GeriGündem İstanbul'da ilk kar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da ilk kar

İstanbul'a mevsimin ilk karı yağdı. Tüm yurtta etkili olan soğuk havanın etkisini önümüzdeki günlerde iyice arttırması bekleniyor.

İstanbul'a mevsimin ilk karı yağdı. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Saffet Sarı, gece saatlerinden itibaren kentin yüksek kesimlerinde kar yağışı görüldüğünü belirterek, hava sıcaklığının da bugün ve yarın 4, gece 1 derece olacağını söyledi. Sarı, yağışın kuzeydoğu yönünden kuvvetli rüzgar ve poyrazla birlikte aralıklı olarak karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşeceğini bildirdi.

Yarın kış şartları Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu dışında tüm yurtta etkili olacak. Gece sıcaklıklarının  -10 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

Çarsamba günü yağışlı havanın Marmara ve Karadeniz kıyısı boyunca etkili olması bekleniyor. 12 Aralık günü yağışların kısmen etkisini kaybetmesi bekleniyor. 11-12 ve 13 Aralık günleri dondurucu soğuk ve don etkili olacak.

BOĞAZ GEÇİŞİNE SINIRLAMA

İstanbul'daki olumsuz hava koşulları, deniz trafiğini de etkiledi. İstanbul Boğazı'ndaki akıntı nedeniyle, büyük gemiler ve 200 metrenin üzerindeki tankerler ile hızı 10 knotun altındaki düşük süratli gemilerin geçişine izin verilmiyor. Öte yandan Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne bağlı Şehir Hatları İşletmesi yetkilileri, vapur seferlerinin normal şekilde yapıldığını bildirdiler.
 
BANDIRMA'DAKİ SEFERLER İPTAL

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Genel Müdürlüğü, Bandırma Körfezi'ndeki olumsuz hava koşullarının sürmesi nedeniyle bugün buradan Yenikapı'ya yapılacak 2 seferi iptal etti. Bu seferler, Yalova-Yenikapı arasında düzenlenecek.

Bandırma Körfezi'nde devam eden fırtınadan dolayı Bandırma-Yenikapı arasında 16.30 ile 18.30 saatlerinde yapılacak 2 hızlı feribot seferi iptal edildi.  Seferlerin, 19.30 ve 21.30 saatlerinde Yalova'dan Yenikapı'ya  gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.  İDO Genel Müdürlüğü, araçsız ferdi yolcuları otobüslerle Bandırma'dan Yalova'ya ulaştırarak, deniz otobüsleriyle Yenikapı'ya gelmelerini sağlayacak.

KONYA'DA BUZLANMA TEHLİKESİ

Konya'yı çevre illere bağlayan yollardaki buzlanma nedeniyle sürücülerin daha dikkatli olması istendi.  Meteoroloji, Karayolları ve Bölge Trafik yetkilileri, Seydişehir- Antalya Karayolu'nun 20'inci kilometresindeki Alacabel yöresi ile Konya-Ankara karayolunun 100. kilometresinde buzlanma olduğunu bildirdiler.

Özellikle bu bölgelerde sürücülerin daha dikkatli olmasını isteyen yetkililer, ''Ayrıca, Konya'yı çevre illere bağlayan yollarda devam eden kar yağışı ulaşımı aksatıyor. Sürücüleri, buzlanma ve kar yağışı nedeniyle araçlarında takoz, çekme halatı ve zincir bulundurmaları konusunda uyarıyoruz'' dediler.  Ayrıca, Konya'nın Derbent İlçe merkezinde sabah saatlerinde başlayan kar yağışı sürüyor.

ULUDAĞ BEMBEYAZ

Türkiye'nin önde gelen kış turizmi merkezlerinden Uludağ'da önceki gün başlayan kar yağışı devam ediyor.  Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralıklarla süren yağış sonucu ''Beyaz cennet''teki kar kalınlığı 13 santimetreye ulaştı.  Hava sıcaklığının eksi 9 derece olduğu Uludağ'da, kar yağışının 3 gün boyunca devam etmesi bekleniyor.

