İstanbul'da karakola canlı bomba saldırısı: 1 şehit

İstanbulda karakola canlı bomba saldırısı: 1 şehit

İstanbul Sultangazi 75. Yıl Polis Merkezi'ne canlı bombalı saldırı düzenlendi. Patlamada, bir polis şehit oldu, 4'ü polis 7 kişi de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren teröristin DHKP-C örgütü üyesi İbrahim Çuhadar olduğu belirlendi.

Haberin Devamı

Sultangazi, 75. Yıl Polis Merkezi’ne gelen ve yasadışı DHKP-C örgütü üyesi olduğu öne sürülen canlı bomba 39 yaşındaki İbrahim Çuhadar, içeri girmek istedi. Polis memuru Bülent Özkan, karşısına dikildi ve faciayı önlemek için kendi canını ortaya koyup karakolun dışına itmeye çalıştı. Çuhadar, karakolun içine giremeyeceğini anlayınca üzerindeki bombayı patlattı. 11 yıllık polis memuru Bülent Özkan (37) şehit oldu. Şehit polisin bu pazar günü bir eczanede çalışan Sevinç Öztürk ile düğünü olduğu ortaya çıktı. Davetiyelerini dağıtıp Cuma günü kına gecesi yapmaya, pazar günü de dünya evine girmeye hazırlanan Sevinç Öztürk, olayı duyunca dünyası başına yıkıldı. Canlı bombanın parçalandığı saldırı sırasında karakolda bulunan 4 polis ile yakındaki 3 vatandaş ta yaralandı.

Haberin Devamı

KARAKOLDA CANLI BOMBA PATLADI
İŞTE OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

EL BOMBASI PATLAMADI, ÜZERİNDEKİ BOMBAYI PATLATTI 

İstanbulda karakola canlı bomba saldırısı: 1 şehit

Saldırıyı gerçekleştiren DHKP-C üyesi canlı bomba İbrahim Çuhadar

Sultangazi’de eski adı Gazi Karakolu olan 75. Yıl Polis Merkezi’ne saat 11.00 sıralarında gelen, canlı bomba karakolun bahçe kapısındaki nöbetçi kulübesini geçti. Bahçe girişi ile karakol girişindeki 50 metrelik yolu geçti. Kapıdaki X-Ray cihazına girmeden içeri el bombası attı. El bombası patlamadı. İçeri girmek istedi. Girişteki polis memuru Bülent Özkan, bombacıyı durdurdu ve karakolun dışına doğru itmeye çalıştı. İçeri giremeyeceğini anlayan canlı bomba üzerindeki bombayı patlattı. Patlama sırasında karakolun giriş kısmında büyük hasar oluşurken, 1 emniyet amiri, 2 komiser, 2 polis memuru yaralandı. Karakolun içinde işlem yaptırmayı bekleyen İbrahim Bal’ın da arasında bulunduğu 3 kişi yaralandı. Bomba patladığında canlı bombaya en yakın polis olan ve ağır yaralanan Bülent Özkan,(37) hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Diğer yaralılar Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Vakıf Gureba Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Terörle Mücadele, Asayiş, Olay Yeri İnceleme ve Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler olay yerine gelerek inceleme başlattı. Canlı bombaya ait ceset parçaları toplandı. Karakol içindeki el bombası da bomba uzmanlarınca etkisiz hale getirildi. Karakol dışındaki 2 güvenlik kamerasını inceleyen ekipler, canlı bombanın Çorum, Alaca nüfusuna kayıtlı 39 yaşındaki DHKP-C örgütü üyesi İbrahim Çuhadar olduğu belirledi. Çuhadar’ın DHKP-C örgütü üyeliğinden 8 ay Sincan F Tipi cezaevinde yattığı, ölüm orucu eylemlerine katıldığı belirlendi. Çuhadar’ın vücuduna sarılı patlattığı bombanın basınç etkili, parça tesirli plastik patlayıcı olduğu belirlendi. Polis, canlı bomba ile bağlantılı olan kişilerle ilgili araştırma başlattı.

