GeriGündem İstanbul cehennem gibi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul cehennem gibi

İstanbul Levent'te bulunan HSBC Bank ve Beyoğlu'ndaki İngiltere Başkonsolosluğu önünde iki büyük patlama meydana geldi. Bombalı araçlarla yapılan saldırılarda 27 kişi öldü, 450'den fazla insan da yaralandı. Ölenler arasında İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Roger Short da var.

İstanbul 1. Levent'te saat 10:55 sularında Metrocity Alışveriş Merkezi'nin karşısındaki HSBC Bank Genel Müdürlük binasının önünde patlama meydana geldi. Aynı saatlerde Tepebaşı semtinde bulunan İngiliz Başkonsolosluğu'nun önünde başka bir patlama oldu. Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda 27 kişi hayatını kaybederken 450'yi aşkın kişi de yaralandı.

Bu olayların ardından Anadolu Yakası'nda da patlama olduğu iddiaları asılsız çıktı. İngiliz yetkililer, İstanbul Başkonsolosu Roger Short'un patlama sırasında hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bir görgü tanığı, İngiliz Konsolosluğu'nun önüne kahverengi renkli, açık kasalı Skoda marka bir kamyonetin yaklaştığını ve bu sırada patlama olduğunu öne sürdü. Ayrıca Anadolu Ajansı'nı arayan bir kişi saldırıları İBDA-C ve El Kaide adına üstlendi. Bu arada savcılık olaylarla ilgili yayınlara yasak getirdi.

27 KİŞİNİN CESEDİ ADLİ TIP'TA

Levent ve Beyoğlu'ndaki patlamalardahayatlarını kaybeden 27 kişinin cesedi, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Bu cesetlerden, 1'i İngiltere Başkonsolosluğu güvenlik görevlisi, 2'si de çalışanı olmak üzere 8'i, yakınları tarafından teşhis edildi.

Patlamalarda ölen 27 kişinin cesedi, kimlik tespiti ve otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na getirilirken, yakınlarından haber alamayan vatandaşlar da kurumun önüne gelerek bilgi almaya çalıştılar.

İngiltere Başkonsolosluğu'nda güvenlik görevlisi olarak çalışan İsmail Çiftlik, yine burada aşçı olarak görev yaptığı belirtilen Kiraz Gündüz ve eşi Cafer Gündüz'ün cesetleri, yakınları tarafından teşhis edildi.

Yakınları, henüz çocukları bulunmayan Gündüz çiftinin, yaklaşık 12 yıldan beri konsoloslukta çalıştığını söylediler.

Öte yandan, Levent'teki HSBC Bankası çalışanlarından Yonca Bilgin,olay sırasında bölgeden geçmekte olan İETT çalışanı Sedat Yeşilyurt, Ahmet Dama ile İngiltere Konsolosluğu yakınlarında bulunduğu sırada olayda ölen Durmuş Toprak'ın cesetleri de yakınları tarafından teşhis edildi.

Tiyatro sanatçısı Kerem Yılmazer'in cesedi, eşi Göksel Kortay tarafından teşhis edilirken, Adli Tıp Kurumu'na gelen Yılmazer'in ve diğer kurbanların yakınları sinir krizi geçirdiler.

İLK PATLAMA HSBC BANK'IN ÖNÜNDE

İstanbul 1. Levent'te HSBC Bank'ın Genel Müdürlüğü'nün önünde saat 10.55 sıralarında büyük bir patlama gerçekleşti. Patlamanın, bir otomobilde gerçekleştiği yolunda duyumlar alınıyor.

BİNANIN İÇİ TAHRİP OLDU

Patlamada HSBC Bankası büyük ölçüde tahrip oldu. Bankanın içinde moloz yığınlarının meydana geldiği ve binada çalışan çok sayıda kişinin yaralı olduğu belirtiliyor. Patlamanın binaya 20-30 metre uzaklıkta gerçekleştiği ve yolda da tahribat olduğu bildirildi. Barbaros Bulvarı'nın patlamaya yakın kısımında bir kaç metrelik çukur meydana geldiği de belirtildi. Polis 300 metrelik bir çemberi kordon altına aldı.

Bu bölümde park eden araçlarda da büyük hasarlar oluşurken, olay yerinde çok sayıda yaralı bulunduğu görüldü. Bu yaralılar için çok sayıda ambulans istenirken, yola çıkan ambulanslar yoğun trafik nedeniyle olay yerine ulaşmakta güçlük çekti.

İNGİLİZ KONSOLOSLUĞU'NUN DUVARI ÇÖKTÜ

Levent'teki patlamanın ardından Beyoğlu'nda İngiliz Başkonsolosluğu önünde de bir patlama meydana geldi. İngiliz Konsolosluğu yakınındaki patlamada binanın arka duvarının büyük bir bölümü çöktü, Çicek Pasajı girişinde hasar meydana geldi. Patlamayla birlikte özellikle konsolosluğun güvenlik kulübeleri yakınında çok sayıda ağır yaralı var. Polis bölgeyi güvenlik şeridine aldı.

İstanbul'daki İngiliz Konsolosluğu'nun önündeki patlamalarda, onlarca yaralının olduğu bildirildi. Olay yerinde bulunan görgü tanığı Aziz Karslı, yaptığı açıklamada, patlama ve sonrasında büyük bir panik yaşandığını, herkesin bir tarafa koşuşturmaya başladığını anlattı.

Konsoloslukta büyük hasar meydana geldiğini vurgulayan Karslı, sadece kendisinin onlarca yaralı gördüğünü vurgulayarak, ''Olay yerindeki yaralılar, çeşitli araba ve ambulanslarlarla hastanelere sevk edildi'' dedi.

Konsolosluğun etrafındaki binalarda da büyük hasar meydana geldiğini ifade eden Karslı, patlamanın gerçekleştiği noktada güvenlik kordonu oluşturulduğunu kaydetti.

GÖRGÜ TANIĞI TAKSİ ŞOFÖRÜ

Beyoğlu'ndaki patlama sırasında İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde yolcu bekleyen taksi şoförü Murat Erdoğan, ''Kapalı kasa bir kamyonet Galatasaray'dan konsolosluğa doğru geldi ve aracın durmasıyla patlama oldu'' dedi.
  
Erdoğan, patlamanın, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nun köşesinde taksiler yolcu alırken meydana geldiğini söyledi.

Murat Erdoğan, ''Kapalı kasa bir kamyonet Galatasaray'dan konsolosluğa doğru geldi ve aracın durmasıyla patlama oldu'' diye konuştu.

Patlamayla birlikte kendisini arabanın altına attığını ifade eden Erdoğan, bu sırada alevlerin yaklaşık 10 metre yükseldiğini söyledi. Erdoğan,aksisine alacağı yolcunun patlama sırasında henüz araca binmemiş olduğunu belirterek, bu kişinin de muhtemelen ölmüş olabileceğini kaydetti.

Bu arada, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kayıp kızını aramaya gelen Naciye Demirbozan, kızının İngiltere Başkonsolosluğu kafeteryasında çalıştığını kaydederek, ''Sabahtan beri haber alamıyoruz'' dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlarken gözyaşlarını tutamayan Demirbozan, 3 yaşında bir kızı bulunan 26 yaşındaki Nadide Kuru'nun aynı yerde çalışan arkadaşı Perihan Elma'nın ağır yaralı olarak bulunduğunu ve merak içinde olduklarını söyledi.

KONSOLOSLUKTA TEMİZLİK GÖREVLİSİ ÇİFT ÖLDÜ

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde meydana gelen patlamalarda ölenlerden ikisinin, burada temizlik görevlisi olarak çalışan Cafer ve Kiraz Gündüz çifti olduğu bildirildi.

İngiliz Konsolosluğu'nda temizlik görevlisi olarak çalışan Adnan Akyıldız, konsoloslukta 100-120 civarında çalışan bulunduğunu belirterek, buna ek olarak tadilat için gelen 30 civarında Türk işçisiolduğunu söyledi.

Akyıldız, patlamanın olduğu sırada konsolosluk mutfağının deposunda olduğunu kaydederek, olayı şöyle anlattı:

''Çok büyük bir gürültü duydum. Deprem olduğunu zannettim. Bina sallandı. Kendimi daha sonra pencereden dışarıya attım. Dışarıya çıktığımda, dehşet verici görüntülerle karşılaştım. Konsolosluğun giriş kapısı, etrafındaki binalar yıkılmış, bahçede bulunan konsoloslukta çalışan görevlilere ait bir arabada yangın çıkmış, her yer toz duman içindeydi. Sonra arkadaşlarımı aradım.

Temizlikçi olarakçalışan arkadaşlardan 4'ünün ölmüş olduğunu gördüm. Bunlar karı koca olan Cafer Gündüz ve Kiraz Gündüz ile Perihan ve Nadide isminde soy isimlerini şu an hatırlayamadığım 2 genç kızın öldüğünü gördüm. Allah'tan görecek günümüz varmış. Patlamadan yara almadan kurtuldum.''

Akyıldız, ''İngilizlerden ölen var mı?'' sorusuna ise ''Konsoloslukta çok ağır yaralılar gördüm'' diye cevap verdi.

1.5 TONLUK GİRİŞ KAPISI YIKILDI

Görgü tanığı Celal Korkunç, 10 aydır, konsolosluğun içinde tadilat işinde çalıştığını söyledi. Büyük bir patlama sesiyle irkildiklerini anlatan Korkunç, ''Patlamanın şiddetiyle herkes yere düştü. Sonra bizi hep birlikte dışarı çıkardılar. Konsolosluğun bütün camları kırıldı. 1.5 tonluk giriş kapısı da uçtu'' dedi.

Olay sırasında binada yaklaşık 100-150 kişi bulunduğunu ifade eden Korkunç, başkonsolosluk içinde ölü ve yaralılar olduğunu ifade etti. Bu arada, binanın bahçesinde patlama sonrası başlayan yangın da itfaiye ekiplerince söndürüldü.

KAMYONET İDDİASI

Olay sırasında İstiklal Caddesi'nde bulunduğunu ve adının Hakan Ozan (29) olduğunu söyleyen bir görgü tanığı ise gazetecilere olayı anlatırken, ''Galatasaray Lisesi'nden İngiltere Başkonsolosluğu'na doğru hızla beyaz bir kamyonet geçti. Ardından 10 saniye sonra bir tıslama sesi ve çok büyük bir patlama duyuldu'' dedi.

Diğer bir görgü tanığı İsa Tomris ise, olay anında İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde bulunduğunu anlatarak, ''Beyaz ya da mavi renkli bir kamyonet, hızla olay yerine geldi. Ve o an da patlama meydana geldi. İlk an da deprem oluyor zannettik'' dedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False