İstanbul'da Noel kutlaması

İstanbul'daki Hıristiyan cemaati, tüm Katolik dünyasında olduğu gibi, dün akşam çeşitli kiliselerde düzenlenen ayinlerle Noel'i Bayramı'nı kutladı.

Haberin Devamı

Bazı kiliselerde cemaatin rahatsız olabileceği gerekçesiyle ayinler basın mensuplarına kapalı gerçekleştirilirken, Saint Esprit Kilisesi'ndeki Noel ayini basına açıldı.

  

Ayine katılan cemaat, dualar ve ilahiler eşliğinde Noel'i kutlayarak, mumlar yaktı.

  

Hıristiyanlar, 24 Aralık'ı 25 Aralık'a bağlayan gece İsa'nın doğum gününü kutluyor.

 

FENER RUM PATRİKHANESİ'NDE NOEL KUTLAMASI

 

Hıristiyanlık alemi için kutsal sayılan Hazreti İsa'nın doğum yıldönümü dolayısıyla, bugün Fener Rum Patrikhanesi'nde “Noel ayini” yapıldı.
  
Fener Rum Patrikhanesi bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde sabah erken saatlerde başlayan “Noel ayini”ni, Patrik Bartholomeos yönetti.
  
Türkiye'de yaşayan Rumlar'ın yanı sıra Yunanistan ve diğer ülkelerden gelen Ortodokslar'ın büyük ilgi gösterdiği ayin sırasında mumlar yakılarak, dualar edildi ve ilahiler okundu.
  
Bazı kişilerin, “duada okunması” için ölmüş yakınlarının isimlerini küçük kağıtlara yazdığı görüldü.
  
Bu arada ayine gelenler, bir süre önce kiliseye konulan Azizler Grigorios Theolog ve İoannis Hrisostomos'un kutsal emanetlerini öpmek için de sıraya girdi.

 

MARDİN'DEKİ KUTLAMA

 

Mardin Valisi Temel Koçaklar, gayrimüslim vatandaşların, Türk toplumunun ayrılmaz parçasını oluşturduklarını söyledi.
  
Koçaklar, Hazreti İsa'nın doğum yıldönümü nedeniyle Kırklar Kilisesi'nde düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Türk toplumunun bu dinsel ve kültürel dayanışma içinde geleceğe kararlılıkla yürümeye devam edeceğini belirtti.

 

“AB İÇİN DUA ETTİK”
  
Anma töreninde konuşan Deyrulzaferan Manastırı Metropoliti Nuri Salibe Özmen de “Mardin'deki farklılıklar ayrılık değil, güzellikler üretiyor” dedi. Çok kültürlü, çok dinli ve zengin gelenekleri olan bir kentte yaşadıklarını belirten Özmen, şöyle konuştu:
  
“Hükümetimizin AB'ye üyelik için yaptığı çabaların başarılı olması için dua ettik. AB sürecinin daha kısa olacağını umuyoruz. Türkiye'yi Avrupa ülkeleriyle her alanda eşit olarak görmek istiyoruz. Allah ülkemizin yöneticilerini bu misyonda başarılı kılsın. Dünyada yaşanan savaşlara üzülüyoruz. İnsanlar acı çekiyor. Sevginin olmadığı yerde savaş olur. Sevginin olduğu yerde ise farklılıklara rağmen birlikte yaşam ve hoşgörü olur. Sevgi ve saygının bol olduğu muhabbetin çok olduğu bir kentteyiz. Allah bu muhabbetimizi daha da artırsın.”
  
Yapılan ayin törenine katılanlar dualar ederek, İsa'yı andılar.

Haberle ilgili daha fazlası: