GeriGündem İstanbul'daki saldırıda teröristin yeni görüntüsü ortaya çıktı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'daki saldırıda teröristin yeni görüntüsü ortaya çıktı!

İstanbul'daki saldırıda teröristin yeni görüntüsü ortaya çıktı!

İstanbul Ortaköy'deki eğlence mekanı Reina'yı kana bulayan terörist henüz yakalanamadı. Güvenlik güçleri her yerde teröristi arıyor. Yaşanan saldırı ise terör örgütü DEAŞ'ın Bataclan ve Orlando'da düzenlediği katliamları akıllara getirdi. Teröristin soğukkanlılığı ‘saha deneyimi’ olduğunu gösteriyor. Öte yandan teröristin polisin elindeki en net fotoğrafı ortaya çıktı. Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek de bugün teröristin profilini köşesine taşıdı. Saldırıda ilk şüpheli terör örgütü DEAŞ...

İstanbul'da yeni yıl kutlamaları sırasında Reina'da düzenlenen terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybetti, 65 kişi yaralandı. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülere göre terörist ateş açarak Reina'ya girdi. İçeride vatandaşlara kurşun yağdırdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teröristin mont-pantolanla içeri girdiğini, içeride üstünü değiştirdiği bilgisinin olduğunu söyledi.

İstanbuldaki saldırıda teröristin yeni görüntüsü ortaya çıktı

Ortaköy'de  yeni yılın ilk saatlerinde, Reina'ya saldırı düzenleyen teröristin yeni görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüde, elinde uzun namlulu silah, yüzü kapalı, sırt çantalı saldırgan kulüp kapısında görülüyor. Terörist kapıda ateş ederek içeriye koşuyor. (DHA)

İstanbuldaki saldırıda teröristin yeni görüntüsü ortaya çıktı

 TERÖRİSTLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN DETAY

Teröristin olay yerine gelişi, soğukkanlı tavrı, ateş ederek içeri girmesi, alçak katliam sonrası üstünü değiştirip kaçabilmesi nedeniyle daha önce keşif yapıldığı şüphesi değerlendiriliyor. Teröristin birkaç dakika içinde saldırıyı düzenleyip kaçabilmesinin mekanın içini biliyor olduğu ihtimalini güçlendirdi.

 BİLDİK BİR PROFİL, OLAĞAN ŞÜPHELİ

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek bugünkü 'İzi profilinde' başlıklı yazısında teröristle ilgili ilk bilgileri şöyle paylaştı:

"Üst düzey bir güvenlik yetkilisine doğrudan sordum: “Hangi örgütün yaptığını düşünüyorsunuz?”

Konuştuğumuz sırada, çok işe yaramayacağı düşünülen bir gözaltı ve kamera kayıtları dışında ellerinde hiçbir somut veri yoktu. Yine de “DAEŞ olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Bu tahminin ardında somut veri yoktu ama “bir yılbaşı eğlencesinin seçilmesi”, “sivillerin, özellikle de yabancıların hedef alınması”, “daha önce Orlando’da, Paris’te, Nice’te ve Berlin’de gerçekleşen ‘kim olduğuna bakmaksızın kalabalıklara saldırma’ taktiği izlenmesi” gibi profil detayları vardı.

SAHA DENEYİMİ

Saldırganın soğukkanlılığı, silah kullanımındaki profesyonelliği, mühimmat olarak kalabalık ortamlarda daha etkili olan çelik çekirdekleri tercih etmesi, yaklaşık 3 dakika içinde en az 4 şarjör boşaltması, kıyafetlerini değiştirip olay yerinden elini kolunu sallayarak uzaklaşması ‘saha deneyimi’ olduğunu gösteriyor.

O sahanın Suriye’ye ve/veya Irak olduğu açık. Bu iki coğrafyada birer terör makinesine dönüşen yüzlerce isim Türkiye ve Avrupa ülkelerine sızmış durumda. ABD, Rusya, Türkiye destekledikleri yerel gruplarla El Bab’da, Rakka’da ve Musul’da IŞİD’i bertaraf etseler de dört bir yana dağılan bu teröristler uzun bir süre daha tehdit olmayı sürdürecek.

Herkes kendi ülkesini koruma eğiliminde olursa, bu küresel tehdide karşı başarı şansı düşük. Çare, küresel işbirliğinde"

İstanbuldaki saldırıda teröristin yeni görüntüsü ortaya çıktı

SALDIRGANA AİT POLİSİN ELİNDEKİ EN NET FOTOĞRAF

Ortaköy'de, yeni yılın ilk saatlerinde, bir gece kulübüne saldırı düzenleyen kişiye ait polisin elindeki en net fotoğrafı ortaya çıktı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçan saldırganın güvenlik kameraları görüntülerinden elde ettiği fotoğrafı basın mensuplarıyla paylaştı. Saldırganın kimliğini tespit etmek için çalışmalar sürdürülüyor.

MOBESELER İNCELENİYOR

Öte yandan teröristin silahını olay yerine bırakıp kargaşadan yararlanıp kaçtığı açıklanmıştı. Silah ve olay yerinde bulunan boş mermi kovanlarından teröristin silahının başka olaylarda kullanılıp kullanılmadığı da belirlenecek. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün yaptığı açıklamada "Arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar, bize verdikleri bilgiler çerçevesinde 1 kişi olduğu belirtiliyor. Bir mont, palto şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş. Ondan sonra içeride farklı bir giysiyle dışarı çıkmaya çalışmış olduğuna yönelik bilgi var. Bilgilerin değerlendirilmesi devam ediyor. Saldırgan katilin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor" diye konuşmuştu.

İstanbuldaki saldırıda teröristin yeni görüntüsü ortaya çıktı
Teröristin içeri girmeden önce yola da ateş ettiği görülüyor. 

BATACLAN VE ORLANDO'YU AKILLARA GETİRDİ

Yaşanan saldırı akıllara Bataclan ve Orlando saldırılarını getirdi. Kalabalıkların üzerine ateş açılarak yapılan saldırılar çok sayıda can kaybına yol açtı.

Bu tür saldırıların ilk örneği Fransa'da görüldü. 13 Kasım 2015'te, Paris'i kana bulayan saldırılarda, Bataclan tiyatrosu da hedef alındı. Yerel saatle 21.40'ta ABD'li rock grubu Eagles of Death Metal konseri sırasında içeri giren teröristler kalabalığın üzerinde ateş açtı.

Terör örgütü DEAŞ'ın üstlendiği saldırıda Bataclan'da 89 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

12 Haziran 20016'da bu kez, ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kenti hedef alındı. Gece kulübüne düzenlenen saldırıda 50 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.29 yaşındaki Afgan asıllı ABD vatandaşı Ömer Metin'in gerçekleştirdiği saldırıyı, yine terör örgütü DEAŞ üstlendi.14 Temmuz 2016'da, Fransa'nın Nice kentinde, ulusal gün kutlamalarına katılanlar hedef alındı. Bir kişi tarafından kalabalığın içine kamyon sürülerek yapılan intihar saldırıda, 84 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı. DEAŞ'ın üstlendiği saldırının ardından, ülkedeki OHAL 3 ay daha uzatıldı.

19 Aralık 2016'da Almanya'nın başkenti Berlin'de, Nice'tekine benzer bir saldırı gerçekleştirildi. Bir tırın Noel pazarına girmesi sonucu gerçekleştirilen saldırıda, 12 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı. Bu saldırıyı da DEAŞ üstenirken, saldırgan Enis Emri, kaçtığı İtalya'da polis tarafından öldürüldü.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

True