GeriGündem İstanbul'da laleler için ne kadar harcandı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da laleler için ne kadar harcandı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin laleler için harcadığı rakamların her yıl düzenli olarak kamuoyuna açıklandığı ve bu yıl bu rakamın Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün bütçesinin ancak yüzde 1,2'si olduğu bildirildi. Açıklamada, bazı gazetelerdeki haberlerde yer alan “İstanbul'un 5 yıllık lale masrafı 670 milyon YTL” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığından yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bazı gazetelerde 'İstanbul'un çiçeklerine 5 yılda 670 milyon YTL', 'Çiçeklere 5 yılda 670 milyon YTL' ve 'Lale masrafı 670 milyon YTL' şeklinde yer alan haberler doğru değildir. Haberlere dayanak teşkil eden CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesine, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğünce hazırlanan ve İstanbul Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğüne gönderilen yazının içeriğinde bu şekilde bir bilgi yer almamaktadır.”


Yazıda açıklananın 2003 yılı dahil 2007 yılına kadar geçen 5 yıllık dönemin toplam yatırım bütçesi olduğu belirtilen açıklamada, “Lalelere harcanan rakamlar her yıl düzenli olarak kamuoyuna açıklanmış ve 2008 yılında bu rakamın Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bütçesinin ancak yüzde
1,2'si olduğu ifade edilmiştir. Bu nedenle haberlerde yer alan  'İstanbul'un 5 yıllık lale masrafı 670 milyon YTL' ifadeleri hiçbir şekilde doğru değildir” denildi.

4 YILLIK LALE HARCAMASI

Açıklamada, “2003 yılında lale alımı ve dikimi hiç yapılmamıştır. Büyük çaplı lale dikimine 2006 yılında başlanmıştır. O yıl 8 milyon 296 bin adet lale dikimi yapılmıştır. Bedeli 2 milyon 136 bin 144 YTL'dir. Bu rakam 2006 yılı müdürlük bütçesinin yüzde 1'idir. 2004-2007 arası 4 yıllık dönemde laleler için toplam 5 milyon 681 bin 874 YTL harcanmış olup, bu rakam aynı dönem itibarıyla müdürlük bütçesinin binde 7'sini oluşturmaktadır” ifadesine yer verildi.


Bu dönemde İstanbul'da 461 bin 409 adet ağaç dikildiği, içerisinde fitness aletleri, koşu parkuru ve oyun grupları bulunan 368 adet yeni park yapıldığı, 152 köyün parka kavuşturulduğu, 6 milyon 50 bin metrekare orman alanı düzenlenerek “Kent Ormanı” olarak hizmete açıldığı ifade edilen açıklamada, daha sonra şöyle denildi: “Büyükçekmece'den Tuzla'ya kadar yaklaşık 100 kilometrelik sahil bandı 210 milyon YTL harcanarak işgallerden arındırılmış ve halka açılmıştır. Şimdiye kadar hastaneler, okullar ve üniversiteler, askeri tesisler, emniyet tesisleri, cami ve kiliseler dahil 1999 kamu kurumunun bahçe ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. 4 yıllık dönemde İstanbul'a 15 milyon metrekare ilave yeşil kazandırdığımız bilgisi doğrudur. 30 milyon metrekare olan yeşil alan miktarında bu dönemde yüzde 50 artış kaydedilmiştir. 41 beldeye 41 park yine bu dönemde yapılmıştır. Hizmete açılan semt parklarının sayısı 56'dır. 1 milyon 300 metrekare Halkalı Şehir Parkı, 150 bin metrekare Pendik Şehir Parkı ve 300 bin metrekare Topkapı Şehir Parkı yapılan parklardan bazılarıdır. Maltepe'ye 5,5 milyon metrekarelik (5,5 Hektar) dev bir bölge parkı kazandırıyoruz. Bölge parkı planlara işlenmiştir. İstanbul'a 4 adet temalı park kazandırdık. Bunlar Lokman Hekim Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Zeytinburnu Soğanlı Bitkiler Parkı, Türk Bahçesi, Esenler Deprem Parkı'dır.”

False