GeriGündem İstanbul Yazıları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Yazıları

Tarlabaşı'nda bir gezi

İsimlerden de anlaşılıyor; Tarlabaşı ve daha aşağıda Dolapdere, yakın zamanlarda İstanbul'un konut bölgesinin dışında kalan kırsal yerlerdi. Beyoğlu'nun bu kenar semti; İstanbul'un 19. yüzyılda oluşan yeniyetme mahallelerindendi(...)

Bugünün Tarlabaşısı büyük şehrin bir çöküntü bölgesi. Semt 1960'ların başında nüfus değiştirdi. Tarlabaşı Caddesi'nden Dolapdere'ye doğru kıvrılınca, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başına ait yapıların oluşturduğu bir mekana gireriz. Sözü geçen yapıların yüzünde ve çevresinde Beyoğlu'nun mimari tarihini, ‘‘Yangıntulumbası Sokak'' gibi isimlerden kentin itfaiye tarihini ve altyapısal modernleşme döneminin izlerini, binaların üstündeki mimar adlarından kentin geçmişteki etnik renkliliğini, örneklerle algılayabiliriz. Örneğin Beyoğlu Yağhanesi Sokak'taki binaların üstünde yangın sigorta şirketlerinin o zamanlar çaktırdığı paslanmış levhaları okuyoruz; ‘‘Rossia'', yani Rusya adlı bir Rus sigorta şirketi bu sokaktaki binaların yangın sigortasını yüklenmiş, daha doğrusu bu geliri parsellemiş. Öbür sokaklarda ise İstanbul halkının geçen yüzyıldaki yangın korkusundan en çok zengin olan ünlü sigorta şirketi ‘‘Union''un levhaları çakılı (...)

Karakurum Sokağı 22 numarada Meryem Ana Süryani-Kadim Kilisesi var. Kentte eskiye göre, sayıları artan Ortodoks-Süryani yurttaşlar; burada oturan bir metropolid tarafından temsil ediliyor ve merkezleri olan bu kilise de 19. yüzyıldan kalma olup, 1963'te restore edilmiş (...) Tatlı Badem Sokağı'nın köşesinde; kapısında Polonya ve Türk bayrakları asılı olan Adam Mickiewicz Müzesi var (...) Bütün semte hakim, Aya Konstantin Kilisesi karşımızda yükseliyor. 1897'de eski bir kilisenin yerinde yapılan bu bina; Taksim'deki Aya Triada, Kumkapı'daki Aya kriaki gibi 19. yüzyılın neoklasik ve neobyzantin karışımı bir üslup üzerine inşa edilmiş (...)

Bu bölgenin yeniden envanterinin yapılması ve elden geldiğince korunması, yenilenmesi gerekiyor.

İstanbul'dan Sayfalar/İletişim Yayınları

False