GeriGündem İstanbul'a yeni kitap fuarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'a yeni kitap fuarı

İstanbul'da, sonbaharla birlikte birbiri ardına okuyucuyla buluşan kitap fuarlarına bir yenisi de önümüzdeki ay eklenecek. Türkiye Yayıncılar Birliği'nin (TYB), CNR Uluslararası Fuarcılık A.Ş ile birlikte bu yıl ilkini düzenlediği "Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı", CNR Fuar Merkezi'nde yapılıyor.

Konuya ilişkin birinin sorularını yanıtlayan TYB Başkanı Çetin Tüzüner, 13-22 Aralık tarihlerinde yapılacak fuarın hem çeşitli ülkelerin yayıncılarının, hem de okurun buluşma noktası olacağını  belirterek, "Yunanistan, Japonya, Filistin gibi yabancı ülkelerden katılan yayıncılar olacak, böyle bir fuar daha önce yoktu. Burada önemli olan, İstanbul'a uluslararası nitelikte bir fuar kazandırmaktır" dedi.
 
Türkiye'de uluslararası fuar düzenleme yetkisinin sadece TYB'ye ait olduğunu vurgulayan Tüzüner, bu fuarın, TYB'nin üyesi bulunduğu  Uluslararası Yayıncılar Birliği'nin listesine girdiğini ve hedeflerinin uzun soluklu bir fuar gerçekleştirmek olduğunu anlattı.

Fuar için henüz hiçbir destek almadıklarını ve tamamen kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiklerini kaydeden Tüzüner, "Hedefimiz yurtdışındaki örnekleri gibi uluslararası çapta bir fuar gerçekleştirmek, bunu da Kültür Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla başaracağımıza inanıyorum" diye konuştu.
Tüzüner, Türk edebiyatçılarını dünyaya tanıtmanın ve İstanbul'u sanat, edebiyat alanında bir kültür merkezi haline getirmenin temel düşünceleri olduğunu dile getirerek, fuara katılacak yayınevi sayısının ise 200'ü aştığını bildirdi.
   
ANA TEMA BARIŞ
   
Fuarın en önemli noktalarından birinin ana teması olacağını ifade eden Tüzüner, ana temayı "savaş rüzgarlarının estiği bugünlerde Atatürk'ün 'yurtta barış, dünyada barış' ilkesinden yola çıkarak "Barış" olarak belirlediklerini" söyledi.

   
Fuarı diğer İstanbul fuarlarına rakip olarak ortaya çıkarmadıklarını, ancak TÜYAP'ın düzenlediği fuarda rahatsızlıklarınınbulunduğunu ifade eden TYB Başkanı Çetin Tüzüner, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu fuarın konseptini diğer fuarlardan ayrı tutuyoruz. Rekabetle işimiz yok. Biz öz olarak yayıncıların sahip olduğu, söz hakkını elinde tuttuğu bir fuar istiyoruz. TÜYAP'ta böyle bir şey yoktu. TÜYAP'ın "fuar benim fuarım, istediğimi alırım, istediğimi çıkartırım,etkinlikleri ben yaparım, ödülü ben veririm' şeklinde bir anlayışı vardı. Yayıncıların burada bir fonksiyonu yoktu. Çok rahatsızlık vericiydi. Bizim organizasyonumuzun hem dünya yayınevlerinin, hem ülke yayınevlerinin de katılımıyla dört dörtlük bir fuar olacağı düşüncesindeyim."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle