GeriGündem İstanbul'u dinliyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

Trafiğin ‘‘suçlu güçlüleri’’

LEVENT

İstanbul trafiğinde seyretmek gerçek anlamda tehlikeli bir serüvene dönüşüyor kimi zaman. Seyir halindeyken bir sürücüyü hiddetten çıldırtmak çok kolay. Dalgınlıkla önünde biraz yavaş seyretmeniz, sollamanız (sinyalinizi de vererek üstelik), yanından biraz hızlı geçmeniz, önünüzdekine yol vermeniz, gururları çok çabuk yara alan sürücüleri çıldırtıyor. Ne yaparsanız yapın, ‘‘onlara göre yanlış’’ davranmış oluyorsunuz. Hele ani bir dönüşle önlerine çıkmış ve bir de fren yapmalarına yol açmışsanız, dayak yemeniz işten bile değil.

Bunu hepimiz biliyoruz.

Hepimiz görüyoruz.

Çoğumuz yapıyoruz.

Daha az güçlü olan daima mağdur (yok, orman kanunu değil, yol kanunu).

Direksiyon başındayken bu kendinden menkul ‘‘haklı konumu’’ ve saldırganlık nereden kaynaklanır belli değil. Genlerimizde mi var acaba? Hani asırlar öncesinin savaşçı ruhu filan mı acaba direksiyon başındakileri böyle yapan? Öyle ya kurallara uygun davrandığı için konumunu savunan birisini dövmeye kalkmanın mantıklı bir açıklaması olabilir mi?

4. Levent'te okuran bir okurumuzdan bir e-mail aldım. O da yol teröristlerinden şikayet ediyor. Hem suçlu, hem güçlü yol teröristlerdinden:

‘‘Sosyal kurallara uyan ve uyulmasını arzu eden bir kişi olarak, uzun süredir terörize edilen hakkımın bu toplumda nereye baş vurularak çözümleneceğini bilmediğim için size yazmayı uygun gördüm:

Ben 4. Levent'te ikamet etmekteyim. Ve 4. Levent ile Tenis Kulübü ile apartmanlar arasındaki takriben 100 m uzunluğundaki yolu arabam ile aşmak istemekteyim. 'İstemekteyim' diyorum, çünkü yol, benim gittiğim yöne doğru (4. Levent çarşısından Tenis Kulübüne doğru) tek yönlü olmasına karşın, karşı yönden akan trafiği oluşturan saygıdeğer şoförler, yolun iki arabanın geçmesine uygun olmaması nedeniyle durdurup geri gitmeye zorluyorlar beni. Yolun kullanım hakkının benim tarafımda olduğunu söğlediğim zaman, ardı ardına sıralanmış 10-15 arabanın şoförleri arabalarından inip, her zaman kullandıkları yol olduğunu, kendileri tarafında bulunan 'dönülmez' işaretinin önemsiz olduğunu ifade ediyorlar.

‘Polisi de döveriz’

Bir kez yine yine yukarıda ifade ettiğim şekilde '154 Trafik İmdat' çağrısında bulunmak istediğimlde, yedi kişi tarafından yol ortasında dövülme tehlikesi geçirdim. İçlerinden birisi gelecek polisi de döveceklerini söyledi. Ben bu durumu 7-8 kere yaşadıktan sonra size yazıyorum ve öneriyorum: Ya kuralların uygulanması için polisler ana yolun hemen arkasındaki yol ile de ilgilensinler, ya da benim gbi kurallara uygun hareket eden vatandaşların mağdur edilmemesi için geçersiz olan trafik kurallarını kaldırsınlar.’’

'Askeri alanın dışında kalıyor'

YAKACIK

Pazartesi yer verdiğimiz 'Ağaçları askerler korusun' başlıklı okur mektubumuzla ilgili olarak Sarıgazi Kışlası yetkilileri bizi bilgilendirdi. Bir okurumuz, bölgedeki ağaçların bazı siviller tarafından talan edildiğini duyurmuş ve ağaçların askerler tarafından korunursa güvende olabileceği önerisini getirmişti. Bize telefonla ulaşan bir askeri yetkili ise ormanlık alanlar için son derece duyarlı davranıldığını ve askeri alanda bu tür bir talanın olamayacağını anlattı: ‘‘Yazınız üzerine yaptığımız inceleme sonunda gördük ki kastedilen bölge ancak Kartal turnikelerine bakan cephedeki sivil alan olabilir. Askeri alan içinde ağaç kesimi olanaksız ama bu bölge sınırlarımızın dışında kalıyor.’’ Bizi bilgilendirdikleri ve duyarlılıklarından ötürü kendilerine teşekkür ederiz.

5 yıldır hizmet bekleniyor

MALTEPE

Süreyya Plajı Mevkii, Çetin Sokak'tan şikayet var. Bir okurumuz, Maltepe Belediyesi'nin gerek merkezde, gerekse sahilde takdir edilecek hizmetler verdiğini ama sokaklarında ve hemen yakınlarındaki diğer sokakların unutulduğunu anlattı. Ne kaldırım, ne de düzgün asfalt varmış. Öte yandan telefon idaresinin hatları yeraltına almak için yaptığı çalışma, asfaltı iyice bozmuş, iki yıl geçmesine karşın, bu işlemin son aşaması tamamlanmamış. Gerekçe olarak da kutu olmadığı söylenmiş.

Okurumuz, Süreyya Plajı istasyonundaki altgeçite de değinerek duvarlarının bozukluğu ve aydınlatma eksikliğinin de giderilmesini istiyor.

Spor salonunun önü hala çöplük

KADIKÖY

11 Mayıs tarihinde duyurduğumuz bir şikayeti yineliyoruz. Bizi arayan okurumuz Kadıköy Belediyesi'ne ait Caferağa Spor Salonu'nun önünde biriken çöplerle ilgili hiç bir girişimde bulunulmadıını anlattı. Sokağın o bölgesinin adeta siyaha boyandığını belirten okurumuz ilgi bekliyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False