İstanbul'da bir binanın üzerine vinç devrildi

Güncelleme Tarihi:

İstanbulda bir binanın üzerine vinç devrildi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 30, 2014 01:08

Kadıköy Caddebostan'daki bir inşaata beton dökmek için sokak ortasına park eden vinç yan yattı. Dev vincin kolu bir binaya çarptı. Binanın 3'üncü katında hasar oluştu. Apartman sakinleri, deprem olduğunu düşünerek kendini dışarı attı. Ölen ve yaralananın olmadığı kaza sonrası vincin kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Haberin Devamı

Caddebosta'da Kadir Ağa Sokak’taki bir inşaata beton dökmek için kamyon üstü beton pompası getirildi. Sokağın ortasına park edilen kamyonun sol tarafındaki destek ayakları açılırken sağ tarafındaki ayakları açılmadı. Operatör beton pompasının kulesini kaldırırken kamyon sağa doğru yatmaya başladı. 50 tonluk araç inşaatın karşısındaki binaya doğru devrildi. Bir bölümü 3’üncü katın camını kırarak içeri giren kule binaya zarar verdi. Apartman sakinleri, deprem olduğunu düşünerek kendini dışarı attı.Caddebostan Bağdat Caddesi Kadir Ağa Sokak’ta saat 10.00 sıralarında meydana gelen olay bina sakinlerinin anlattığına göre şöyle gelişti;
İnşaata beton dökmek için getirilen kamyon üstü beton pompasının sürücüsü aracı sokak içine park etti. Sürücü, beton pompasının kulesi kaldırılırken devrilmesini engelleyecek olan destek ayaklarından sadece sol taraftakileri açtı. Sadece soldaki ayağı açılan araç, 50 tonluk beton pompası kulesi kaldırılırken sağa doğru yatarak, karşı taraftaki apartmanın üzerine devrildi. Kulenin bir bölümü 3’üncü katta Neslihan-Tarık Mutlu çiftinin oturduğu dairenin salon camından içeri girdi. Şiddetli çarpmanın etkisiyle Mutlu ailesi büyük korku yaşadı. Çarpmanın etkisiyle binada büyük zarar meydana geldi. Deprem olduğunu sanan apartman sakinleri kendilerini dışarı attı. Bazı vatandaşların dışarıya çıktığında hala korkuyu üzerinden atamadığı görüldü.

Haberin Devamı


İhbar üzerine polis ve Kadıköy Belediyesi görevlileri olay yerine geldi. Ekipler, güvenlik gerekçesiyle apartmanı boşaltıp çevreye şerit çekti. Olayın en büyük mağduru olan Tarık Mutlu, yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Salonda sırtım cama doğru dönük televizyon izliyordum. Önce büyük bir gürültü duydum. Ardından da sırtımda cam parçalarını hissettim. Ne olduğunu anlayamadım. Aklıma ilk gelen deprem olduğuydu. Geri döndüğümde bir vincin camı kırıp içeri girdiğini fark ettim. Çok büyük korku yaşadık. Eşimi alıp hemen dışarı çıktım."

Saatler geçmesine rağmen üzerinden korkuyu hala atamayan ve titremeye devam eden Neslihan Mutlu ise "Elimde gazete okuyordum. Gürültüyle beraber sallandım. Korkudan elimdeki gazeteyi atıp ayağa kalktım. Kendimden geçmiştim. Eşimin sakinleştirmesiyle kendime geldim. Yaşadığım korkuyu hala üzerimden atamadım" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Dördüncü katta oturan Asilhan Pazar ise olayın oluşunu saniye saniye izlediğini belirterek "Camdan dışarı bakıp inşaatta çalışanları izliyordum. Birden park halindeki aracın apartmana doğru devrildiğini ve vincin üzerime geldiğini gördüm. Ani bir hareketle kendimi geri attım. Vinç benim alt dairemin camından içeri girdi. Ama çarpmanın etkisini ben de çok şiddetli hissettim" dedi.

Olayla ilgili olarak Kadıköy Belediyesi’nden görevliler binada incelemelerde bulunup rapor tuttu. Vincin kaldırılması için çalışmalar devam ediyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!