GeriGündem İstanbul'u Dinliyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u Dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Faturalardan şikayet eden okurlarımızı Boğaziçi Elektrik'ten uyarıFaturalarınızı sayaçla karşılaştırın.

Bize Cihangir'den ulaşan okurlarımız, kendilerine gelen 'anormal' elektrik faturalarından şikayet ediyor. Faturalar, kullandıkları kilowatt'ların çok üstünde.

Şikayetlerin yoğunlaştığı yer ise, Gümüşsuyu'na bağlı, Bolahenk Sokak. Bu sokakta bulunan Canan Apartmanı'nda faturaların hemen hepsi sorunlu. Apartman sakinlerine aylık 2-3 milyon liralık fatura gelmesi gerekirken 20 milyonun üstünde faturalar gelmeye başlamış. Çoğunlukla emekli ve yaşlı insanlardan oluşan apartman sakinleri bu yaz sıcağında faturalarının takibini de yapamadıklarını belirtiyor. Geçen ay fazladan yazılan elektrik faturalarından bu ay fazlalık düşüleceğine, yeniden fazla meblağ gelmiş.

Apartmandaki dairelerden bazılarının saati içeride. Ama saati içeride olmayanların faturalarında da sorun var. Apartman sakinlerinden Sevim Yazıbağlı, elektrik saatlerinin evlerinin içinde olduğunu ama, ya kendisinin ya da gelininin muhakkak evde bulunduğunu söylüyor.

Sayaçla karşılaştırın

İstanbul'un Avrupa yakasına elektrik dağıtımı yapan Boğaziçi Elektrik A.Ş. yetkilileriyle konuyu görüştük. Yetkililer, bu tür yanlışlıklar için yapılması gerekenin, elektrik sayacının üstünde görünen kilowatt miktarıyla, faturanın üstündekinin karşılaştırmak olduğunu söylüyor. Aradaki farkın ise, şirketin çeşitli yerlerde bulunan tahakkuk bürolarına bildirilmesi gerekiyor.

Yetkililer, sayaç okumalarının müteahit bir firma tarafından yapıldığını bölgede okuma yapan görevlilerin uyarılacağını belirtiyor.

Gerekli olan bütün bilgilerin elektrik faturalarının arkasındaki 11 maddelik açıklamada yer aldığını anlatan Boğaziçi Dağıtım A.Ş. yetkilileri, meydana gelebilecek aksaklıkların başvuru yapıldığı taktirde, hemen düzeltileceğini söylüyor.

Savaş ÖZBEY

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

Doğalgaza 6 metre kala

KADIKÖY

Kadıköy, Eğitim Mahallesi, Aralık Sokak'ta oturan bir okurumuz, iki yıldır doğalgaz bekliyor.

97 şubatında başvurusunu yapan okurumuz, kapısına altı metreye kadar gelip, orada ‘‘duran’’ doğalgaza hiçbir anlam veremiyor.

Gerek belediye, gerekse İGDAŞ'a yaptığı başvurularda iki taraf da topu birbirine atıyormuş. Okurumuz, dün sabah, evlerine 75 metre uzaklıktaki Bayraktar Camii'ye doğalgaz verilmesi için kazı başlatıldığını öğrenmiş.

Şimdi okurumuz, haklı olarak soruyor: Altı metre için daha ne kadar beklenecek?

Su boşuna akıyor

SARIYER

Sarıyer, Çayırbaşı Kazımkarabekir Mahallesi, Kavaklıdere Sokak'tan arayan bir okurumuz, oturduğu 63.no'lu evinin önünde 1.5 ay önce patlayan su borusundan boşa akan suyla ilgili olarak hiçbir gelişme olmadığını bildiriyor. Okurumuz haklı olarak 45 gündür yaşanan su israfına karşı bir önlemde gecikildiğini ifade ediyor.

Ağaçlar, direkler yıkıldı

ANADOLUHİSARI

Hiç abartmıyorum, her gün kentimizde yap-boz öyküleriyle ilgili şikayetler alıyoruz. Her gün! Masraflar yapılıyor, emekler harcanıyor ve bir süre sonra ortaya çıkandan geriye hiçbirşey kalmıyor. Sanki devir, eski devir, sokaklar da göçer savaşçı kabilelerin göç yolu...

Anadoluhisarı, Mezarlık Sokak'ta oturan bir okurumuzdan faks aldık. Kavacık'tan Anadoluhisarı'na inen güzel bir yol yapıldığını, ağaçlandırıldığını, çim ekilerek çevre düzenlemesi yapıldığını, elektrik direklerinin yenilendiğini anlatıyor. Buraya kadar çok güzel. Ama bundan sonrası akıl alır gibi değil! Hız yapan sürücüler yüzünden ne direk kalmış ne de kırılmadık ağaç...

Piyango trafik cezası

PENDİK

Pendik'ten bizi arayan okurumuz Işıl Işıl, Hal sokağında, park yasağının olmadığı bir yerde sıra halinde birçok araba park halindeyken bunların arasından kendi arabasının çekilip 17 milyon 500 bin TL ceza kesildiğini söyledi.

Aynı sokak üzerinde birçok araba park halindeyken neden kendisinin arabasının çekildiğini sorduğunda bir cevap alamayan okurumuz, piyango gibi kesilen cezanın 12 milyon lirasını peşin ödemiş.

Yönetenlerin dtikkatine.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False