GeriGündem İstanbul afişe teslim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul afişe teslim

Abone Olgoogle-news

Ankara Valiliği görüntü kirliliği yaratan seçim malzemesini toplatmaya başladı ama...

Partilerin uygun olsun olmasın her yere astığı afiş, bayrak, pankart gibi seçim malzemelerinden kent estetiğini bozanlara henüz hiçbir önlem alınmadı.

Kent sokaklarında görüntü kirliliği yaratan ve seçim kanununa aykırı yerleştirilen afiş, pankart gibi seçim malzemelerinin toplanması için Ankara Valiliği harekete geçerken, İstanbul Valiliği bu konuda henüz bir girişimde bulunmadı. Prosedür gereği il ya da ilçe seçim kurullarının bu konuda sorumlu olduğunu söyleyen İstanbul Vali Yardımcısı Osman Demir ‘‘Bize herhangi bir başvuru yapılmadı’’ dedi.

Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, pazartesi günü siyasi parti il başkanlarıyla bir toplantı yapmış ve salı öğle saatlerine kadar kentte görsel kirlilik yapan tüm afişlerin toplatılmasını istemişti. Siyasi partilerin, trafiği aksatmayacak, ana bulvarlara taşmayacak şekilde parti il binalarına, seçim bürolarına veya miting alanlarına afiş asabileceğini belirten Şahinoğlu bunun dışında tüm sokak ve caddelerdeki afiş, bayrak ve flamaların kaldırılacağını açıklamıştı.

Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu, toplantıdan sonra Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada da ‘‘Partiler sadece seçim bürolarının camına afiş asabilir. Kurallara aykırı seçim malzemesini kaldırmayan olursa bunlar, Emniyet'in gözetiminde belediye ekipleri tarafından toplanacak’’ demişti.

İstanbul Valiliği'nin bu konudaki hazırlıklarını sormak için aradığımız Vali Yardımcısı Osman Demir, konuyla ilgili tasarrufta bulunma yetkisinin il ve ilçe seçim kurullarında olduğunu belirterek ‘‘Herhangi bir başvuru, suç duyurusu yapılırsa bunu emniyete iletiriz, ama şu ana kadar herhangi bir başvuru olmadı’’ dedi.

İstanbul İl Seçim Kurulu yetkilileri ise yasa hükümlerine yapılan ihlallerin cumhuriyet savcılıkları ve polis tarafından denetlenmesi gerektiğini belirtti. 298 Sayılı Seçim Kanunu'na eklenen geçici 2. Madde ile adayların sokak ve caddelere propaganda amacıyla bayrak, flama, afiş ve benzeri seçim malzemelerini asmalarının yasaklandığını belirten yetkililer, sadece parti binalarının önüne ve miting süresince mitingin yapıldığı alana seçim malzemelerinin asılabileceğini hatırlattı. Şu anda birçok parti ve adayın kanuna karşı geldiğini belirten yetkililer 'Bunun takibini yapmak İl Seçim Kurulu'nun görevi değildir. Savcılar takip etmeli, emniyet kanalıyla bunları kaldırtmalıdır’’ dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle