İstanbul 89 yıldır böyle sıcak görmedi

Trabzon’da denize hücum

Tüm Türkiye sıcaklardan kavrulurken, İstanbul pazar günü son 89 yılın en sıcak gününü yaşadı. Sıcak esen rüzgar İstanbul'da nefes almayı bile güçleştirirken ortalama sıcaklık 39.6 derece olarak belirlendi.

Önceki gün İstanbul'da en yüksek sıcaklıklar Göztepe'de 37.2, Kandilli'de 39.6, Sarıyer'de 40 ve Şile'de 41.5 derece ölçüldü. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı, 1911 yılından bu yana ölçüm yaptıkları İstanbul'da, önceki gün 39.6 derece ile temmuz ayında en yüksek hava sıcaklığını kaydettiğini açıkladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kayıtlarında ise İstanbul'da temmuz ayındaki en yüksek sıcaklık, 17 Temmuz 1984'de ölçülen 39.2 olarak görülüyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Şefi Nail Yeniçeri, ‘‘89 senedir ilk defa oluyor, vatandaşlara bildirmek zorunda kaldık. Depremle bir ilgisi yok’’ dedi. Yeniçeri, önceki gün en yüksek sıcaklık olan 39.6 dereceyi 15.45'te kaydettiklerini, en düşük sıcaklığın 04.55'te 21.2 derece olarak ölçüldüğünü söyledi. Kandilli'deki ölçümlerde günlük ortalama ise 28.9 olarak belirlendi. Kandilli'de bundan önce ölçülen en yüksek sıcaklığın 22 Temmuz 1966'da 39.3 olduğu belirtildi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Müdürlüğü'nün açıklamasında, Temmuz ayının ilk 9 günlük istatistikleri incelendiğinde de, 1911-2000 yılları arasındaki en yüksek sıcaklık ortalamasının 27.4 derece, 2000 yılı en yüksek sıcaklık ortalamasının da 31.7 derece olduğu görüldü. Açıklamaya göre, meteorolojik model hesaplamaları sonuçlarına göre, sıcak hava birkaç gün daha devam edecek. Daha sonra mevsim normallerine dönecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri ise sıcaklığın ölçüm yapılan yere göre değiştiğini belirterek, kendi kayıtlarına göre İstanbul'da bugüne kadar ölçülen en yüksek sıcaklığın 40.5, temmuz ayında ölçülen en yüksek sıcaklığın ise 39.2 olduğunu söylediler. Yetkililer, İstanbul'da dün 25-29 derece arasında değişen sıcaklığın bugün 30 dereceye kadar yükseleceğini ve önümüzdeki günlerde yeniden mevsim normallerinin üzerine çıkacağını belirttiler.

HAFTASONU YAĞIŞ VAR

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgilere göre, haftasonuna doğru Marmama ve kuzey kesimlerinde sıcaklıkta azalma görülecek. Ancak diğer yerlerdeki hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak.

Çarşamba'dan itibaren tüm yurtta sıcaklık mevsim normalerin üzerinde olacak. Akdeniz, İç Anadolu, Güney Doğu anadolu bölgelerinde mevsim normallerinin 8-10 derece üzerinde seyredecek.

Cuma günü Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu'da, cumartesi günü de Doğu Karadeniz ve İç Anadolu'nun doğusu'nda yağış bekleniyor.

Pazar günü ise İç Anadolu'nun doğusu ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin yağış alacağı belirtiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: