İstanbul'da Suriyeli savaşı

İstanbulda Suriyeli savaşı

Savaştan Türkiye’ye kaçan Suriyelilerle ilgili rahatsızlık, İstanbul’da faciaya dönüyordu. Güvercintepe’de bir çocuk bıçaklanınca mahalleli ayaklandı, Suriyeliler’e ait dükkânlar kurşunlandı, ateşe verildi.

Haberin Devamı

BAŞAKŞEHİR’in gecekondu mahallesi Güvercintepe’nin ekonomik yapısı savaştan kaçan Suriyelilerin gelişiyle tamamen değişti. Mahallede 200 lira olan ortalama kiralar 1000 TL’ye çıktı, kaçak çalışan Suriyeliler nedeniyle tekstil atölyelerindeki ücretler aylık 500 TL’ye düştü. Mahallenin ekonomik yapısındaki değişiklik birçok kişide rahatsızlık uyandırsa da önceki geceye kadar büyük bir olaya neden olmadı.

SURİYELİLER SALDIRDI’

İddiaya göre, önceki gün Suriyeli ve mahalleli çocuklar arasında çıkan kavgada, mahalleli bir çocuk Suriyeli bir çocuk tarafından bıçaklandı. Bu iddia mahallenin bir anda karışmasına neden oldu. Suriyeli esnafa başlayan saldırının ardından iki grup Ahmet Yesevi Caddesi’nde birbirlerine taş ve sopalarla saldırdı. Suriyelilere ait iki lokanta ve bir berber dükkânı yakıldı. Bazı dükkânlar ise kurşunlandı ya da taşlandı.

Haberin Devamı

İstanbulda Suriyeli savaşı

EVİ ATEŞE VERDİLER

Ahenk Sokak’ta yaklaşık 30 Suriyeli gencin konakladığı, mahallede otel olarak bilinen bina akşam saatlerinde ateşe verildi. Güvercintepe sakinlerinden bir grup, yangına müdahale etmek için gelen itfaiye ekiplerine de saldırdı.
Mahalledeki gerginlik, çevik kuvvet polisinin gelmesiyle yatıştı. Herkes evlerine döndü. Güvercintepeliler dün de gergin bir güne uyandı. Dükkânları yakılan ya da kullanılamaz hale getirilen Suriyeli esnaf temizlik yaparken, Suriyelilerden bir kısmı ise mahalleyi terk etti.

İstanbulda Suriyeli savaşı


SURİYELİLER NE DİYOR:

‘Sokaktan korkuyoruz’

Mahallede büfe işleten Suriyeli Mustafa Elbani, yaşananları şöyle özetledi: “Kavga eden Suriyeliler daha çok tek yaşayan gençler. Bu mahallede ailesiyle yaşayan Suriyeliler kavgaya karışmadı. Benim işyerimin camlarını da kırdılar. Sokağa çıkmaya korkuyoruz. 3 yıl önce Halep’ten ailemle buraya geldim. Mahallede sevilen bir insanım. Burada bekâr evlerinde kalan Suriyeli gençler var. Onlar arasında çıkan bir kavga büyüdü.”

Haberin Devamı

İstanbulda Suriyeli savaşı

MAHALLELİ NE DİYOR:


‘Suriyeliler çete oldu’

Güvercİntepe’de emlakçılık yapan Metin Barışhan: “Suriyeli gençler mahallede çeteleştiler. Sonunda küçük bir çocuk kavgası büyüdü. 100 Suriyeli genç, mahallenin gençlerini dövdü. Sonra da mahalleli sopa ve taşlarla toplandı, silahlar sıkıldı. Yaralananlar oldu. Sonra onların dükkanları yağmalandı. Mahallede son 3 yılda Suriyeli nüfusu çok yükseldi. Bir evde 20 kişi yaşıyor. Kimin girip çıktığı belli değil.”

İstanbulda Suriyeli savaşı

Her 5 kişiden 1’i Suriyeli oldu

Güvercİntepe Muhtarı İbrahim Dinç: “Son 3 yılda yaklaşık 10 bin Suriyeli taşındı. Mahallenin nüfusu 50 bin. Kiralar 400’den 1000 liraya yükseldi. Tekstil atölyeleri var. Birçoğunda asgari ücretin yarısına Suriyeli çalıştırılıyor. Mahallede işsizlik oranı da çok fazla. Daha önce de benzer olaylar olmuştu. Uyuşturucu ve
hırsızlık olayları da yükseldi. Olaylar daha kötü noktalara gidebilir.”