GeriGündem Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı! İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı! İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti

Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı! İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti

İstanbul'da günlerdir konuşulan kar yağışı birçok semtte başladı. “İstanbul’u günlerce esir alacak bir kar mı geliyor” sorusunu uzmanlara yönelttik. Kar bekliyorlar ama 1987 kışındaki felaketi tarif etmiyorlar. Günlerdir başta İstanbul olmak üzere 1987 kışı gibi yoğun bir kar uyarısı yapılırken, “Felaket halini almasa da kuvvetli yağış geliyor” diyen meteoroloji mühendisi Dr. Deniz Demirhan tahminlerini gün gün anlattı.

Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde yaşanan sıcaklıkların düştüğü İstanbul'da, kar yağışı başladı.

Anadolu Yakası'nda Kartal'ın üst kesimlerinde, Sancaktepe ve Maltepe'de, Avrupa Yakası'nda Arnavutköy, Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu, Bahçelievler, Bakırköy ve Küçükçekmece'de aralıklı olarak sulu kar ve kar yağışı etkili oluyor.

Kentte Beşiktaş, Şişli, Beyoğlu tarafında da yoğun sis oluştu.

Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti

24 SAATTE YAZDAN KIŞA GEÇTİ!

İstanbul’da kar yağışı dün sabahtan itibaren etkili olmaya başladı. Oysa sadece 24 saat önce yazdan kalma bir hava vardı. Çarşamba günü sıcaklık 18 dereceye bulurken 24 saat geçmeden sıcaklık dramatik bir şekilde düşerek -1, -2 dereceleri gördü. Muhabirimiz Özgür Altuncu Ayosafya camii önünde aynı noktadan 24 saat arayla iki fotoğraf çektirdi. Çarşamba günü öğle saatlerinde kısa kollu olarak poz veren muhabirimiz, Perşembe aynı saatte kar yağışı altında montla duruyordu. (Özgür ALTUNCU /İSTANBUL)

Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti

İstanbul'un Kartal ilçesi kar yağışının ardından beyaza büründü.

Öte yandan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Deniz Demirhan özellikle İstanbul’u ve Marmara bölgesinde etkili olacak kar yağışlarını Hürriyet’e değerlendirdi.

Kuvvetli bir kar yağışı olacağını tahmin ettiklerini ancak bunun bir ‘felaket’ halini alacağını düşünmediklerini belirten Demirhan, “Verilere bakarak bu yağışın güçlü, tatmin edici ve gerçek bir kış mevsiminin genel özelliklerini yansıtan bir yağış olacağını tahmin edebiliriz” dedi.

Demirhan’ın günlük değerlendirmesi ise şöyle:

KUVVETLİ YAĞMUR

CUMA: Soğuk hava etkisini devam ettirecek, kuvvetli rüzgâr ve yağış bekleniyor. Ancak yağış yağmur şeklinde olacak. Yüksek kesimlerde karla karışık yağmur yağacak.

Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti

İstanbul'da beklenen kar yağışı 08:20 sularında birçok ilçede görülmeye başladı. Kar yağışının ardından İstanbul trafiğindeki yoğunluk da dikkat çekti. Trafik yoğunluğu 09:20'de yüzde 65'e kadar yükseldi. 

SICAKLIK 0’A DÜŞECEK

CUMARTESİ: Yağış beklenmiyor fakat soğuk hava etkisini devam ettiriyor. Yani sıcaklık 0 dereceye kadar düşebilir. Cumartesi rüzgâr da kuvvetli. Kuzeyden esecek. Pazar gününe doğru da kuzeydoğu istikametinden esecek. Kuzey soğuklarını bize taşıyacak.

HER YERDE KAR OLACAK

PAZAR: Gece yağmur olabilir. Ancak sabah saatlerinden itibaren kar yağışının başlamasını bekliyoruz. Kar kuzeydoğu yönünden gelecek. Sıcaklıkların da buna bağlı olarak 2 ile 0 derece arasında olması bekleniyor.

Her yerde kar örtüsü görebileceğiz. Ama bazı bölgelerde 20 cm’ye kadar kar örtüsü oluşabilecek. Kar yağışı gece boyu da devam eder.

Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti

Meteoroloji Uzmanı Ahmet Uçar da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda harita paylaştı ve pazar günü turuncu ve kırmızı renkli alanların son yılların en iyi kar yağışını alacağını duyurdu.

TİPİYE DÖNEBİLİR

PAZARTESİ: Kar yağışının devam etmesini bekliyoruz. Kar örtüsü bu yağışa bağlı olarak daha da artacaktır. Ayrıca hızı saatte 40 kilometreye kadar çıkan rüzgâr da olacaktır. Bu da tipi getirebilir. Kar yağışı rüzgârla birlikte tipiye dönebilir.

RÜZGÂR SÜRECEK

SALI: Yağışın devam etme ihtimali var. Kuvvetli rüzgâr devam edecektir. Ancak meteoroloji verilerini takip etmek gerekir. Çarşamba ve perşembe için değerlendirme yapmak doğru olmaz. Çok erken olur. Veriler geldikçe bu konuda daha sağlıklı öngörüler yapılabilecektir.

Son dakika... Günlerdir beklenen kar yağışı başladı İstanbul 24 saatte yazdan kışa geçti

ÇOK SOĞUK OLACAK

İstanbul Aydın Üniversitesi’nden meteoroloji uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, Türkiye’yi etkileyen hava sistemlerini şöyle anlattı: “Şu an Türkiye, İtalya ve Romanya üzerindeki alçak basınç sisteminin etkisinde. Bu da lodos gibi ısıtıcı güneyli rüzgârların etkisiyle sıcaklıkları 14-15 derece gibi, mevsim normallerinin oldukça üzerinde bir düzeye yükseltiyor. Bu rüzgârlar zaman zaman fırtınaya dönüyor. Ancak aynı zamanda, özellikle İskandinavya üzerindeki yüksek basınç sistemi, Rusya üzerindeki soğuk hava kütlesini yurdumuz üzerine yönlendiriyor. Cumartesiden itibaren bu sistemin üreteceği yıldız, poyraz ve karayel gibi kuzeyli sert rüzgârlar, yurdun batı kesimlerinde hava sıcaklıklarının hızla düşmesine ve 0 ilâ -1 derece gibi mevsim normalleri düzeyine gelmesine sebep olacak. Sistem, hafta ortalarından sonuna doğru, Akdeniz Bölgesi hariç hemen hemen tüm yurdu etkisi altına alacak.

1987 KIŞI GİBİ

Söz konusu sistemin, 1985, 1987, 2002 ve 2004 yıllarındaki o efsanevi sert kış kadar bir ortam yaratma ihtimali yüksek, epeyce soğuk günler bizi bekliyor. Genel olarak baktığımızda da şubat ayı sonuna kadar etkili olması kuvvetle muhtemel bir soğuk hava dalgasından söz edebiliriz.” (DHA)

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False