GeriGündem İstanbul'u Dinliyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u Dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

Kanalizasyon sorunu var

ŞEHREMİNİ

ŞEHREMİNİ, Yayla Caddesi sakinleri adına bize e-mail gönderen bir okurumuz, caddede mevcut olan atık su kanalizasyonunun yaklaşık bir aydır çökme sonucu sorun yarattığını anlatıyor.

Caddede bulunan bazı binaların alt katlarının kirli su ile dolması ve pis kokunun binaların içine yayılması üzerine semt sakinleri belediyeye başvurmuşlar. Okurumuz, böylesine acil bir sorunun giderilmesinde gecikildiğini belirtiyor. Çünkü onarımın ihale yoluyla gerçekleşeceğini öğrendiklerini yazıyor.

İstanbul'un üvey köprüsü

Eminönü ile Karaköy'ü birbirine bağlayan köprü. Ama ne köprü! Bir türlü açılmaz, gemiler mahsur kalır. Bu zaten yeterince tuhaf bir durum. Dünyanın en büyük metropol kentlerinden biri, İstanbul'da böyle önemli bir yerde böyle bir sorun...

Galata Köprüsü sanki kaderine terkedilmiş gibi. ‘‘Bozuk’’ bir köprü olarak Haliç ağzında uzanıyor. Nedense Boğaz'daki köprüler daha bir ‘‘öz’’. Oysa Galata Köprüsü tarihi yarımadanın bir parçası, şehir trafiğinin tam ortası ve en az Boğaz'daki köprüler kadar işe yarıyor, onlar kadar önemli. Ama gelin görün ki, başına gelenlerle ve kaderine terkedilmişliği ile tam bir ‘‘gölge’’ köprü.

Gölge köprü, Galata Köprüsü, gece vakti İstanbul'da kara bir koridora da dönüştü sonunda. İstanbul'un birçok yerinde yaşanan elektrik sorunu onu da gelip buldu.

Galata Köprüsü, önceki gece karanlıktı. Evet. Işıkları yanmıyordu. Köprüde yaşanan bu elektrik kesintisini sorumluluğunu taşıyan, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü ile görüştük. 45 dakikalık bir kesintinin meydana geldiğini ve bunun arızadan kaynaklandığını belirttiler.

Karanlığın içinde

Doğrusu tuhaf. Bir düşünün, mesela Boğaziçi Köprüsü'nde ışıklar sönmüş. Böyle bir şey olabilir mi?

Galata Köprüsü zaten görmezlikten geliniyor, bir de karanlığa bürünüp iyice kaybolması katmerli bir ‘‘kabahat’’.

Böylesine önemli bir noktanın karanlık olmasının hiçbir gerekçesi, mazereti olamaz.

Galata Köprüsü kararamaz!

KAPALIÇARŞI

KAPALIÇARŞI esnafından büyük tepki geldi. Konu, ruhsatlandırma ile ilgili Eminönü Belediyesi'nin uygulaması. Bu konuyu okurlarımızın arzusu üzerine ayrıntılı olarak irdeliyoruz. Sütunlarımızda yer alacak.

10 Gündür su yok

BEBEK, AVCILAR

KÜÇÜK Bebek sakinleri ciddi bir su sorunu yaşıyor. Bizi arayan okurumuz, tam on gündür su akmadığını bildirdi. Semt sakinlerinin başvurusu üzerine İSKİ'den gelenler arıza olduğunu belirtiyor ve çalışma yapıyorlarmış. Ne var ki okurumuz bu çalışmaların sonuç vermediğini ve hala susuz olduklarını bildirdi. Avcılar'da ise Bizimkent ve çevresi 15 gündür su yok. İSKİ, yapılan şikayetler üzerine önce su olmadığını bildirmiş. Ancak okurumuz her şikayet başvurusuna farklı yanıtlar aldıklarını bildiriyor. Dediğine göre arızanın yeri her gün değişiyormuş.

Su boruları açıkta

ÜMRANİYE

ÜMRANİYE, Namk Kemal Mahallesi, Cengiz Topel Caddesi, Gül Apt., No. 131'de oturduğunu belirten bir okurumuz binalarının önündeki bir sorunu dile getirmiş. Yaz başlarında binanın önündeki kaldırım ile yol arasında su borusu döşenmesi yüzünden bir ayrık oluşmuş. Alt katta daire olduğu için, ayrılan ve dışa doğru çıkan kaldırım tehlike oluşturuyormuş. Okurumuz, belediyeden gelen yetkililerin ancak kaldırım yıkıldıktan sonra bir onarım yapabileceklerini söylemişler. Okurumuz, yağmurlardan sonra bir gece yarısı kaldırımın büyük bir gürültü ve sarsıntıyla çöktüğünü ve su borularının açıkta kaldığını, yol kenarında da çökme tehlikesi bulunduğunu belirtiyor. Birçok kez belediyeye başvuruda bulunulduğu halde bir sonuç alınamamış.

Çamlıklara ışıklandırma isteniyor

YEŞİLYURT

YEŞİLYURT, Ekin Sokak, No. 38'de oturduğunu belirten bir okurumuz, gönderdiği e-mail'inde semtlerindeki çamlıklardan söz ediyor: ‘‘Yeşilyurt'un muhtelif yerlerinde 2-3 apartman parseli büyüklüğünde 4 ya da 5 çamlık var. Bunlardan bir tanesi de benim oturduğum apartmanın yanında. İçinde, 4-5 yıl önce ışıklandırma yapılmış olmasına rağmen şu anda karanlık. Bu çamlıklardan yalnızca birinde ışık yanıyor. Diğerleri karanlık.’’

Okurumuz ışıklandırma ile hem estetik bir katkının olacağını, hem de çamlık etrafına park eden araçların karanlıktan kurtulacağı için güvenlik açısından da yarar sağlanacağını belirterek, çamlıkların karanlıktan kurtarılması için gerekenin yapılmasını semt sakinlri adına istiyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False