Bu arada, özellikle Uludağ'daki otel işletmecilerinin yüzünü güldüren kar yağışı, geçen yılın çok gerisinde kaldı. Bugün 13 santimetre olarak ölçülen kar kalınlığı, geçen yılın Aralık ayı başında 115 santimetre olarak gerçekleşmişti.  
   
KARS'TA KAR KALINLIĞI 5 CM

Kars'ta olumsuz hava koşulları yaşamı etkiliyor. Kars-Ankara uçak seferi, yoğun kar yağışı nedeniyle iptal edildi. Şehir merkezindeki kar kalınlığının 5 santimetreye ulaştığı belirtildi.  Kar yağışı nedeniyle Ankara-Kars uçak seferi iptal edilirken, Kars- Çıldır karayolu da ulaşıma kapandı. Kars-Digor karayolunda ise zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.

SİVAS'TA ULAŞIM AKSADI

Sivas'ta, gece başlayan kar kalınlığı kent merkezinde 4 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 10 santimetreye ulaştı.  Yetkililer, hava sıcaklığının eksi 2.5 derece olarak ölçüldüğü yörede, şehirlerarası trafiğe çıkacak sürücüleri, zincir ve çekme halatı bulundurmaları konusunda uyarıdılar.

Kırklareli'de, Dereköy Sınır Kapısı çevresinde kar kalınlığı 25 santimetreye ulaştı. Yetkililer, Dereköy Sınır Kapısı'nda yağışın tipişeklinde devam ettiğini belirterek, şunları kaydettiler:

''Karın yoğun olduğu yerlerde sıkıntılar yaşanıyor. Kar ve tipidenen çok etkilenen Dereköy Sınır Kapısı, Demirköy ve Kofçaz ilçeleri ileSergen Beldesi'nde 2 ekip çalışıyor. Dereköy başta olmak üzere karın yoğun olduğu bölgelerde araçların zincirsiz yola çıkmasına izin verilmiyor.''

Yağışın devam ettiği Kofçaz ve Demirköy ilçelerinde toplam 21 köyün yolu ulaşıma kapandı, 12 köy ile telefon görüşmesi yapılamazken, 1 köye elektrik verilemiyor.

TEKİRDAĞ'DA FIRTINA
   
Tekirdağ'da, kar yağışı beklendiğini belirten yetkililer, fırtınanın saatteki hızının 50 kilometreyi ulaştığını kaydettiler.  Tekirdağ ve Şarköy İlçesi'ndeki balıkçılar fırtına yüzünden 2 gündür denize açılamıyor.

Edirne'de, kent merkezi ile Keşan, Uzunköprü ve Meriç ilçelerindeki kar yağışı, yerini rüzgarlı havaya bıraktı. Karayolları ekipleri, Koru Dağı, Keşan, Uzunköprü-Meriç karayolunda buzlanmaya karşı çalışmalarını sürdürüyor.  Enerji nakil hatlarının fırtınadan zarar görmesi yüzünden Enez İlçesi'ne 2 gündür elektrik verilemiyor. 

MERİÇ'TE SU SEVİYESİ YÜKSELDİ

Edirne'de Meriç ve Tunca Nehri'ndeki su seviyesi yükseldi ve soğuk nedeniyle yer yer buzlanmalar oluştu.  DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Meriç Nehri'nin 250 metreküp civarında olan su akış hızının, Bulgaristan'ın nehre su salmasıyla son günlerde 500 metreküpe çıktı.

Yetkililer, nehrin taşarak tarım alanları ve yerleşim yerlerine zarar vermemesi için nehir kenarı boyunca bulunan setleri tehlikeye sokacak yüksekliğe ulaşmadığını kaydederek, nehirdeki su artışının setlere zarar verebilmesi için bin 600 metreküp suyun akmasının gerektiğini söylediler.

Bu arada, Edirne'de sıcaklığın sıfırın altında eksi 6 dereceye düşmesiyle Meriç ve Tunca Nehri'nde yer yer buzlanmalar meydana geldi.

  

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False