GeriGündem İstanbul'u Dinliyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u Dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

İSKİ-İZSU çekişmesinde kurban Güzeltepe

İSKİ, 28 Şubat tarihinde bir özür açıklaması yaptı. Açıklamada İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) tarafından Çayırova-Güzeltepe'yi besleyen hattın su alınacağı gerekçesiyle kırılıp iptal edildiği, bu nedenle bölgeye su verilemediği bildiriliyordu. Ayrıntılı bilgi almak üzere yetkililer ile görüştük.

İSKİ yetkilileri, sorunu öğrenmek için bölgeye gittiklerinde 250 mm çapındaki boruların söküldüğünü ve İZSU tarafından yeni boruların döşenmeye başladığını gördü.

Oysa İzmit'e bağlı Çayırova (Güzeltepe) Belediyesi ile İSKİ arasında 1998 yılında yapılan protokol ile bölgenin su ve kanalizasyon hizmetleri İSKİ'ye bağlanmıştı. 27 Şubat 2000 günü boruların sökülmesi İZSU'nun İSKİ ile arasındaki protokolü tek taraflı olarak iptal ettiğini gösteriyor.

İSKİ tarafından olayla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: ‘‘Devir protokolünün gerçekleşmesi Bakanlar Kurulu Kararı'yla olduğu gibi, iptali de Bakanlar Kurulu Kararı'yla mümkündür. Çayırova Beldesi'nin Bakanlar Kurulu Kararı'yla İSKİ'nin uhdesinden alındığı belirtilmektedir. Ancak bu konuda kurumumuza herhangi resmi bir tebliğ ulaşmamış, herhangi bir yazışma da yapılmamıştır’’.

İSKİ yetkilileri suç duyurusu tutanakları ile durumu tespit ettiklerini, yasal yollara başvuracaklarını belirtiyor.

İZSU ile İSKİ arasında yetki çekişmesi sürüp giderken olan Güzeltepe halkına oluyor. Bölge 27 Şubat saat 12:30'dan bu yana su alamıyor.

Yayla halkı otobüs istiyor

Bahçelievler

Bahçelievler Yayla'dan arayan okurumuz, semtlerinde yaşanan belediye otobüsü sıkıntısından şikayet ediyor. Yayla'dan sadece iki belediye otobüsü geçiyor. Bunlardan biri Soğanlı'dan kalkıp Beyazıt’a gidiyor. Diğeri ise Basın Sitesi'nden kalkıp uzun bir yol katettikten sonra Yayla'ya uğruyor. Okuyucumuzun anlattığına göre, Bahçelievler büyük bir ilçe olduğundan, otobüsler Yayla'ya vardıklarında tıka basa dolu oluyorlar. Bu nedenle özellikle iş saatlerinde bölge halkının otobüsleri kullanması imkansızlaşıyor. Okuyucularımızın İETT'den bir ricası var: İlk durağı Yayla olan belediye otobüsü hatlarının konması.

TAKİPÇİSİYİZ

Kaçak inşaatı yıktırdık

Florya Adakale Sokak'ta, belediyenin düzenlediği tutanaklara ve mühürlenmesine rağmen sürdürülen kaçak inşaat yıkılıyor. 17 ve 29 Şubat tarihlerinde 'takipçisiyiz' bandıyla yayınladığımız haberler sonuç verdi.

'Belediye Yıkmaya Korkuyor' başlıklı son haberden sonra bizi arayan Bakırköy Belediyesi yetkilileri, yıkım ekibini inşaata gönderdikleri haberini verdi. Önceki gün yetkililer Florya Adakale Sokak'a giderek inşaatı durdurdular. Birkez daha ceza tutanağı tutuldu. İnşaat böylece iki ay içerisinde 8. cezayı görmüş oldu. İnşaat hakkında bugüne kadar kesilen cezaların toplam miktarı yaklaşık 40 milyar lirayı buluyor. Ayrıca inşaat sahipleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Hemen kaçak ve ruhsata aykırı olarak inşa edilen bölümlerin yıkımına başlandı. Ancak belediye ekiplerinin elinde küçük iş makinaları olduğundan yıkımın yaklaşık bir hafta sürmesi bekleniyor. Yıkım ekibi çalışmalarına başladığında inşaatta bulunan ve yıkıma karşı direnen bir kişi de polis tarafından gözaltına alındı.

Banu TUNA

YÖNETilENLERİN DİKKATİNE

Gecikme zamlı elektrik faturaları

Avrupa Yakası'nda oturanlar ocak ayı elektrik faturalarını aldıklarında gözlerine inanamadılar. Bir önceki ayın faturası ödenmemiş görünüyordu ve gecikme zammı uygulanmıştı. Oysa faturalarını elleriyle götürüp bankaya yatırmışlardı. Ya da zaten otomatik talimat ile banka tarafından ödeniyordu.

Bu sorunla karşı karşıya kalmış pek çok okuyucumuz bizi aradı. Biz de konuyla ilgili olarak Boğaziçi Elektrik yetkilileri ile konuştuk. Anlaşılan o ki, ortada bir 2000 sendromu var. BEDAŞ, on line sisteminden kaynaklanan bir sorun olduğunu söyledi. Ödemesini bankalara yapan veya faturası otomatik talimatla bankalar tarafından ödenen vatandaşların faturaları Boğaziçi Elektrik'te ödenmemiş görünüyordu. Bankalar ödemeleri BEDAŞ'a geç bildirmişlerdi. Gişelere yapılan ödemelerde ise bir sorun yoktu.

Yetkililer bu problemi giderdiklerini, gecikme zammının ödenmesinin sözkonusu olmadığını bildirdiler. Yani paniğe gerek yok.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False