YARALILAR HASTANEYE BÖYLE GÖTÜRÜLDÜ / WEB TV

Haberin Devamı

‘KİMLİĞİNİ TESPİT ETTİK’

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, karakolda yaptığı inceleme sonrası yaptığı açıklamada, “Gazi Karakolumuza bir canlı bomba gelip kendini patlatmıştır. Kendisi olay yerinde ölmüş. Bir polis arkadaşımız şehit olmuştur. Karakolun amiri, 2 komiser, 1 polis olmak üzere 4 personelimiz yaralı. Hafif yaralı genellikle. İçeride banklarda oturan 3-4 vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Onların dışarıya çıkıp içeriye girdiğini göremediğimiz için şimdilik onlarla ilgili hafif yaralı tespitimiz var. Bu değişebilir ama çok çoğalmaz görünüyor. Vatandaşlarımızın girdiği x-ray cihazının önünde kendini patlatıyor. Oradaki vatandaşlarımızı karşılayan polisimiz şehit. Tek bir kişi, önce el bombası atmış sonra kendisini patlatmış. Kimliğiyle ilgili şu anda açıklama yapmak istemiyoruz ama netleştirdik. Erkek, 25 yaşlarında. Örgütü de şimdi söylemeyeyim” dedi.

Haberin Devamı

HÜSEYİN ÇAPKIN'IN AÇIKLAMALARI / WEB TV

PAZAR GÜNÜ EVLENECEKTİ

Şehit polis memuru Bülent Özkan’ın önümüzdeki pazar günü evleneceği ortaya çıktı. Özkan’ın eczanede çalışan Sevinç Öztürk’le nişanlı olduğu ve önümüzdeki pazar günü bir düğün salonunda evleneceği belirtildi. Bülent Özkan’ın Sultangazi’deki evine Türk bayrağı asıldı.

YARALANAN VATANDAŞ HELİKOPTERLE NAKLEDİLDİ

Canlı bomba saldırısı sırasında yaralanan bir vatandaş kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki müdahalenin ardından ambulansla Afet Koordinasyon Merkezi’ne (AKOM) götürüldü. Yaralı, buradan da AKOM’a ait ambulans helikopterle Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nakledildi. Yanık ünitesinde tedavi alınan vatandaşın, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Haberin Devamı

Öte yandan, çok sayıda polis memuru da kan vermek üzere meslektaşlarının tedavisinin devam ettiği hastanelere geldi.

VALİSİ BAŞKÖY: TERÖRİSTİN ÇORUM’LA BAĞLANTISI SADECE NÜFUS KAYDI

Çorum Valilisi Sabri Başköy "Terörist İbrahim Çuhadar'ın, Çorum’un Alaca ilçesi Tutluca köyü nüfusuna kayıtlı olduğu doğrudur. Bu terörist 1973 Alaca doğumlu olduğu gibi bundan 30-35 yıl önce ailesiyle birlikte köyü terk edip Ankara’ya taşınmış. Bu kişinin o tarihten bugüne Çorum ile hiçbir bağlantısı olmamıştır."

MUHTAR: TERÖRİSTİ TANIMIYORUZ

Haberin Devamı

Tutluca Köyü Muhtarı Celal Çuhadır ise olayı kınadıklarını belirterek, "Canlı bomba bizim köy nüfusuna kayıtlı. Böyle bir saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ancak,bu teröristi ne ben ne de köylüler tanıyor. Bu kişinin yıllar önce ailesi köyü terk edip gitmiş. Bizim köyde doğup doğmadığını bile bilen yok. Babası bizim köylü. Annesinin ise Alaca İlçesine bağlı Kargın köyünden olduğu söyleniyor. Dediğim gibi ben bu insanı tanımıyorum ve köy olarak da üzgünüz" dedi.

ERDOĞAN'DAN İLK DEĞERLENDİRME

Başbakan Erdoğan, Sultangazi’deki Gazi Polis Merkezi’ne düzenlenen saldırı soruldu. Erdoğan, ""Sultangazi’deki terörist saldırıyla ilgili, tabii gelen bilgiler noktasında üstlenen grubu şu anda biliyoruz. Polis karakoluna yapılmış olan saldırıda bir şehidimiz var. Bunun yanında 4 polisimiz ve 2 vatandaşımız yaralı durumda. Yaralılarımız hakkında ağır olmadıkları istikametinde bilgi aldım. Kendilerine Allah’tan şifalar diliyorum. Şehidimizin yakınlarına da sabır temenni ediyorum. Bir canlı bomba bildiğiniz gibi olay, tabii kimliği her şeyi tespit edilmiş durumda. Tabii bunun yine ilintileri, bağlantıları ayrıca şu anda bütün istihbarat kurumlarımız, emniyet teşkilatımız tarafından da takip ediliyor" diye yanıtladı.

Haberle ilgili daha fazlası: