GeriGündem İstanbul'da iki dev şehir ormanı kurulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da iki dev şehir ormanı kurulacak

İstanbul'da iki dev şehir ormanı kurulacak
refid:23129839 ilişkili resim dosyası

Başbakan Erdoğan talimat verdi. İstanbul'a iki yeni orman projesi hazırlandı. Ormanlardan biri Alibeyköy Göleti etrafında, 520 hektar alanda; diğeri ise Elmalı Barajının etrafında 878 hektar alanda kurulacak. Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’a New York’un ünlü Central Parkı’nın benzeri iki muhteşem şehir ormanı yapacaklarını müjdelerken, şehir ormanlarının sadece İstanbul’da değil 81 ilde kurulacağını açıkladı.

Bakan Eroğlu, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un geçen 50 yıl içinde nüfusunun on kat artarken doğal dokusunun önemli ölçüde zedelendiğini söyledi. Bu süreçte ecdâd yâdigârı,  insanla tabiatın buluşma noktası; Gülhane Parkı, Belgrad Ormanları, Emirgân Korusu, Yıldız Korusu ve Fethi Paşa Korusu gibi şehir korularına, aynı ölçekte yenilerinin eklenemediğine dikkat çeken Eroğlu, bu maksatla Avrupa ve Anadolu yakasında olmak üzere iki adet dev şehir ormanı kurulacağını belirtti. 

İŞTE İSTANBUL'DA KURULACAK ORMANLARIN HARİTASI
 
7 KAPILI ŞEHRE 7 KAPILI ORMAN

Avrupa Şehir Ormanı, bakanlık nezaretinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Alibeyköy Göleti etrafında 520 hektar alanda tesis edilecek. Asya Şehir Ormanı ise Bakanlık tarafından Elmalı gölü çevresinde kurulacak. 878 hektar yüzölçümüyle dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak Elmalı Şehir Ormanına, (servis ve yangın kapıları haricinde) yedi kapıdan girilecek, oradan da yedi mesire alanına ulaşılacak. Ortada kalan büyük alan ise yaban hayat için tahsis edilecek. Proje kapsamında Elmalı baraj gölü temizlenecek, çevresinde yürüyüş parkuru ile üzerinde kısa turlar için  yedi köprü inşa edilecek.

Mesire alanlarının isimlerinin Gülistan, Lalezar, Sümbül, Karanfil, Gelincik, Menekşe ve Çiğdem olarak adlandırıldığını belirten Eroğlu, herhangi bir siyasi tartışmaya veya çağrışıma yol açmaması için çiçek isimlerinin tercih edildiğini açıkladı.

İnsanları modern şehir hayatının yoğun stresinden kurtarmak, çevre bilincini ve tabiat sevgisini canlandırmak amacıyla kuracakları bu ormanlarda bir yanda mevcut orman dokusunun geliştirilirken, bir yandan da mesire alanı oluşturularak insanların kullanımına açılacağını anlattı. Amerika’daki Central Park ve İngiltere’deki Hayde Park benzeri bu yerlerde sincapların yanı sıra geyik ve karaca gibi yaban hayatın sevilen canlılarının yer alacağını söyledi.

ADRENALİN YÜKSELECEK

1.Gülistan Mesire Alanı: Öncelikle hazırlanması düşünülen bu alan, tamamen D-100 otobanının güneyinde ve büyük ölçüde Orta Mesafeli Koruma Alanı'nda kalıyor. Açık ve kapalı 600'er kişi kapasiteli geleneksel Türk mimarisi tarzında iki sosyal tesis tasarlanıyor. Kapalı spor salonlarının yanı sıra Kuş Dünyası ile Sualtı Dünyası yer alacak. Bisiklet yollarının yapılacağı alanın Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne yakın olan ucunda adrenalin yükseltmek isteyenler için macera alanı yer alacak. İstanbul Gül festivali düzenlenecek.
2. Lalezar Mesire Alanı: Giriş Kapısı Ümraniye-Çavuşbaşı yolunun, D-100 otobanını geçtiği yerden başlayarak batı yönüne uzanıyor.
3. Sümbül Mesire Alanı:Ümraniye-Çavuşbaşı yolunun Elmalı barajına ulaştığı noktadan başlıyor.
4. Karanfil Mesire Alanı: Çavuşbaşı yolu üzerinden , batıya ayrılan bir yolla ulaşılıyor.
5. Gelincik Mesire Alanı: Gölün doğu yakasındaki alan.
6.Menekşe Mesire Alanı: Çavuşbaşı Köy Merkezinden giriliyor.
7. Çiğdem Mesire Alanı: Çavuşbaşı-Kavacık Yolundan ulaşılıyor.

1 MİLYON AĞAÇ KESİLECEK 5 MİLYON AĞAÇ DİKİLECEK

Bakan Eroğlu, İstanbul’a yapılacak 3. Köprü nedeniyle 1 milyon ağaç kesileceği iddialarına karşılık, rakamın tam da bu kadar olmadığını söyledi. Bazı ağaçların sökme makinesi ile başka alanlara taşınacağını belirten Eroğlu, taşınamayanlar için 5 kat ağaç dikileceğini, bunun da yaklaşık 5 milyon ağaç, anlamına geldiğini vurguladı.

İstanbulda iki dev şehir ormanı kurulacak

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False