yapıldı

Ancak su ihtiyacının fazla olması ve temiz su deposundaki seviyenin düşmesi sonucu Alibeyköy'deki 5. pompa devreye alınmıştır. Bu hatta bekleyen suyun, ilk suyun verilmesiyle birlikte arıtma tesislerine geldiği ve kötü koktuğu tespit edilmiş ve 9:45'te devreye alınan hat, saat 10:30'da derhal devreden çıkarılmıştır. Manevra süresince yaklaşık 45 dakika bu hattaki su tesisimize girmiştir. Gerekli deşarjlar yapılmış, klor arttırılarak, aktif karbon uygulmasına geçilmiştir.

Şikayet bölgelerinden aynı gün 14 adet numune alınmış ve tahlilleri yapılmıştır. Terkos'taki elektriklerin gelmesi ile işletmeler normale dönmüş olup, verilen su kalitesi standartlara uygundur’’.

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

Menekşe’de kum kalmadı

Küçükçekmece

Bugünlerde Küçükçekmece, Menekşe Plajı'nda birşeyler oluyor. Marmara Denizi'nde karaya oturarak ikiye bölünen Rus petrol tankeri Volganeft'in katrana buladığı plaj, yaklaşık 1 ay önce tamamen temizlenmişti. Sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilen temizlik çalışmalarından bir hafta sonra plaja Küçükçekmece Belediyesi ekipleri geldi. Resmi plakalı kepçeler ile plajdan kum alınarak resmi palakalı kamyonlara dolduruluyordu.

Araçlar belediyenin

Küçükçekmece sakinleri bize telefon ve faks mesajları ile ulaşarak durumu bildirdiler. Plaj yazın denize girilemese bile halkın kum banyosu yaptığı bir yer. Bir yandan da deniz kumu meraklılarının gözdesi. Okuyucularımız bundan yaklaşık 3 yıl önce, sahilden kum çalınmasını engellediklerini, plajın ancak doğal halini aldığını belirttiler. Belediyenin yaptığı çalışmadan sonra ise kum deniz seviyesine kadar inmişti. Bir okuyucumuz, ‘‘kalan kum alttan nem alacağı için yazın kurumayacak. Bu nedenle halkın plajdan faydalanması da mümkün olmayacak’’ dedi. Küçükçekmece halkı belediyenin Menekşe Halk Plajı'ndan açıkça kum çaldığını düşünüyor.

İddialar üzerine Küçükçekmece Belediyesi yetkilileri ile görüştük. Önce elimizdeki fotoğraflarda plakaları açıkça görünen araçların belediyeye ait olup olmadığı araştırıldı. Evet, araçlar Küçükçekmece Belediyesi'ne aitti. Peki belediye araçları neden plajdan kum çekiyordu? Yetkililer, böyle bir durumun söz konusu olmadığını, bölgede düzenli olarak yosun ve katran temizliği yapıldığını söylediler. Oysa fotoğrafların çekildiği tarihte plaj temizleneli henüz 1 hafta olmuştu. Çalışmaların diğer bir nedeninin ise her lodosta dolan kanal ağzının açılması olduğu belirtildi. Lodosla birlikte gelen kum kanalı tıkıyor ve içerideki teknelerin çıkmasını engelliyordu.

Fotoğraflar, iddialar ve belediyenin yanıtı ortada. Bu durumda sadece görevini yapan belediye personelinin neden olayla ilgilenen bölge halkını gizliden gizliye tehdit ettiğini merak ediyoruz. Yönetenlerin dikkatine...

ALKIŞLAR

Azınlıkların kilise ve okulları onarılıyor

Şişli

Şişli Belediyesi, başta okul ve kiliseler olmak üzere Şişli'deki birçok gayrimüslim kuruluşu tepeden tırnağa yeniliyor. Bu çalışmaların örneklerinden biri Kurtuluş Rum Ermeni Mezarlığı. Bir süre önce kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğrayarak içerisindeki 33 mezarın tahrip edildiği mezarlık, Şişli Belediyesi ekipleri tarafından kısa sürede yenilendi, kırılan mezar taşları yeniden yaptırıldı. Yolları asfaltlanan mezarlığın duvarları da olası saldırıları engellemek için yükseltildi.

Feriköy İlköğretim Okulu, Karagözyan Ermeni İlköğretim Okulu, Pangaltı Ermeni Lisesi ve Ortaköy Ermeni İlköğretim Okulu'ndakmi oyun sahaları da yine belediye tarafından asfaltlanarak yenilendi.

Feriköy Surp Vartanans Ermeni Kilisesi ile Beyoğlu 3 Horan Ermeni Kilisesi de boyanarak tamir edilen ibadet yerlerinden bazıları. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Karagözyan Yetimhanesi'nin de onarılmakta olduğunu belirtti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False