GeriGündem İstanbul'u Dinliyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u Dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

Beylikdüzü bir hafta daha susuz

Son 10 gündür su alamayan okuyucularımızdan gelen telefonların ardı arkası kesilmiyor. İSKİ'yi her arayışımızda ise 'bu akşam geliyor, yarın sabah gelecek, gelmiş olması gerekir' cevaplarını alıyoruz.

Önceki gün İSKİ tarafından, su dağıtım sisteminde bir aksama olmadığı, mevcut şartlar altında hedeflerine ulaştıkları yolunda bir açıklama yapılmıştı. Oysa Beylikdüzü, Merter, İkitelli gibi semtlerde susuzluk sürüyordu. Bunun üzerine yetkililer yüksek yerlere suyun ulaşmasının zaman aldığını söylediler.

Dün de Beylikdüzü ve Haramidere'den şikayetler almaya devam ettik. İSKİ'nin dünkü açıklaması ise suyun haftasonu geleceği yönünde. Yetkililerin verdiği bilgiye göre su alamayan sadece Beylikdüzü ana sisteminden beslenen Beykop, Almek Siteleri ve Kıraç bölgesi kaldı. Bu bölgeler için inşa edilmekte olan geçici terfi merkezinden haftasonu itibariyle düzenli olarak su verilmeye başlanacak.

Bu arada halkın su ihtiyacını karşılamak üzere bölgeye tankerler ile su ulaştırılıyor. Bizi arayan okuyucularımızın çoğu depolarını doldurmak için özel şirketlerden su aldıklarını belirtiyor. İSKİ'nin hizmetinden yararlanmak için yetkililere başvurmanız yeterli.

Banu TUNA

Bugüne kadar neler yapıldı?

Büyükçekmece Deve Bağırtan mevkiinde 2 Şubat'ta heyelan meydana geldi.

Yaklaşık 1 milyon 500 bin kişinin su ihtiyacını karşılayan isale hattı ile ara terfi merkezinin heyelan yüzünden devre dışı kalması nedeniyle bu hattın yerine geçen 2 x 600 mm çaplı paralel yeni boru hattı döşenerek 13 Şubat'ta devreye alındı. Bu hattan Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Kavaklı, Gürpınar, Tepecik ve Esenyurt besleniyor.

Sazlıdere Gölü'nün İkitelli Fatih Sultan Mehmed Han İçmesuyu Arıtma Tesisleri devreye sokuldu. Buradan da Avcılar ve Bahçeşehir su almaya başladı.

ALKIŞLAR

Umut Çocukları hayat kurtaracak

BAKIRKÖY

Bakırköy Belediyesi, Umut Çocukları'na sivil savunma kursu vermeye başladı.

Tiner kullanırken toplumdan uzaklaşan, Bakırköy Belediyesi'nin açtığı Umut Çocukları Eğitim Merkezi'nde bu alışkanlıklarından kurtulan çocuklar, bu kez hayat kurtarmak amacıyla sivil savunma kursundan geçiriliyor.

Bakırköy Belediyesi Afet Yönetim Merkezi'nde Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca ile birlikte gelen Umut Çocukları üç ay boyunca haftada üç gün kurs görecek. Bu üç aylık kursun sonunda‘‘Sivil Savunma görevlisi'' sertifikalarını alacak.

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

Bir tuzak mağduru daha

BEŞİKTAŞ

Sütunlarımızda Sultanahmet'teki otomobil tuzaklarının yayalar için yarattığı tehlikeden söz etmemiz üzerine, benzer bir şikayet de Beşiktaş esnafından geldi.

Sinanpaşa Mahallesi, Ortabahçe Caddesi'nin girişine araların geçişini önlemek için konulan tuzağın, önceki akşam 19.30 sularında bir vatandaşın düşerek bileğini kırmasına ve başından yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

Gündüz yanan ışıklar

ŞİRİNEVLER

Bir okurumuz, elektrik sıkıntısına değinerek, tanık olduğu bir durumu bize aktarmış faksında. Pazar günü saat 14.00'de E5 üzerindeki ışıkların yandığını belirten okurumuz, görebildiği kadarıyla, Çobançeşme, Şirinevler ve İncirli'de bu durumla karşılaşmış.

Yolu komşu belediye yaptırdı

KIRAÇ

Kardeşkent Sitesi yedi bloktan ve 280 daireden oluşan İstanbul'un yeni sitelerinden biri. 15 Ağustos 1998'den bu yana oturulmaya başlandı. Büyükçekmece Belediyesi ile Kıraç Belediyesi arasında tam sınırda olan sitenin huzuru yanlarında başlayan inşaatla bozulmuştu. Ancak asıl şaşkınlıklarını sitenin E-5 bağlantı yolunun Kıraç Belediyesi tarafından inşaat sahibi Kaya İnşaat Tic. Tur. Ltd. Şirketi'ne satıldığını öğrendiklerinde yaşadılar. Daha sonra bir dizi görüşme yapan site sakinleri Kıraç Belediyesi'nden, ‘‘Yolu Büyükçekmece Belediyesi'nden isteyin!'' cevabını almış. Bunun üzerine Büyükçekmece Belediyesi ile görüşmeler başlamış, onlar da, ‘‘2.80 metrelik bölümünü biz, 2.80 metrelik bölümünü de kendi belediyeniz versin,'' demişlerdi. Yapılan bir dizi görüşmeye rağmen Kıraç Belediyesi üzerine düşeni yerine getirmediği için yol sorunu bir türlü çözüm bulamamıştı. Yollarını Kıraç Beledeyesi'nden alamayan site sakinleri sorunun çözümü için bir kampanya başlatmışlardı: ‘‘Türkiye'nin bütün belediye başkanları; bizim yolumuzu bağlı olmadığımız belediyeler verecekse, herbirinizden 10 cm2 genişliğinde bir yol istiyoruz. Ey belediye başkanları bizi duyun!'' Ancak geçtiğimiz hafta Kardeşkent Sitesi sonunda yoluna kavuştu. Ama yolun tamamını sağlayan yine Büyükçekmece Belediyesi oldu.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False